Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2017-06-29 11:26:52
Autor zdjęcia/źródło: mat. promocyjne Medicover
Wiadomo nie od dziś, że najtrudniej zmienić swoje przyzwyczajenia. Jeśli zwykle leczymy w ostatniej chwili, zamiast stosować na co dzień profilaktykę, z trudem przyjdzie przestawienie sposobu myślenia na zapobieganie. Możemy tez uważać, że to nie ma sensu, bo i tak nie można mieć wszystkiego pod kontrolą. W ubiegłym roku urodziło się w Polsce ponad 382 tysiące dzieci. Drodzy rodzice spodziewający się dziecka i opiekunowie maluszków zwróćcie uwagę na badania profilaktyczne dzieci, bo to zaoszczędzi Wam wielu trosk i trudnych sytuacji. Lepiej zapobiegać niż leczyć!
1 WIZYTA - Pierwszą wizytę u lekarza pediatry nasz maluszek powinien odbyć już w pierwszym miesiącu życia. Lekarz ma okazje porozmawiać wtedy z rodzicem i dowiedzieć się co go niepokoi oraz co rodzic zdołała zaobserwować u swojego dziecka. Ważne jest także sprawdzenie przyrostu wagi.
SZCZEPIENIA – wizyty kontrolne u pediatry wyznacza tegoroczny kalendarz szczepień >>
BILANS – regularnie co dwa lata, odwiedzamy z dzieckiem pediatrę na drugie, czwarte i szóste urodziny.
BADANIE USG – warto je zrobić u dziecka w ramach profilaktyki nowotworowej. Niestety takich zachorowań jest coraz więcej. Lepiej poczuć się bezpiecznie i mieć z dzieckiem takie badanie za sobą.
*Wybór lekarza pediatry jest bardzo ważny! Odwiedzamy go zawsze, kiedy tylko coś wzbudza nasze wątpliwości. Musimy mieć do tego lekarza zaufanie. Dobrze jest wybrać takiego, który zapewnia także wizyty domowe.
CZYTAJ WIĘCEJ >> Utrata praw rodzicielskich za brak szczepień? >>
1 WIZYTA – W pierwszym miesiącu życia dziecka udajemy się także do ortopedy. Skierowanie do niego wystawia pediatra. Zadaniem ortopedy w tym okresie rozwoju dziecka jest przede wszystkim sprawdzenie czy dziecko nie ma dysplazji.
KONTROLA – Jeśli nic nas nie niepokoi w rozwoju dziecka na kolejną wizytę do ortopedy wybieramy się kilka miesięcy po tym, jak nasz maluch zacznie chodzić. Można wtedy skonsultować z ortopedą sposób w jaki dziecko stawia stopy i dobór dla niego butów.
BILANS – Podczas wizyt co dwa lata to pediatra sprawdza kręgosłup dziecka, ale jeśli tylko coś go zaniepokoi, skieruje nas do ortopedy.
PRZED SZKOŁĄ – Warto przed rozpoczęciem nauki w szkole odwiedzić ponownie ortopedę, ponieważ od teraz dziecko znacząco zmieni tryb życia na siedzący, co może znacząco pogłębić ewentualne wady dziecka.
RAZ DO ROKU – Z uczniem odwiedzaj ortopedę dziecko regularnie raz do roku. W tym wieku dziecko może szybko rosnąć i przybierać na wadze.
1 WIZYTA – Gdy zez utrzymuje się po drugim miesiącu życia trzeba koniecznie wybrać się do okulisty. Inne niepokojące sytuacje, które warto skonsultować z okulista w tym okresie to: stałe załzawienie oczu, ropiejące i zaczerwienione oczy.
*Wcześniaka warto pokazać okuliście w 4., 8. i 12. tygodniu życia, ponieważ dzieci urodzone przed 36. tygodniem są bardziej narażone na retinopatię wcześniaczą.
BILANS - Z okazji pierwszych urodzin to pediatra sprawdzi wzrok naszego dziecka, a jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości z naszej lub lekarza strony warto udać się do okulisty.
4 URODZINY – podświetlone zwierzątka będzie oglądał Twój maluch razem z pediatrą w wieku 4 lat. To poważne badanie. Po nim niezależnie od wyników, warto iść do okulisty, zanim dziecko zacznie naukę w szkole.
