Opublikowany przez: ULA 2011-09-09 11:47:18
Potrzeba trochę czasu, aby maluch przestał wypróżniać się w pieluszkę. O ile w ciągu dnia czujność dorosłych, ale też samego dziecka, zazwyczaj zapobiega „wpadkom”, o tyle poranne pobudki w suchym łóżku wymagają dłuższego treningu.
Według statystyk w nocy moczy się co trzecie dziecko w 4. roku życia, co piąte w 5. i 6.roku życia, a w wieku 7 lat co dziesiąte. Oczywiście, mogą zdarzać się pojedyncze moczenia w czasie, gdy brzdąc opanowuje dopiero sztukę zachowania suchej piżamki. Przyjmuje się nawet, że do przesypiania nocy bez moczenia gotowe są dopiero trzylatki.
O problemie możemy mówić w przypadku mimowolnego oddawania moczu w trakcie snu przez malucha, który ukończył piąty rok życia i wcześniej nauczył się już przesypania nocy bez moczenia
Jeśli dziecko opanowało sztukę kontroli oddawania moczu, nie powinno nagle wyzbyć się tej umiejętności. Czynnikami sprzyjającymi dotrwaniu do suchego rana są odpowiednio duży pęcherz, a przede wszystkim świetnie działający hormon wazopresyna. Jego zadaniem jest ograniczenie produkcji moczu w nocy. Dodatkowo warto jest przed spaniem ograniczyć dziecku ilość napojów oraz pamiętać o wcześniejszej wizycie w toalecie.
Co robić, gdy najprawdopodobniej mamy do czynienia z moczeniem nocnym?
Mimo że zazwyczaj uważa się, że przyczyna jest natury psychologicznej, należy zacząć od strony medycznej (zwłaszcza jeśli nie miało miejsca żadne traumatyczne wydarzenie). Pediatra bądź urolog dziecięcy zbada dziecko, zleci badanie moczu, a także inne (prawdopodobnie USG nerek i pęcherza). Problemy tkwią najczęściej w nieprawidłowym poziomie wazopresyny, w wadach układu moczowego-płciowego (wady wrodzone wymagają nierzadko interwencji chirurgicznej) oraz w infekcjach dróg moczowych (spowodowanych bakteriami obecnymi w pęcherzu moczowym).
Leczenie polega zazwyczaj na podaniu odpowiednich leków. Niekiedy konieczna jest konsultacja u innego specjalisty – nefrologa dziecięcego. Nie wolno lekceważyć problemu moczenia nocnego, gdyż w przyszłości może skutkować chorobami nerek.
Jeśli nie zostanie znaleziona przyczyna leżąca po stronie medycznej, trzeba będzie przeanalizować sytuację psychologiczną. Do niezwykle trudnych wydarzeń, w wyniku których pojawia się moczenie nocne, zalicza się najczęściej rozwód rodziców, śmierć bliskiej osoby, a także narodziny rodzeństwa.
Moczące się w nocy dziecko, pozostawione samo sobie, może odczuwać silny wstyd i poczucie winy.
Nie można robić maluchowi wymówek, wyzywać lub ośmieszać. Konieczne jest wsparcie bliskich.
Anna Chmielewska
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.