Dzieci wracają do szkoły: MEN przedstawił trzy modele prowadzenia zajęć od 1 września 2020 r. - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Dzieci wracają do szkoły: MEN przedstawił trzy modele prowadzenia zajęć od 1 września 2020 r.

Dzieci wracają do szkoły: MEN przedstawił trzy modele prowadzenia zajęć od 1 września 2020 r.

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Ivan Aleksic on Unsplash

Rok szkolny 2020/2021 rozpoczyna się tradycyjnie, w szkołach. Według MEN od września będą możliwe trzy warianty prowadzenia zajęć w szkole: podstawowy, mieszany i całkowicie zdalny. Kiedy, który wariant i kto będzie o tym decydował?

W środę, 5 sierpnia 2020 r. odbyła się konferencja prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej. Minister Dariusz Piontkowski zapowiedział trzy możliwe warianty prowadzenia zajęć szkolnych, w zależności od sytuacji epidemicznej w danym rejonie kraju. 

Trzy modele zajęć w szkole po 1 września 2020 r.

Minister Edukacji Narodowej zapowiedział możliwość prowadzenia zajęć w szkołach w trzech formach. Bedzie to zależne od ilości zachorowań na danym terenie, a decyzję będzie podejmował dyrektor placówki w oparciu o opinię służb sanitarnych i organu prowadzącego. Obowiązujące od 1 września 2020 r. trzy modele nauczania to: 

Model A – podstawowa, tradycyjna forma kształcenia dzieci w szkole. W chwili wystąpienia zagrożenia epidemicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić tradycyjny tok nauczania w szkole. Wtedy rozważane będą dwa dodatkowe modele nauczania B i C.  

Model Bhybrydowa (mieszana) forma kształcenia. Ma ona polegać na tym, iż dyrektor placówki będzie miał prawo zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie zdalne. Ze względu na konieczność szybkiego podejmowania decyzji, dyrektor będzie mógł się opierać na opinii pisemnej, ustnej, maila lub telefonu powiatowego oddziału SANEPID oraz organu prowadzącego.

Model C - kształcenie zdalne – w związku z epidemia dyrektor szkoły, w oparciu o opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz organu prowadzącego, podejmie decyzję o zawieszenie zajęć stacjonarnych i wprowadzeniu nauczania zdalnego w całej placówce. 

Wszystkie placówki szkolne obowiązują wytyczne GIS/MZ oraz MEN dla szkół i placówek oświatowych.

Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do podjęcia decyzji o zawieszeniu zajęć szkolnych w sposób tradycyjny w całym kraju.

Podczas konferencji minister podkreślił również, że przewiduje się prowadzenie nauczania według modelu A, pozostałe warianty B i C będą wprowadzane jedynie w sytuacjach wyjątkowych. Rodzicom, których dzieci będą uczyły się zdalnie, będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy.

Ponadto w szkołach będą obowiązywać podwyższone standardy higieny osobistej:

  • Częste mycie i dezynfekcja rąk

  • Na terenie szkoły mogą przebywać wyłącznie zdrowi zarówno uczniowie, jak i nauczyciele

  • W czasie lekcji w-f zaleca się takie ćwiczenia, które nie powodują bezpośredniego kontaktu dzieci. 

Nie przewiduje się wprowadzenia zajęć na dwie zmiany ani zmniejszenia liczebności klas. Uczniowie będą mogli siedzieć w ławkach, jak do tej pory, czyli po dwie osoby. Uczniowie nie będą musieli w szkole zasłaniać ust i nosa maseczkami.

Również rodzice nie będą mieli prawa zostawić ucznia w domu z powodu obaw o jego bezpieczeństwo. O tym, czy w szkole jest bezpiecznie będą decydowały lokalne służby sanitarne.

>>> Czytaj też: Uwaga rodzice: nowe wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli