Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-05-24 13:16:08
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Wybór działki może mieć istotny wpływ na koszty inwestycji. Może się okazać, że grunt w okazyjnej cenie będzie wymagał dużego wkładu finansowego, więc jego zakup wcale nie będzie opłacalny. Przykładowo niekorzystne warunki gruntowe mogą sprawić, że koszt wykonania fundamentu wzrośnie nawet o kilka tysięcy złotych. Kosztowne będzie również uzbrojenie działki – budowa przyłączy prądu, gazu i wody wynosi średnio 6500-13000 zł, a może znacznie wzrosnąć w przypadku niekorzystnej lokalizacji terenu.
Przy zakupie działki warto zwrócić uwagę nie tylko na uzbrojenie i poziom wód gruntowych, ale również jej wielkość, ukształtowanie, kierunki spadków, sąsiedztwo i dostęp do drogi dojazdowej. Nie mniej ważne będzie sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania lub – w przypadku jego braku – Warunków Zabudowy, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj zabudowy może zostać zrealizowany na tym terenie.
Dom tani w budowie zaczyna się od wyboru projektu. Najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem będzie stosunkowo niewielki budynek o prostej bryle, zaplanowanej na rzucie prostokąta lub kwadratu. Warto zrezygnować z dodatkowych elementów architektonicznych (np. wykusz, ryzalit, balkon czy lukarna), które podnoszą koszty inwestycji i niosą ze sobą zwiększone ryzyko strat ciepła. Nieskomplikowana konstrukcja sprawi również, że dom będzie można ogrzać szybciej i taniej.
Dach powinien być płaski lub dwuspadowy. Dzięki temu będzie potrzebna mniejsza ilość materiału, a dekarz wykona swoją pracę znacznie szybciej. Każde załamanie dachu generuje kolejne koszty.
Duży wpływ na koszty budowy ma również piwnica, dlatego nowoczesne projekty domów najczęściej jej nie uwzględniają. Kosztorysanci szacują, że osoby, którym zależy na podpiwniczeniu muszą się liczyć ze wzrostem całkowitego kosztu inwestycji nawet o 20-30 %. Budowa piwnicy może jednak się opłacać w nielicznych przypadkach, np. gdy mamy do czynienia z działką o nietypowym nachyleniu.
Sporo można zaoszczędzić również przy samym zakupie projektu domu. Najlepiej będzie zdecydować się na gotowy projekt domu (ok. 1-3,5 tys. zł) zamiast zlecać indywidualny, który może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. W internetowej bazie znajdziemy wiele gotowych projektów z kolekcji domów tanich w budowie. Bogata oferta pozwoli na idealne dopasowanie go do potrzeb rodziny i działki.
Kosztorys inwestorski, przygotowany przez specjalistów, może okazać się najważniejszym dokumentem podczas budowy. Dzięki niemu uzyskamy najlepsze rozeznanie co do całkowitego kosztu inwestycji. W późniejszym etapie pomoże nam w kontrolowaniu wydatków i przebiegu prac budowlanych. Kosztorys niezbędny będzie również podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny, ponieważ na jego podstawie bank ustala wysokość transz.
Dobrymi pomysłami na obniżenie kosztów inwestycji są:
Artykuł powstał we współpracy z Tooba.pl – internetową bazą gotowych projektów domów.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.