Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-01-19 09:59:11
Autor zdjęcia/źródło: press
Niemowlęta większość czasu spędzają z rodzicami w salonie oraz innych pomieszczeniach, w których mama czy tata akurat wykonują swoje domowe obowiązki. Maty edukacyjne są stosunkowo nieduże, nie potrzeba zatem dużej przestrzeni, aby umożliwić maluszkowi zabawę na nich. Mata może zatem być przestrzenią dla niemowlaka niemal w każdym pomieszczeniu. Co ważne, chroni ona malca przed kontaktem z kurzem i innymi zabrudzeniami mogącymi znajdować się na podłodze.
Założeniem firm oferujących edukacyjne maty jest wspieranie rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach życia. Szczególny nacisk kładziony jest na kręgosłup malca. Kiedy dziecko bawi się na macie leżąc na brzuchu stara się dotykać różnych elementów znajdujących się na macie. Podczas zabawy stara się wysoko utrzymywać główkę, dzięki czemu mięśnie kręgosłupa przez cały czas się wzmacniają. Dodatkowo kolorowe elementy maty zachęcają malca do przesuwania się po niej. Dzięki temu dziecko zaczyna pełzać kierunku interesującej go zabawki, a z czasem również raczkować.
Podczas zabawy na macie edukacyjnej malec ćwiczy motorykę małą, czyli sprawność dłoni oraz palców. W przypadku niemowlęcia ćwiczeniami pozwalającymi na rozwój motoryki jest przekładanie przedmiotów z ręki do ręki, a także dotykanie rzeczy wykonanych z tkanin o różnych fakturach. Właśnie z tego powodu tasiemki na tego typu zabawkach różnią się między sobą strukturą.
Kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest rozmiar maty, powinna ona być takiej wielkości, by malec mógł z łatwością się na niej bawić, ale także obracać. Istotne jest również, by była wykonana z materiałów wysokiej jakości, dzięki temu będzie mogła być prana w pralce, ponadto malec nie zrobi sobie krzywdy za sprawą wystających elementów.
Maty edukacyjne są wyposażone w specjalny pałąk, na którym zawieszone są zabawki mające wzbudzić zainteresowanie dziecka. Warto zdecydować się na produkt, w którym zabawki nie są zbyt głośne czy piszczące. Takie odgłosy mogą dziecko wystraszyć lub skutecznie zniechęcić go do zabawy, ponadto mogą okazać się męczące również dla rodziców.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.