Opublikowany przez: Kasia P. 2014-04-03 01:34:24
Coraz częściej mówimy ostatnio o doulach, bo coraz więcej mam wybiera tę formę wsparcia przy porodzie. Porozmawialiśmy z wykwalifikowaną doulą o tajnikach jej zawodu!
Familie.pl: Wszyscy mówimy o doulach, ale czym dokładnie się Pani zajmuje? Sama nazwa brzmi dość obco...
Brygida Dzieniszewska - Hochbaum : Doula niesie wsparcie fizyczne i emocjonalne dla kobiety w ciąży, podczas porodu a także we wczesnym okresie jej macierzyństwa. Dostarcza kobiecie a także jej partnerowi, rodzinie niezbędnych informacji oraz cennych wskazówek.
Obecne doule to wykwalifikowane i doświadczone kobiety. Często potrafią wykonać masaż kobiety ciężarnej, są instruktorkami masażu dziecięcego lub doradczyniami noszenia dzieci w chuście. Doula to nie tylko jak się wydaje „przyjaciółka do porodu” to naprawdę nieoceniona pomoc dla przyszłej mamy.
Dr John Kennel pediatra i badacz wczesnego kontaktu matki z dzieckiem, powiedział – „Gdyby doula była lekiem, nieetycznym byłoby niepodawanie go”. To dla douli chyba wystarczająca reklama J ?
Brygida Dzieniszewska - Hochbaum : Skąd się wziął pomysł na bycie doulą? To zarazem proste i bardzo trudne pytanie, ale może zacznę od początku. W 2003 roku ukończyłam studia prawnicze i przez cały czas pracuję w swoim zawodzie. Dwa lata później urodziłam swoje pierwsze dziecko – córkę Zuzię. Tak naprawdę od czasu urodzin córki towarzyszyłam i wspierałam swoje przyjaciółki, znajome w czasie ich ciąż oraz w pierwszych tygodniach ich macierzyństwa. W tracie wielu rozmów okazywało się, że moja wiedza i chęć pomocy jest dla nich bardzo cenna. Nagle okazało się, że w sprawach okołoporodowych zaczynają dzwonić do mnie nie tylko koleżanki, ale również ich znajome. Podpytują o szpitale, znieczulenie do porodu, o możliwość porodu z osobą towarzyszącą, o pielęgnację dziecka. I tak właściwie zaczęło się moje bycie doulą. Gdy trzy lata temu urodziłam syna – Janka, wiedziałam już, że bycie doulą to moja życiowa droga i pasja. Od ubiegłego roku jestem doulą na stażu zrzeszoną w Stowarzyszeniu Doula w Polsce. Jestem również instruktorem masażu Shantala, a także Doradcą noszenia dzieci w chuście szkoły ClauWi.
Familie.pl: Za co lubi Pani swój zawód?
Brygida Dzieniszewska - Hochbaum : Najbardziej lubię patrzeć na szczęśliwych rodziców, kiedy rodzi się ich dziecko. Towarzyszą temu niezwykłe emocje, wzruszenie, łzy. Dla mnie to niezwykły zaszczyt, że obdarzają mnie zaufaniem i pozwalają towarzyszyć w tak ważnym dla nich dniu.
Mam to szczęście, że moja praca nie zaczyna się i nie kończy w momencie porodu. Z przyszłą mamą z reguły poznajemy się już na etapie ciąży, czasami wczesnej ciąży. Towarzyszę jej przez cały ten czas, spotykamy się, kontaktujemy telefonicznie i mailowo. Wspaniale jest móc dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Familie.pl: Jak znaleźć dobrą doulę?
Brygida Dzieniszewska - Hochbaum : Aby znaleźć doulę warto odwiedzić stronę internetową Stowarzyszenia Doula w Polsce www.doula.org.pl. Jedynej takiej instytucji w Polsce. Na stronie można znaleźć kontakt do wszystkich doul zrzeszonych w Stowarzyszeniu.
Przed wyborem warto się skontaktować z kilkoma doulami, a czasami spotkać. Doula ma przecież towarzyszyć w jednym z najważniejszych okresów w życiu kobiety. To niezwykle istotne, aby doula wzbudzała nasze zaufanie i chęć dalszego kontaktu.
Familie.pl: Czy doule są skuteczne?
Brygida Dzieniszewska - Hochbaum : Badania wykazały, że dzięki obecności douli:
Familie.pl: Jakie koszta są związane z zatrudnieniem douli?
Brygida Dzieniszewska - Hochbaum : Trudno to ocenić, ponieważ nie jesteśmy zobligowane do stosowania ujednoliconego cennika. Warto zajrzeć na stronę internetową douli, która nas interesuje i sprawdzić lub po prostu do niej zadzwonić. Często doule świadczą swoje usługi w ramach wymiany barterowej, z niektórymi można negocjować ceny.
Cena zależy też od ilości spotkań i tego czy przyszła mama oczekuje obecności douli podczas porodu. Czasami kobieta liczy tylko na wsparcie w samej ciąży i pierwszych dniach połogu. Ja proponuję za każdym razem skontaktować się z doulą i po prostu zapytać.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapraszamy na nasze warsztaty na którym porozmawiasz z doulą osobiście!
Za konsultacje merytoryczne do artykułu dziękujemy:
Pani Brygidzie Dzieniszewska - Hochbaum
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.