Opublikowany przez: Familiepl 2022-09-05 12:11:16
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Hana Lopez on Unsplash
Opryszczka wargowa (Herpes simplex) jest nieprzyjemną chorobą wywołaną przez wirus typu 1 - HSV1. Szacuje się, że ponad 80 procent populacji jest nosicielami tego wirusa, a uaktywnia się on, gdy organizm staje się mniej odporny. Zwykle atakuje błony śluzowe ust i nosa, powodując nieprzyjemne i bolesne wykwity skórne. Opryszczka lub pojawiać się nagle, dlatego warto znać domowe sposoby na opryszczkę w 1 dzień.
Tuż przed pojawieniem się opryszczki, możemy odczuwać na skórze nieprzyjemne ściąganie, mrowienie, ból. Jeśli mamy do niej skłonność, warto już wtedy zastosować domowe sposoby na opryszczkę w 1 dzień. Możemy jej wówczas zapobiec, bądź skrócić czas wykwitów. Opryszczka zwykle utrzymuje się w okolicach czerwieni lub nosa kilka dnia, ale można spróbować ja nieco przesuszyć i zabiec rozprzestrzenianiu się. W leczeniu opryszczki stosuje się zwykle leki przeciwwirusowe z acyklowirem – maści na opryszczkę, tabletki na opryszczkę. Możemy zastosować też miejscowo preparaty z cynkiem. Ważne jest, aby leczenie opryszczki rozpocząć w ciągu pierwszych 24 godzin, wówczas będzie najskuteczniejsze. Znane są również domowe sposoby na opryszczkę w 1 dzień, które mogą skutecznie zapobiec jej rozwojowi.
Okazuje się, że melisa działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Jest to dobry domowy sposób na opryszczkę w 1 dzień, który pomoże zapobiec rozwojowi choroby. Zmienione chorobowo miejsc warto smarować co kilka godzin olejkiem z melisy lub przykładać gazik nasączony naparem.
Również antybakteryjnie i antywirusowo działają popularny czosnek i cebula. Jako domowy sposób na opryszczkę w 1 dzień smarujmy zmienione miejsce sokiem z cebuli lub przyłóżmy czosnek (krótko, bo może podrażnić skórę).
Jako domowy sposób na opryszczkę sprawdzi się też olejek goździkowy, który poza działaniem antyseptycznym, działa także nieco znieczulająco. Doskonały może być także olejek eukaliptusowy oraz z drzewa herbacianego.
Leczenie opryszczki domowymi sposobami nie jest łatwe, ponieważ działają one zwykle delikatniej i wolniej niż preparaty antywirusowe. Ale zastosowanie ich na samym początku pojawienia się objawów, może skutecznie wspomóc leczenie. Jednym z polecanych domowych sposobów na opryszczkę jest także miód, który ma działania antybakteryjne, antywirusowe i antyseptyczne. A do tego odżywia i pielęgnuje zmienione chorobowo miejsce. Opryszczkę wargową można nim posmarować 3-4 razy dziennie.
CZYTAJ TEŻ >> Jak mieć odporność na 6? Radzi dietetyk!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.