Dyzartria – gdy dziecko mówi niewyraźnie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Dyzartria – gdy dziecko mówi niewyraźnie

Jest ona spowodowana uszkodzeniem ośrodków unerwiających narządy mowy, czyli tych, które kierują aparatem wywołującym proces mówienia. Na skutek tego mamy do czynienia z mową trudną do zrozumienia lub całkowicie niezrozumiałą.

Dyzartria – gdy dziecko mówi niewyraźnie

Autor zdjęcia/źródło: Dyzartria@ feepik.com

Dyzartria u dzieci współwystępuje zazwyczaj z mózgowym porażeniem dziecięcym. Może też być skutkiem przebytej boreliozy, jeśli podczas niej doszło do uszkodzenia układu nerwowego.
Objawami dyzartrii jest niewyraźna, zamazana mowa, trudności z wydobywaniem głosu, zaburzone tempo mówienia oraz nieprawidłowa intonacja i akcent. Specyficzna mowa osób z dyzartrią nazywana jest mową dyzartryczną. Niewyraźna i bełkotliwa mowa występuje również  przy afazji. Dotyczy ona jednak osób, które przeszły udar, wylew lub straciły znajomość języka na skutek uszkodzenia tych ośrodków, które odpowiadają za czynności programowania procesu mówienia.

Dyzartrię klasyfikujemy

Ze względu na miejsce uszkodzenia, objawy czy zakres objawów. Ze względu na zakres objawów rozróżniamy:
Dyzartrię spastyczną, gdzie mowa jest niedokładna i spowolniona, towarzyszy jej sucha chrypka, głos jest party i ściszony.
Dyzartrię wiotką, przy której mowa jest zatarta, niewyraźna, głos jest obniżony i chrapliwy, monotonny, a oddech spłycony.
Dyzartrię ataktyczną charakteryzującą się mową przypominającą mowę pijanego lub skandowanie. Zaburzona jest modulacja, natężenie i wysokość głosu oraz występuje brak skoordynowania mówienia, fonacji i oddychania.
Dyzartrię hipokinetyczną, gdzie mowa jest spowolniała lub przyspieszona, głos jest cichy, często bezdźwięczny, monotonny, a oddech spłycony.
Dyzartrię hiperkinetyczną, przy której mowa jest nieprecyzyjna, towarzyszy jej nosowanie i przymusowe mruczenie, głośność głosu jest niestała, a akcentowanie zmienne.
W przypadku braku możliwości wytwarzania jakichkolwiek dźwięków mowy mamy do czynienia z anartrią. Niemożnością mówienia charakteryzuje się także mutyzm, jednak jego podłoże jest natury psychologicznej, a po usunięciu przyczyny jest on całkowicie uleczalny.

Artykulacja przy dyzartrii

Jest niewyraźna, a często zupełnie niezrozumiała. Wskutek braku ruchów precyzyjnych języka i warg, a także w związku z zaburzeniem motoryki podniebienia miękkiego powstaje niewydolność podniebienno – gardłowa. Trudności występują zwłaszcza przy tworzeniu samogłosek „o” i „u”. Trudności z wypowiadaniem oraz zniekształcenie spółgłosek dotyczy głównie głosek wargowych i językowo – zębowych.

Charakterystyczny wygląd dziecka

Twarz dziecka, bez ruchów mimicznych lub ze znacznym ich ograniczeniem, często z mimowolnymi skurczami mięśni twarzy  jest maskowata. Na skutek osłabionego napięcia mięśnia okrężnego warg usta są otwarte i występuje nadmierne ślinienie.

Dyzartria i jej powody

Zespół objawów składających się na dyzartrię może być spowodowany mikrouszkodzeniami w układzie nerwowym, które nie są związane z żadną chorobą neurologiczną. Jeżeli więc dziecko nie mówi lub mówi niewyraźnie, należy przede wszystkim stwierdzić u dziecka prawidłowy słuch i prawidłową budowę narządów artykulacyjnych. Dopiero po tej diagnozie można zacząć kierować swoją uwagę w stronę dyzartrii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jak rozpoznać i zwalczać wady wymowy u malucha?>>

Skąd się biorą wady wymowy u dziecka?>>

 






Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    cieszę się, ze mój synek nie miał tegoproblemu! choćbałam się, bo zaczął mówićbardzo późno!