Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-05-09 09:33:37
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Do domowego chleba nadają się najlepiej drożdże piekarskie suche. Rosną one wolniej niż świeże, ale dzięki temu też wypracowują więcej tzw. substancji dodatkowych, które odpowiadają za smak, aromat, konsystencję czy nawet wartość odżywczą chleba. Przy okazji zdecydowanie łatwiej się je przechowuje i teoretycznie (tylko teoretycznie, o czym jeszcze za chwilę) nie wymagają przygotowania rozczynu. Ilość drożdży nie musi być dobrana szczególnie precyzyjnie, można je za to dodawać również do chlebów na zakwasie, żeby zapewnić sobie ładniej wyrastające ciasto.
W przypadku drożdży świeżych przygotowanie rozczynu jest konieczne, natomiast droższe suche co do zasady można używać bezpośrednio.Drożdże piekarskie zaleca się jednak rozczyniać. Dlaczego? Dlatego, że rozczyn to wstępna faza pracy drożdży i na tym etapie uzyskuje się żywą, bardzo wydajnie pracującą kolonię. Rozczyn przygotowywany choćby przez kilka minut fermentuje trochę inaczej, niż ciasto pracujące od razu w całości, więc i smak chleba będzie inny.
Zakwas ma przede wszystkim posłużyć do wyhodowania kultur bakterii kwasu mlekowego, jednak w tej zawiesinie mogą żyć również drożdże, których zarodniki dostają się tam z powietrza. Jednak spontanicznie wyhodowane drożdże fermentują słabiej od piekarskich ze specjalnych szczepów i czasem nawet nie mają siły podnieść ciasta. Dlatego można łączyć drożdże i zakwas w jednym cieście. Nazywa się to nawet czasem „zakwasem polskim”: fermentuje on długo, kilka dni, ale do ciasta i tak dodaje się wyselekcjonowane droższe. Wtedy chleb ma specyficzny smak po zakwasie, ale też zdecydowanie ładniej rośnie. Jedyna zmiana, jaką warto w tych przypadkach rozważyć, to dodanie nieco mniejszej ilości drożdży bezpośrednio do zakwasu i zrobienie rozczynu właśnie na nim na niedługo przed wyrabianiem ciasta.
Dobre drożdże nie są drogie, jednak warto pamiętać, że nie wszystkie drożdże piekarskie będą takie same. Choć to ten sam gatunek, to już szczepy mogą być różne, a to będzie też wpływało na smak i zapach oraz konsystencję chleba. Dobrze jest w tym zakresie zaufać profesjonalistom i kupić nawet dość duże opakowanie (drożdże suszone można w suchym pojemniku przechowywać bardzo długo) i zainwestować w szczepy wyselekcjonowane dla profesjonalnych piekarzy. Też jednak bez przesady: nie ma potrzeby stosowania różnych szczepów do chlebów z pełnego przemiału, białych, ciasta na pizzę czy słodkich wypieków.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.