Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-03-15 13:33:43
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa cookie_studio na Freepik
Ból gardła to powszechny problem, który może być wywołany przez wiele różnych czynników, takich jak infekcje wirusowe lub bakteryjne, alergie, czy nawet nadmierne przesuszenie śluzówki gardła. Często zdarza nam się też przeziębić na przedwiośniu, gdy wydaje się, że jest już naprawdę ciepło, a wówczas chętnie zdejmujemy grubsze warstwy ubrań. Co robić, gdy pojawia się ból gardła?
Nawadnianie organizmu jest niezwykle ważne w przypadku bólu gardła. Picie ciepłych (ale nie gorących) płynów, takich jak herbata z miodem i cytryną, buliony warzywne lub woda z miodem, pomaga nawilżyć gardło i złagodzić podrażnienie.
Na przeziębienie i ból gardła dobrze będzie działać też herbata z imbirem, która jest często polecana ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i łagodzące ból gardła. Imbir zawiera również substancje o działaniu antybakteryjnym.
Gdy pojawia się ból gardła, ważne jest, aby reagować dość szybko, czyli najlepiej tego samego dnia zastosować domowe sposoby na ból gardła. W leczeniu domowym tej przypadłości najczęściej polecane są pastylki do ssania i płukanki.
Już od pierwszych dni na ból gardła możesz zastosować pastylki zawierające mentol lub eukaliptus - mogą one przynieść ulgę poprzez łagodzenie bólu i działanie przeciwbakteryjne lub przeciwwirusowe.
Unikaj również drażniących substancji – na przykład dymu papierosowego, ostrych przypraw, czy gorących napojów. Jeśli możesz ogranicz mówienie, aby gardło mogło się spokojnie regenerować.
Dobrym, domowym sposobem na ból gardła będą płukanki – szczególnie polecane jest płukanie gardła ciepłą solanką lub wodą z dodatkiem octu jabłkowego. Mogą one pomóc w łagodzeniu bólu i zmniejszeniu obrzęku. Dodatkowo, płukanie wywarami z ziół jak szałwia, rumianek lub mięta pieprzowa, może mieć działanie łagodzące i przeciwbakteryjne na gardło.
Pamiętaj, że w razie nasilenia objawów lub trwającego dłużej niż kilka dni bólu gardła, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze choroby.
CZYTAJ TEŻ >> Skóra sucha - jak sobie poradzić z tym kłopotem?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.