Opublikowany przez: Ulinka 2009-11-17 19:12:59
Szacuje się, że liczba osób żyjących z HIV i AIDS wynosi od 25 do 35 tysięcy (ponad 23% to kobiety), rocznie przybywa ok. 750 nowych zakażeń HIV.
Epidemia HIV/AIDS dotyka w znacznym stopniu osoby młode oraz kobiety. Aż 58% osób, które uległy zakażeniu HIV, nie ukończyło 29 roku życia, w tym 8% w momencie zakażenia było przed ukończeniem dwudziestego roku życia.
W 2008 roku wskaźnik nowo wykrytych zakażeń na 100.000 mieszkańców był najwyższy w województwie dolnośląskim a następnie warmińsko-mazurskim.
Do 30.06.2008 r. stwierdzono zakażenie HIV u 387 mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, w tym 308 mężczyzn i 79 kobiet. Ogółem odnotowano 44 zachorowania na AIDS; 13 chorych zmarło (dane WSSE w Olsztynie).
Wynika to między innymi z faktu, że na ryzyko zakażenia HIV mają wpływ migracje ludności, a więc intensywność kontaktów z osobami przebywającymi na obszarach o większej dynamice epidemii (Niemcy, kraje sąsiadujące Europy Wschodniej: Ukraina, Rosja a w szczególności Obwód Kaliningradzki, gdzie odnotowuje się nie tylko szczególnie wysokie wskaźniki zakażeń HIV, ale dużą dynamikę rozprzestrzeniania się epidemii).
Liczba badań w kierunku HIV, choć z roku na rok coraz większa, jest wciąż zbyt mała. Blisko 20 tys. osób nie wie o swoim zakażeniu. Gdyby wszyscy zakażeni HIV dowiedzieli się o tym i przyjęli odpowiednie zachowania, zakażenia drogą kontaktów seksualnych mogłyby być znacznie niższe. Dlatego tak ważne jest robienie testów na obecność wirusa. Badania można wykonać anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, których adresy podane są na stronie: www.aids.gov.pl.
Od pewnego czasu obserwuje się w Polsce odwrócenie trendów epidemii. Zakażeniu ulega coraz więcej osób o orientacji heteroseksualnej. Większość osób zakaża się poprzez ryzykowne kontakty seksualne, często połączone ze stosowaniem środków psychoaktywnych. Rośnie odsetek Polek w wieku rozrodczym zakażonych wirusem HIV. Zdaniem prof. Zbigniewa Izdebskiego każdego roku w Polsce odbywa się około 100-200 porodów u kobiet zakażonych HIV. Coraz częściej rozpoznaje się obecność wirusa u kobiety dopiero w momencie, kiedy rodzi ona chore dziecko. W związku z tym, zdaniem ekspertów, trzeba upowszechnić badania w kierunku HIV wśród kobiet w ciąży.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne uważa, że należy proponować je wszystkim ciężarnym już podczas pierwszej wizyty u lekarza. Obecnie badanie to zaleca się tylko kobietom z tzw. grupy ryzyka. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, w liście do minister zdrowia Ewy Kopacz zaproponował doprowadzenie do takich zmian w przepisach, aby przeprowadzenie testu badającego poziom przeciwciał anty-HIV było proponowane dwukrotnie każdej kobiecie w ciąży, bez konieczności zaliczania jej do grupy ryzyka.
Głównym problemem związanym z epidemią HIV/AIDS jest postawa Polaków, którzy mają wiedzę na temat HIV/AIDS ale nie odnoszą ryzyka zakażenia HIV do siebie. Nie dopuszczają też myśli, że to może być problem partnera. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni podejmują ryzykowne zachowania, nie mają też świadomości, ani własnego statusu serologicznego, ani statusu swojego partnera seksualnego.
Zbliża się dzień 1 grudnia, tego dnia większość krajów świata, w tym Polska, obchodzi Światowy Dzień Walki z AIDS. Od 1988 roku z tej okazji prowadzone są akcje informacyjne, kampanie oraz happeningi poświęcone zapobieganiu HIV, a także upamiętniające ofiary śmiertelnego wirusa, zwracające uwagę opinii publicznej na walkę z AIDS. Zapalane są czerwone znicze symbolizujące pamięć o ofiarach tej choroby. Symbolem tego dnia jest czerwona wstążka , która ma pokazać solidarność z osobami chorymi, ich rodzina i przyjaciółmi.
Corocznie kampania przeciwdziałania HIV obchodzona jest pod innym hasłem i kierowana do różnych grup społecznych. Ostatnia realizowana w latach 2008-2009 pod hasłem „Wróć bez HIV” skierowana jest do osób podróżujących w kraju i za granicę, zarówno w celach turystycznych, jak i zawodowych, Celem tej kampanii jest przekonanie, że problem HIV/AIDS może dotyczyć każdego (Nieważne kim jesteś, gdzie jesteś, co robisz, jakie masz wykształcenie, czy też przekonania – HIV i AIDS może dotyczyć także Ciebie) oraz skłonienie do refleksji i zachęcenie do podejmowania bezpieczniejszych zachowań, a także do poznania swojego statusu serologicznego poprzez zrobienie testu w kierunku HIV.
Efekty prowadzonych kampanii przekładają się na ilość wykonywanych testów w kierunku HIV i tym samym ilość wykrytych zakażeń. To właśnie w okresie grudzień – luty odnotowuje się zwiększoną liczbę osób, które zgłaszają się na badanie, o to przecież chodzi.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.