Dynia, która jest u nas jesiennym warzywem sezonowym, to niezwykle delikatne warzywo, bogate w składniki odżywcze i mineralne. Powinna się znaleźć w diecie niemowlęcia już dość wcześnie, a dzieci zazwyczaj ją uwielbiają. Od kiedy można podawać dziecku dynię?
Od kiedy dynia dla dziecka? Podaj ja na początku
Co do podawania dyni niemowlakowi, zazwyczaj należy rozważyć wprowadzenie tego warzywa do diety dziecka już na początku rozszerzania diety. Od kiedy więc dynia dla dziecka? Dynia dla dziecka jest odpowiednia po ukończeniu przez nie 5. miesiąca życia, czyli na początku rozszerzania diety niemowlęcia. Możesz rozpocząć podawanie dyni dziecku od niewielkich ilości puree z dyni (gotowanej lub na parze) i stopniowo zwiększać ilość w miarę akceptacji dziecka i braku reakcji alergicznych.
Warto pamiętać, że niektóre niemowlęta mogą być bardziej podatne na alergie pokarmowe, dlatego ważne jest wprowadzanie nowych produktów jedzeniowych ostrożnie i obserwowanie reakcji malucha. Dynia dla dziecka doskonale sprawdzi się też jako zupka krem, czy dodatek do innych potraw.
Dynia: dlaczego jest zdrowa dla dziecka
- Dynia jest niskokaloryczna, co oznacza, że jest odpowiednia zarówno dla osób dbających o linię, jak i niemowląt.
- Dynia zawiera błonnik, który pomaga w regulacji trawienia i utrzymaniu prawidłowej funkcji jelit.
- Dynia dostarcza witamin, takich jak witamina A (beta-karoten), witamina C, witamina E oraz wiele minerałów, w tym potas, magnez, żelazo i cynk.
- Warzywo to zawiera też antyoksydanty, które pomagają w ochronie komórek przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem wolnych rodników. Beta-karoten, obecny w dużej ilości w dyni, jest szczególnie silnym antyoksydantem.
- Badania sugerują, że spożywanie dyni może pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju niektórych rodzajów nowotworów, właśnie dzięki zawartości antyoksydantów.
- Dynia zawiera też potas, który może pomóc w regulacji ciśnienia krwi, co wpływa korzystnie na zdrowie serca.
- Witamina A (beta-karoten) obecna w dyni, jest niezbędna dla zdrowia oczu i dobrego ich rozwoju – zwłaszcza u maluchów.
CZYTAJ TEŻ >> Śniadanie dla dziecka - jak je odpowiednio zbilansować?