Opublikowany przez: Monika C. 2020-08-12 13:31:27
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Jonathan Gallegos on Unsplash
Trwają wakacje, jest upał, staramy się spędzać z dziećmi jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Pamiętamy o nakryciach głowy, kremach z filtrami i nawadnianiu maluchów. Czasem jednak zapominamy, że czas spędzony w upale też ma znaczenie. Najbardziej są na to narażone małe dzieci i osoby starsze i osłabione. Mimo wyraźnych ostrzeżeń fachowców, o tym by w upalne dni bez potrzeby nie wychodzić na zewnątrz lub jak najwięcej przebywać w cieniu chcemy się nacieszyć upragnionym wypoczynkiem na plaży, a dzieci budowaniem zamków z piasku i zabawą w gronie rówieśników. Okazuje się czynnikiem często prowadzącym do przegrzania lub udaru cieplnego jest czas spędzony na słońcu.
Wiemy już i przestrzegamy ważnych zasad jak zabezpieczać dzieci i siebie przed promieniami UV. Stosujemy kremy z filtrami, pilnujemy, żeby maluchy piły więcej napojów albo wody i zakładamy im na głowę kapelusze, czapeczki, bandany itp. Zapominamy jednak o czasie spędzonym w pełnym słońcu. Dorośli chowają się w czasie największego nasłonecznienia w cieniu parasoli, ale dzieciom trudno wytłumaczyć, że nie jest to najlepszy moment na budowanie zamków z piasku. Mylna może się okazać przyjemna bryza wiejąca od morza, która wystarczająco nie schładza nagrzanego słońcem ciał. Dlatego przypominamy: najlepszym sposobem na unikniecie przegrzania dziecka jest powrót do domu w godzinach południowych, nawet do 15ej lub chociaż przebywanie wyłącznie w cieniu.
Wyróżniamy kilka reakcji organizmu na upał. Najczęstszą, ale i najmniej groźną jest przegrzanie dziecka. Przyczynami przegrzania mogą być:
Wzmożona aktywność fizyczna
Wysoka temperatura otoczenia
Unikanie cienia
Zbyt mała ilość wypitych płynów
Skutki nadmiernego nasłonecznienia i przegrzania pojawiają się od razu, ale czasem dopiero po kilku godzinach.
Jeśli będąc na placu zabaw, na plaży, przy basenie lub dłuższej wycieczce zauważysz, że dziecko ma:
podwyższoną temperaturę,
przyspieszony oddech lub dyszy,
nudności,
jest bardzo osłabione,
jak najszybciej zacznij schładzać malucha, bo istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko uległo przegrzaniu.
>>> Czytaj też: Dziecko a upał: jak zapobiegać przegrzaniu dziecka w samochodzie? SPRAWDŹ!
Jeśli objawy przegrzania pojawiły się jeszcze na zewnątrz od razu:
przejdź z dzieckiem do cienia,
jeśli ma ciasne ubranko, poluzuj je lub zdejmij,
nawadniaj sokiem pomarańczowym, mlekiem lub wodą
zrób chłodny okład na głowę, pachwiny
Wachluj
Uwaga: jeśli objawy nie ustępują natychmiast wezwij lub udaj się z dzieckiem do lekarza!
Przegrzanie – dziecko (i dorosły) może odczuwać osłabienie (z zawrotami głowy), czasem pojawiają się obrzęki stóp, nawet omdlenia. Jest to najłagodiejsza reakcja na nadmair ciepła.
Wyczerpanie cieplne – najczęściej jest wywołane odwodnieniem i zmniejszeniem objętości krwi, w wyniku aktywności fizycznej na zewnątrz. Objawami jest ból głowy, uczucie duszności, zmęczenie, zawroty głowy, niskie ciśnienie, ale podwyższone tętno. Temperatura ciała może być prawidłowa lub nieco podwyższona. Brak odpowiedniej reakcji na wyczerpanie cieplne może doprowadzić do stanu zagrożenia życia i udaru cieplnego.
Udar cieplny - polega na załamaniu wewnętrznej termoregulacji i często jest spowodowane zbyt duża aktywnością fizyczną, wysoką temperaturą zewnętrzną bez ruchu powietrza, wysoką wilgotnością otoczenia. Objawy udaru cieplnego są podobne do wyczerpania cieplnego, ale najbardziej charakterystycznymi są: brak pocenia się, sucha i czerwona skóra oraz wysoka gorączka. Często następuje utrata przytomności. Należy natychmiast wezwać pomoc i samodzielnie nie podawać płynów!
Udar słoneczny - jest rodzajem udaru cieplnego, pojawia się wyniku zbyt dużego nagrzania przede wszystkim głowy i karku (nie osłoniętych), ale i całego ciała. Objawami są bóle i zawroty głowy, poparzenia skóry, niepokój.
Czytaj też:
TESTOWANIE: Zdrowe i ekologiczne produkty dla dzieci HELPA
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.