Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2024-02-15 11:01:58
Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu
Leczenie alergii może być wspierane przez unikanie ekspozycji na uczulające substancje oraz przy użyciu domowych sposobów. Co może zadziałać?
Wietrzenie pomieszczeń w okresie pylenia może nasilić Twoje objawy alergiczne. Żeby zmniejszyć stężenie uczulających substancji w środowisku domowym, zakup nawilżacz powietrza z funkcją oczyszczania. Sprawdź na stronie internetowej producenta czy urządzenie zawiera wysokowydajny filtr cząstek stałych (HEPA), który będzie odpowiednio sprawnie zatrzymywał drobne cząsteczki alergizujących substancji.
Irygacja, czyli płukanie nosa, jest często stosowana przez osoby cierpiące na alergie manifestujące się objawami kataralnymi. Do oczyszczania nosa można zastosować izotoniczną wodę morską. Płukanie wykonuj codziennie nawet po kilka razy. Pozwala to na usunięcie pyłków, które zdążyły osadzić się w drogach nosowych i nieco zmniejsza długość trwania objawów alergii. [1]
Miód od lat jest wiązany z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Niektóre badania sugerują, że może łagodzić stany zapalne dróg oddechowych i ułatwiać oddychanie. Poza tym miód ma działanie przeciwkaszlowe. Dobrym pomysłem jest robienie herbat z miodem. Pamiętaj, żeby dodawać to złociste remedium do lekko przestudzonych płynów. [2]
Jeśli alergia manifestuje się u Ciebie pokrzywką, na tę przykrą dolegliwość możesz stosować zimne okłady. Niska temperatura obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza napływ substancji pośredniczących w reakcji zapalnej do skóry. Możesz zastosować gotowe okłady hydrożelowe, które kupisz w aptece lub sklepie sportowym albo owinięty w ścierkę lód z zamrażarki.
Jadłospis wielu osób zmagających się z alergią jest pełen zakazów. Jeśli jesteś uczulony na substancje zawarte w pożywieniu, niektóre pokarmy częściowo lub całkowicie musisz wyeliminować z diety. Co ciekawe, tyczy się to nie tylko alergii pokarmowych! Ciekawym zjawiskiem są alergie krzyżowe – będąc uczulonym na daną substancję, możemy reagować objawami chorobowymi na kontakt z inną o bardzo podobnej strukturze. I tak na przykład osoby uczulone na pyłki brzozy mogą mieć dolegliwości alergiczne po spożyciu jabłek, selera, kiwi czy wiśni, a jeśli jesteś uczulony na trawy, to nieprzyjemne dolegliwości może wywołać zjedzenie brzoskwini, pomarańczy czy ziemniaków. Zapytaj swojego lekarza o listę składników i pokarmów, których powinieneś unikać w codziennej diecie.
Na objawy alergicznego nieżytu nosa i alergicznego zapalenia spojówek może pomóc lek na alergię bez recepty – skonsultuj jego stosowanie z lekarzem i miej go zawsze w domu. Szukaj preparatów zawierających substancję przeciwhistaminową tj. bilastynę, loratadynę czy desloratadynę. Mają one mniej działań niepożądanych w porównaniu do starszych leków antyhistaminowych i są dobrze tolerowane.
Przed alergiami można dość skutecznie się chronić, a z ich objawami walczyć – unikając ekspozycji na alergeny oraz stosując niektóre domowe środki łagodzące dolegliwości. Mimo tego pamiętaj, że kluczem do dobrej terapii chorób alergicznych jest odpowiednia terapia farmakologiczna dobrana przez doświadczonego alergologa.
Bibliografia
[1] V. A. Drobyshev, L. A. Shpagina, S. A. Karmanovskaya, i I. G. Zaitseva, „[Innovative technology full volume lavage of the nasal cavity in the treatment of allergic and vasomotor rhinitis]”, Vestn Otorinolaringol, t. 83, nr 5, s. 59–64, 2018, doi: 10.17116/otorino20188305159.
[2] Z. Doniec, A. Mastalerz-Migas, K. Krenke, H. Mazurek, i P. Bieńkowski, „Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ”, Lekarz POZ, t. 2, nr 4, s. 305–321, 2016.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.