Opublikowany przez: Kasia P. 2018-03-20 12:02:55
Autor zdjęcia/źródło: Dopłaty do żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego oraz opieki sprawowanej przez nianię @ Zaprojektowane przez Freepik
Dopłaty do żłobków i przedszkoli może wprowadzić każda firma bez względu na wielkość i charakter prowadzonej działalności. Służy ku temu tzw. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Dopłata pobytu dziecka w żłobku, klubu dziecięcym, czy przedszkolu jest całkowicie zwolniona z podatku i wyłączona z podstawy wymiaru składek ZUS. Dopłata z ZFŚS to typowe świadczenie socjalne, a więc jego wysokość powinna być uzależniona od sytuacji życiowej i materialnej pracownika. Jest też możliwość finansowania wymienionych wyżej dopłat ze środków obrotowych pracodawcy. Zgodnie z nowelizacją ustawy podatkowej pracodawca może zaliczyć takie dopłaty do kosztów uzyskania przychodu. Wysokość takich dopłat nie może przekraczać:
Mamy dwie formy wsparcia rodziny w opiece nad dzieckiem ze strony gminy, chyba że dana gmina wprowadzi swoje własne dodatkowe rozwiązanie, jak zrobiła to np. Warszawa.
Pierwsza forma dopłat wynika z ustawy o dożywianiu. Jeśli dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 350zł (w Katowicach do 700zł na członka w rodzinie, dlatego upewnij się w swojej gminie) można liczyć na całkowite pokrycie kosztów wyżywienia dziecka w przedszkolu. Druga forma dopłat dotyczy finansowania tzw. dodatkowych godzin wychodzących ponad podstawę programową. Dopłata przysługuje w obu przypadkach na każde dziecko.
Żeby uzyskać dopłatę należy złożyć stosowny wniosek. Po jego złożeniu rodzinę odwiedza pracownik socjalny, który przypatruje się wydatkom rodziny i ustanawia wysokość dopłaty, np. jeśli rodzice są w stanie wydać na przedszkole w którym opłata wynosi 200zł, jedynie 50zł, wtedy gmina dopłaci brakujące 150zł.
Zatrudniasz nianię? Możesz nieco zaoszczędzić na składkach. Budżet państwa finansuje bowiem składki na ubezpieczenie: emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne na nianię. Jest jeden tylko szkopuł. Finansowanie odnosi się tylko do tej części pensji niani, która nie przekracza minimalnego wynagrodzenia. Z kolei w przypadku umów zawartych od tego roku budżet sfinansuje składki od tej części pensji, która nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia.
Warszawa zaproponowała własny pomysł dla rodziców małych dzieci. Jest nim tzw. bon żłobkowy, który można przeznaczyć na prywatny żłobek, klub malucha, czy dziennego opiekuna. Bon to kwota 400zł miesięcznie na dziecko w wieku od rozpoczęcia 13 miesiąca do ukończenia 3. roku życia. Takie finansowanie jest skierowane do rodziców, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w Warszawie, nie są na urlopie wychowawczym, spełniają kryterium dochodowe 1922 zł netto na jednego członka rodziny oraz mają dziecko przyjęte lub oczekujące na miejsce w publicznym żłobku.
Zorganizowanie opieki nad dzieckiem wiąże się zawsze z wieloma trudnymi wyborami. Po znalezieniu odpowiedniego żłobka, czy przedszkola zaczyna się wielka przygoda dziecka z adaptacją w nowym miejscu. To wymagający czas zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Po tej przeprawie zazwyczaj jednak okazuje się, że znalazło się miejsce w którym dziecko czuje się dobrze i bezpiecznie, co jest przecież najważniejsze…
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.