Opublikowany przez: Monika C. 2020-08-03 12:51:10
Autor zdjęcia/źródło: Photo by mali desha on Unsplash
Społeczny dystans wywołany pandemią koronawirusa sprawił, że wielu rodziców podjęło decyzję o posiadaniu w domu czworonoga. Praca zdalna z domu – wielu z nas nadal pracuje w tym trybie, oraz zamknięte szkoły i przedszkola sprawiły, że większość czasu spędzaliśmy w domu. Teraz wreszcie możemy poświecić odpowiednią ilość czasu i uwagi psiakowi przygarniętemu ze schroniska lub szczeniakowi. Czy po kilku miesiącach można stwierdzić, że była to dobra decyzja, czy rzeczywiście pies ma dobry wpływ na rozwój dziecka? Pewnie to jeszcze zbyt krótko na konkretne wnioski, jednak naukowcy nieustannie badają relacje jakie wytwarzają się między dzieckiem a psem i ich wnioski są budujące: to FAKT, że pies dobrze wpływa na rozwój emocjonalny dziecka!
Naukowcy wciąż badają, jaki wpływ na rozwój i zdrowie dziecka mają kontakty z domowymi pupilami. Rodzice często obawiają się, że przenoszone przez zwierzęta, zwłaszcza psy, które regularnie wychodzą na spacer, zarazki będą przyczyną chorób, a oni biedą mieli w domu więcej sprzątania. Okazuje się, że jest to MIT. Dzieci, które wychowują się w domu, w którym jest pies nie zapadają częściej na alergie i nie stwierdzono u nich większej podatności na choroby zakaźne. Badania mają charakter obserwacyjny, nie można więc wysnuwać związków przyczynowych, jednak wyniki są bardzo optymistyczne.
Niemal połowa rodziców chce powrotu dzieci do szkoły! SONDAŻ
Przeprowadzając badania, w formie ankiet z pytaniami, wśród rodzin z dziećmi w wieku od 2
do 5 lat zaobserwowano, że maluchy zdecydowanie rzadziej miały kłopoty z relacjami społecznymi, w tym z innymi dziećmi oraz z emocjami. FAKTem okazuje się też większa skłonność do dzielenia się z innymi dziećmi. Zabawa z psem oraz wychodzenie na spacer pomagają budować dzieciom uważność na innych, empatię czy obserwację nastroju. Ponadto zaobserwowano, że pies w domu może działać na domowników relaksująco, poprzez umiejętność rozładowywanie napięcia. Dzieci, które są z natury nieśmiałe w kontaktach z dorosłymi lub innymi dziećmi, w towarzystwie psa czują się naturalnie i nieoceniane.
Przypominamy: nigdy nie należy pozostawiać małego dziecka i psa bez nadzoru osoby dorosłej.
Zdecydowanie tak. Oczywiście aktywności, w które angażujemy dziecko powinny być dostosowane do wieku dziecka i jego umiejętności. Dziecko świetnie może zapewnić czworonogowi zabawę bawiąc się z nim w chowanego lub chowając mu smakołyki – zapewniając w ten sposób psu jedną z jego podstawowych potrzeb wąchania. Wychodzenie z psem na spacer, oczywiście z dorosłym opiekunem, nawet wtedy kiedy trzeba przerwać zabawę, uczy malucha empatii i wyrozumiałości. Do obowiązków kilkulatka może należeć wsypywanie, specjalną miarką, karmy do psiej miski oraz sprawdzanie czy w misce jest woda. W ten sposób maluch uczy się, że żywe istoty potrzebują nie tylko zabawy ale i regularnej opieki.
Zobacz także:
Czytaj też: TOP 10 najlepszych ras psów dla rodzin z dziećmi. Zobaczcie!>>
Dlaczego pielęgnacja uszu psa jest ważna? Jak ją prawidłowo wykonać?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.