Opublikowany przez: Kasia P. 2016-04-21 16:03:20
Zdj. pixabay.com
Jak wybrać sok odpowiedni dla siebie? Czy kierować się tylko smakiem?
Zacznijmy od spojrzenia na opakowanie. Jeśli napisane jest na nim słowo „sok”, to możemy być pewni, że to produkt naturalny, bez dodatku konserwantów, aromatów, sztucznych barwników czy słodzików. A to dlatego, że Dyrektywa Unii Europejskiej1, która obowiązuje także w Polsce, określa szczegółowe wymagania dotyczące soków i ich produkcji. Zgodnie z nią oraz z rozporządzeniem naszego MRiRW, sok to produkt wykonany tylko z naturalnych składników i nie może on zawierać żadnych sztucznych dodatków (barwników, aromatów, konserwantów). Dotyczy to wszystkich dostępnych na naszym rynku soków, bez względu na rodzaj ich opakowania czy termin przydatności do spożycia. Nie ma więc soków lepszych czy gorszych. Przy wyborze oczywiście możemy kierować się smakiem, jednak postarajmy się, by nie było to jedyne kryterium, ponieważ w zależności od rodzaju soku dostarczamy do organizmu różnych witamin i substancji odżywczych.
Ważna jest zatem różnorodność?
Zgadza się, jest bardzo ważna. Pijmy zarówno soki owocowe, jak i warzywne i dbajmy, by na stołach w naszych domach pojawiały się różne ich rodzaje. Dzięki temu nasza dieta będzie różnorodna, a my będziemy mieć pewność, że dostarczyliśmy sobie i naszym rodzinom całego bogactwa zawartych w nich witamin. Dlatego jeśli nie lubimy konkretnego produktu, np. buraka, wybierzmy sok, w którym jest on tylko jednym ze składników. W ten sposób skorzystamy ze składników odżywczych buraka, a jednocześnie nie będziemy się zmuszać do picia lub jedzenia czegoś, co nam nie smakuje. Jest to też doskonały sposób na przyzwyczajenie dzieci do smaków różnych owoców i warzyw, oraz na dostarczenie im witamin z produktów, za którymi nie przepadają i nie chcą jeść ich w innej formie. Nie zapominajmy też o nektarach. Robi się je najczęściej z owoców, które są zbyt kwaśne, aby powstał z nich sok 100%, np. z czarnej porzeczki, wiśni czy z aronii. Jednocześnie, podobnie jak do soków, nie można dodawać do nich żadnych konserwantów, barwników czy sztucznych aromatów. Tak więc, są to produkty bezpieczne i korzystne dla naszego zdrowia, w których także znajdziemy całą gamę witamin oraz innych składników odżywczych.
Jakie soki pijać o wybranych porach dnia i dlaczego właśnie te?
Nie tyle określona pora dnia jest istotna, co nasz plan dnia. Ponieważ ważna jest tzw. równowaga energetyczna. Dotyczy to zarówno nas, jak i naszych dzieci, które często są bardziej aktywne od dorosłych. Oznacza to, że należy dostarczać organizmowi tyle energii, ile jesteśmy w stanie spożytkować w ciągu całego dnia. Zalecenia, zarówno Światowej Organizacji Zdrowia, jak też polskich ekspertów ds. żywienia z Instytutu Żywności i Żywienia, mówią o spożywaniu 400 gram owoców lub warzyw dziennie, z czego jedną ich porcję może stanowić szklanka soku (ok. 200 ml). Są to jednak wartości minimalne. Dlatego, jeśli czeka nas bardzo aktywny dzień, kiedy wiemy, że nie będziemy mieć czasu na przygotowanie np. tradycyjnej sałatki, to doskonałym rozwiązaniem jest szklanka soku owocowego do śniadania i np. zabranie kartonika soku warzywnego do pracy czy spakowanie go do plecaka szkolnego naszego dziecka. Jak mówiłam wcześniej, dbajmy o różnorodność i sięgajmy po różne rodzaje soków i nektarów, a będziemy mieć pewność, że dostarczyliśmy sobie różnych witamin, mikro- i makroelementów, a nasz organizm odwdzięczy się nam dobrym samopoczuciem.
1) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/12/WE z dnia 19 kwietnia 2012 odnosząca się do soków owocowych
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.