PRZED PIERWSZYM ZĘBEM – Wtedy lekarz podczas 5 minutowej wizyty oceni rozwój szczęki i proporcje twarzy.
PO KILKU PIERWSZYCH ZĘBACH – Lekarz ocenia wtedy prawidłowość ząbkowania i udziela nam stosownych wskazówek. To ważny element oswajania dziecka z gabinetem stomatologicznym.
ZĘBY MLECZNE – Gdy pojawią się na dobre, regularnie chodź z dzieckiem na wizyty kontrolne raz na kwartał.
3 – 4 URODZINY - W tym wieku dziecko powinno przejść ważne badanie zgryzu. W razie wątpliwości zostanie odesłane do ortodonty.
2 DOBA ŻYCIA – Wtedy dziecko przejdzie podstawowe badanie.
*Także w przypadku wizyt u laryngologa bardzo ważne są Twoje odczucia. Jeśli masz wrażenie, że dziecko źle reaguje na hałas lub niedosłyszy albo miewa ostre zapalenia ucha możesz poprosić pediatrę o skierowanie do laryngologa.
CO DWA LATA – Warto robić dziecku podstawowe badanie krwi i moczu, a następnie konsultować je z lekarzem.
BADANIE KRWI – Lekarz zwróci uwagę przede wszystkim na morfologię (anemia i stany zapalne), poziom żelaza (niedobór), OB. (ukryte infekcje), ASO (powikłania po paciorkowcach), CRP (infekcje bakteryjne)
BADANIE MOCZU – Lekarz sprawdzi wyniki badania ogólnego i posiewu, dzięki którym może ustalić ewentualne infekcje i zakażenia.
Wszelkie nieprawidłowości pojawiające się w ciągu pierwszych 24 miesięcy życia dziecka mają odzwierciedlenie w późniejszych latach w postaci zaburzenia prawidłowego rozwoju dziecka – mówi dr n. med. Małgorzata Jarosz, pediatra Medicover.
Właśnie z tego powodu warto zaprzyjaźnić się z planem badań profilaktycznych dziecka. Gdy samodzielne kontrolowanie wizyt wydaje Ci się zbyt skomplikowane, albo masz dość kolejek i starania się o skierowania do specjalistów zawsze możesz skorzystać z gotowych pakietów medycznych „Maluszek” oraz „Maluszek +” w centrach medycznych Medicover. Obejmują one, m.in. szczepienia, konsultacje z lekarzami, wizyty domowe, pogotowie ratunkowe oraz całodobowy kontakt z lekarzem. Opieka w ramach pakietu jest realizowana we wszystkich Centrach Medicover (także szczepienia), placówkach Medi Partner i Centrum Medycznym Damiana oraz dodatkowo w ponad 1 800 placówkach sieci medycznej Medicover na terenie całego kraju.
Opieka koordynowana oferowana przez Medicover polega na swobodnym wyborze przez rodziców Centrum Medycznego, w którym chcą, by ich dziecko było otoczone opieką, a następnie – lekarza prowadzącego spośród pracujących tam pediatrów. Najbardziej optymalny moment na skorzystanie z pakietu to czas zanim dziecko ukończy 6. tydzień życia, bo właśnie wtedy – zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia – powinno ono zacząć cykl szczepień. Wizyty odbywają się zgodnie z harmonogramem szczepień oraz bilansów, a także wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Terminy konsultacji umawiane są w zależności od preferencji – przez telefon, Internet lub bezpośrednio w placówce, dopasowując je do rytmu dnia dziecka i zajęć rodziców. W nagłych sytuacjach, niezależnie od pory dnia, dostępny jest specjalny numer Hot Line Medicover, gdzie rodzic otrzyma wskazówki jak postępować z maluszkiem.
Zdajemy sobie sprawę, że dla rodziców, którzy przebywają w domu z maleństwem, dotarcie do lekarza może być niekiedy skomplikowane. Mogą też nie być pewni czy objawy, które się pojawiły powinny ich niepokoić oraz jakie działania powinni podjąć. W takich sytuacjach należy pamiętać, że Medicover umożliwia uzyskanie porady medycznej bez konieczności odbycia wizyty. Konsultacje lekarskie udzielane są również za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, czatu lub poprzez wideokonferencję – mówi dr n. med. Małgorzata Jarosz, pediatra Medicover.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.