Opublikowany przez: Monika C. 2020-11-12 17:43:47
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Khoa Pham on Unsplash
Znamy określenie zły dotyk. Uczulamy dzieci, by nie pozwalały się dotykać nikomu, jeśli wydaje im się to co najmniej dziwne, niepotrzebne lub po prostu nie maja na to ochoty. Nie tylko osobom obcym, ale także znajomym rodziców i rodzinie. Istnieje także dobry dotyk. Na czym polega dobry dotyk i dlaczego jest tak ważny?
Dobry dotyk to bliskość, bezpieczeństwo odczuwane przez dziecko poprzez naturalny kontakt z rodzicami, potrzebny do prawidłowego rozwoju. Przytulanie jest dobre i za darmo, obdarzajmy nim dzieci, ile tylko się da!
Dlaczego dotyk jest tak ważny i podświadomie go potrzebujemy? Skóra powstaje z tych samych struktur, z których jest zbudowany ośrodkowy układ nerwowy. Dlatego dotyk jest jednym ze zmysłów rozwijających się najwcześniej. Dzieci, które są często tulone jako osoby dorosłe są bardziej odporne na stres, niż te, które w dzieciństwie nie miały zaspokajanej tej potrzeby. Częsty i czuły dotyk dla malucha jest tak samo ważny jak jedzenie i sen. Brak dobrego dotyku w dzieciństwie może objawiać się u dorosłych, lękliwością, nerwowością, a nawet wyższym poziom agresji.
Czy zauważyliście, jak maluch lubi głaskanie i delikatny masaż oliwką po kąpieli? Jak się wtedy rozluźnia, szybciej usypia i dłużej śpi spokojnie? Dlaczego tak istotny jest dotyk mamy i dziecka tuż po urodzeniu? Zaczyna się wtedy budować więź. Dotyk “skóra do skóra” ułatwia też początek karmienia piersią. Podczas przytulania przez mamę, nie tylko w czasie karmienia piersią, maluch słyszy bicie jej serca, które zna jeszcze z życia płodowego. Wraz z dobrym dotykiem maluch buduje i wzmacnia poczucie więzi i bezpieczeństwa na całe życie.
Fizyczna bliskość w dzieciństwie jest bazą do budowania zdrowych i zapewniających szczęście relacji w życiu dorosłym. Okazuje się, że osoby z depresją mają niższy poziom oksytocyny – hormonu przywiązania, niż osoby zdrowe. Dotyk sprzyja także wydzielaniu serotoniny, czyli hormonu szczęścia, który wpływa na dobry sen, apetyt i samopoczucie.
Częste przytulanie i noszenie w dzieciństwie, wpływa także na rozwój prawidłowej koordynacji ruchu, poprzez naukę spostrzegania ułożenia ciała w przestrzeni. Dobry dotyk to także zaspokojenie potrzeby akceptacji i przynależności, czyli poczucia, że jest się osobą zauważaną i kochaną. To podstawa do budowania wiary w siebie.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.