Dodatkowy zasiłek opiekuńczy funkcjonuje od marca 2020, z różnymi czasowymi modyfikacjami. Pomimo powrotu do nauki stacjonarnej dzieci w klasach 1-3 rząd zdecydował się wydłużyć obowiązywanie tego świadczenia i umożliwić rodzicom korzystanie z niego do 28 lutego 2021.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do końca lutego
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie funkcjonował na dotychczasowych zasadach. Będą więc mogli z niego skorzystać rodzice m.in. w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Zasiłek przysługuje również w momencie, gdy placówka nie może zapewnić opieki z powodu ograniczonego funkcjonowania w czasie epidemii.
- Na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiczną w kraju. Po przeprowadzeniu analiz zdecydowaliśmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy kolejny raz zostanie wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Oznacza to, że do końca lutego uprawnieni rodzice będą mogli skorzystać z tej formy wsparcia – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Jeśli placówka zostanie zamknięta lub nastąpi ograniczenie jej funkcjonowania z powodu koronawirusa, o dodatkowy zasiłek mogą się ubiegać ubezpieczeni rodzice dzieci:
- w wieku do lat 8,
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
O taką formę wsparcia można się również starać, gdy opiekunka lub niania nie może sprawować nad dzieckiem osobistej opieki z powodu COVID 19.
CZYTAJ TEŻ >> Jak dbać o rozwój emocjonalny w pandemii? 3 sposoby dla rodziców