Opublikowany przez: monika.g 2020-01-04 00:14:11
Autor zdjęcia/źródło: Domowe napoje izotoniczne dla dzieci @ StockSnap z Pixabay
Domowe napoje izotoniczne dla dzieci to świetny sposób na nawodnienie organizmu i wyrównanie poziomu elektrolitów szczególnie podczas wysiłku lub choroby malca. Poziom elektrolitów stale się zmienia i bardzo łatwo jest go zachwiać szczególnie u dzieci, których organizmy są wrażliwsze na wszelkie zmiany.
Elektrolity, czyli sód, magnez, potas i wapń wspomagają pracę serca, odpowiadają za przewodzenie impulsów nerwowych, usprawniają przepływ krwi. Gdy ich ilość w organizmie zostanie zachwiana np. przez chorobę (biegunka, osłabienie apetytu podczas infekcji) lub intensywny wysiłek fizyczny dochodzi do zaburzeń pracy serca, skurczów lub drżenia mięśni, osłabienia odczuwanego jako zmęczenie lub wyczerpanie, wzrostu ciśnienia krwi. Elektrolity pełnią więc bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej u dzieci zdarzają się dość często szczególnie podczas choroby lub w upalne dni, a także przy zwiększonym wysiłku fizycznym, ponieważ elektrolity wydalane są przez mocz i pot. Najczęstszymi objawami takich zaburzeń u dzieci są wymioty, skurcze mięśni, problemy z oddychaniem, omdlenia, osłabienie, zawroty głowy.
Aby uzupełnić utracone elektrolity nie wystarczy napić się wody czy soku. Świetnie sprawdzi się tu napój izotoniczny, jednak nie taki ze sklepu, który zawiera duże ilości cukru i barwników. Nie nadaje się on do picia dla dzieci, a i dorośli nie powinni zbyt często sięgać po tego typu specyfiki. Dużo lepiej i zdrowiej jest przygotować domowy napój izotoniczny dla dzieci. Dorośli również mogą z niego skorzystać w czasie upałów, po intensywnych ćwiczeniach czy pracach lub w czasie choroby.
Gotowe domowe napoje izotoniczne dla dzieci można przechowywać w lodówce przez 2-3 dni.
Składniki:
Składniki:
Wykonanie: W obu przepisach należy połączyć wszystkie składniki, wymieszać i gotowe!
Składniki:
Wykonanie KROK PO KROKU:
CZYTAJ TEŻ:
Ile żelaza może przyjmować kobieta w ciąży? Magnez, witamina B6: ile mogą ich zawierać suplementy diety?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.