Opublikowany przez: Familiepl 2021-04-29 13:25:58
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Unsplash
Dzieci spożywają coraz więcej cukru – i to niekoniecznie w postaci oczywistych słodyczy, słodzonych napojów, czy przekąsek. Cukier jest obecny i dodawany również do wielu produktów, których byśmy o to nie podejrzewali. Może występować w jogurtach, napojach mlecznych, przetworach itp. A badacze coraz częściej wskazują, że to właśnie cukier jest odpowiedzialny za otyłość, choroby serca, a jak się teraz okazuje – nawet za upośledzenie funkcji pamięci.
Czytaj też: Jak wspierać odporność dziecka po powrocie do przedszkola lub szkoły? >>
Departament Rolnictwa oraz Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych, we wspólnej publikacji zalecają znaczne ograniczenie ilości dodawanych cukrów do produktów i potraw, na poziomie mniejszym niż mniej niż 10 procent kalorii dziennie. Natomiast dane z Centers for Disease Control and Prevention pokazują, że Amerykanie w wieku od 9 do 18 lat znacznie przekraczają to zalecenie, a większość kalorii pochodzi z napojów słodzonych cukrem.
A jak się okazuje według najnowszych badań wysokie spożycie cukru w dzieciństwie wpływa na rozwój mózgu, a konkretnie na obszar, o którym wiadomo, że ma kluczowe znaczenie dla uczenia się i zapamiętywania, zwany hipokampem. Biorąc pod uwagę rolę, jaką hipokamp odgrywa w różnych funkcjach poznawczych oraz fakt, że obszar ten nadal rozwija się w późnym okresie dojrzewania, naukowcy starali się lepiej zrozumieć jego podatność na dietę wysokocukrową za pośrednictwem mikroflory jelitowej.
Przeprowadzone badania przeprowadzone na gryzoniach dowiodły, że codzienne spożywanie napojów słodzonych cukrem w okresie dojrzewania upośledza wykonywanie zadań związanych z uczeniem się i pamięcią w wieku dorosłym. Udało się ponadto pokazać, że zmiany w mikrobiocie jelitowej pod wpływem spożywania cukru, mogą właśnie być kluczem do upośledzenia funkcji pamięci w dorosłości.
Naukowcy poszli o krok dalej i pokazali, że podobne deficyty pamięci obserwowano nawet wtedy, gdy bakterie zwane Parabacteroides (występujące w jelitach podczas spożywania cukrów) zostały eksperymentalnie wzbogacone w jelitach zwierząt, które nigdy nie spożywały cukru.
Badanie przeprowadzono na University of Georgia we współpracy z grupą badawczą University of Southern California
Źródło https://news.uga.edu/sugar-not-so-nice-childs-brain-development/
CZYTAJ TEŻ >> Ile dać na komunię? A może prezent?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.