Artykuł promocyjny Opublikowany przez: o.i.a 2011-09-29 14:52:11
W teatrze dziecko ma możliwość bezpośredniego obcowania ze sztuką, wejścia
w kreowany świat,
a nawet współtworzenia go, dzięki kontaktowi z aktorem. Tym samym wartości przekazywane w spektaklu stają się dostępne wprost oraz zrozumiałe dla małego widza.
- Wizyta w teatrze to również lekcja etykiety. Tutaj dzieci uczą się kulturalnych zachowań – dodaje pani reżyser. Nie ma miejsca na szeleszczenie jedzeniem, rozmowy.
Dzisiaj wydaje się to szczególnie ważne, w czasach, kiedy zapomina się o klasycznych zasadach dobrego wychowania.
Teatr lalek wyróżnia się szczególną konwencją plastyczną. Dziecko z łatwością utożsamia się z bohaterami w postaci lalek. Dzięki temu otrzymuje spójną rzeczywistość, która jest w stanie wzbudzić w nim zaufanie i wciągnąć go w swój świat. Niemożliwe jest to w przypadku filmu, gdzie uwaga jest bardzo szybko rozpraszana, przez otoczenie.
„Fałszywa księżniczka” - najnowsza sztuka Olsztyńskiego Teatru Lalek w reżyserii Krystyny Jakóbczyk będzie miała premierę 8 października o godzinie 17.00.
Reżyserka oparła swoje dzieło na legendzie, pochodzącej z XVII wieku, a spisanej w XIX (1877) przez Mary de Morgan, która zatytułowała ją "A Toy Princess". Autorka poruszała w niej problem niemożności bycia sobą w świecie konwencji i norm społecznych.
Opowieść przeniesiona na scenę przez Krystynę Jakóbczyk skupia się głownie na zagadnieniu naturalności i sztuczności. Akcja rozgrywa się w Milczącym Królestwie. Panuje w nim marazm, sztuczność, ukrywanie za konwenansami, formą. Nie ma tutaj miejsca na uczucia i emocje.Ideałem mieszkańców jest lalka-manekin.Milczenie dworzan ma wymiar głęboko emocjonalny.
Przeciwwagę dla Milczącego Królestwa stanowi Radosne Królestwo. Słychać w nim śmiech, muzykę, wesołe rozmowy. Tutaj rządzi szczerość i królewna Felicja. Podejmuje ona próbę wniesienia naturalności do Milczącego Królestwa, co okazuje się jednak niemożliwe. Mieszkańcy wybierają zamkniętą, schematyczną formę.
Opowieść ta nie jest kolejną słodką bajką dla dzieci. Ma wywołać „protest u małego widza” -jak mówi Krystyna Jakóbczyk- uświadomić mu istnienie maski, jaką nakładamy w obliczu społecznych norm. Ukazywać rozdarcie człowieka między sztucznością (Milczące Królestwo) a naturalnością (Radosne Królestwo).
Mimo, iż „Fałszywa księżniczka” oparta jest na XVII - wiecznej legendzie wydaje się ona niezwykle aktualna w dzisiejszych czasach, gdzie dzieci coraz częściej uciekają w sztuczny cyber-świat.
To również doskonała propozycja dla rodziców, którzy codziennie narażani są na przybieranie wielorakich ról, w zależności od miejsca i ludzi, z którymi przebywamy. Spektakl "Fałszywa Księżniczka" stawia przed widzem wiele pytań i zmusza do refleksji. Czyni to w sposób czytelny dla dzieci i atrakcyjny dla rodziców.
Teraz macie wyjątkową okazję zobaczenia „Fałszywej księżniczki” i przekonania się czy księżniczce Felicji uda się wnieść radość i naturalność do królestwa milczących.
Trzy pierwsze osoby, które na hasło - „Z Familie do Teatru Lalek " dokonają rezerwacji pod numerem telefonu - (89) 538-70-40 lub (89) 538-70-30 otrzymają bilet za darmo!
Trzy kolejne zakupią bilet w cenie 5 zł!
o.i.a 2011.10.06 14:47
Gratuluję Justyna! :) Napisz jak było.
Justyna mama Łukasza 2011.10.05 12:16
Mam bilety ;-)
Justyna mama Łukasza 2011.10.05 12:01
Wstyd powiedzieć ale jeszcze nie byłam w teatrze lalek, a już dawno się wybieram.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.