Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-09-19 09:16:42
Autor zdjęcia/źródło: unsplash.com
To narząd, o który szczególnie trzeba dbać z czego nie zdaje sobie sprawy wielu właścicieli przez co lekceważone są zabiegi pielęgnacyjne tej części. Słuch to najważniejszy narząd zaraz po węchu dla naszych czworonożnych przyjaciół. Odpowiada za poznawanie świata.
Niestety tak ważny dla niego zmysł często narażony jest na liczne schorzenia, które są nie tylko nieprzyjemne, ale i bolesne.
Ucho psa podobnie jak i ucho człowieka zbudowane jest z trzech części. Ucha zewnętrznego, ucha środkowego i ucha wewnętrznego. Ucho zewnętrzne zbudowane jest z małżowiny usznej kanału słuchowego, który ma kształt litery L. W tej części ucha znajdują się gruczoły łojowe, które produkują wydzielinę uszną. W skład ucha środkowego wchodzi błona bębenkowa, jama bębenkowa, kosteczki słuchowe i trąbka Eustachiusza. Kostki słuchowe - młoteczek, kowadełko i strzemiączko, tworzą mechaniczny układ, który przenosi drgania błony bębenkowej do błony okienka owalnego ucha wewnętrznego. Trąbka Eustachiusza (nazywana trąbką gardzielowo-bębenkową) łączy jamę bębenkową z gardłem. Zapewnia to jednakowe ciśnienie w obu jamach, jednak stwarza to niebezpieczeństwo w postaci przedostania się bakterii z gardła do ucha środkowego i wywołania tym samym jego zapalenia. Ucho wewnętrzne składa się ze ślimaka, kanałów półkolistych i nerwu słuchowego. To w tej części znajdują się receptory słuchowe i równowagi. Właściwy narząd słuchu zbudowany jest z pięciu rzędów komórek słuchowych zakończonych włoskami. Rzędy te ciągną się wzdłuż całego przewodu ślimakowego. Są tworzone przez ponad 24 000 komórek zmysłowych.
Lejkowata budowa narządu małżowiny usznej sprawia, że psiak może ustawić ją w kierunku fali dźwiękowej, skupiając fale dźwiękowe i przekierowywując je przez zewnętrzny przewód słuchowy do błony bębenkowej, która wprawiana jest w drgania. Następnie drgania te przenoszone są przez strzemiączko, kowadełko i młoteczek do włosków komórek słuchowych, które na wskutek drgań zostają pobudzone. Następnie wysyłają one impulsy do odpowiednich neuronów w ośrodku słuchu.
Psie uszy w zależności od rasy będą różnić się budową. Niektóre posiadają stojące i sterczące, innym uszy swobodnie zwisają. Uważa się, że psy o stojących uszach słyszą lepiej od tych, które uszy mają oklapnięte i zwisające. Uszy oklapnięte i zwisające natomiast pozwala lepiej skupić się na pracy węchowej. Bassety, które uszy mają niemal do ziemi wykorzystują uszy, aby lepiej czuć zapach. to zwierzęta myślowe, które podczas wąchania dodatkowo uszami zbierają jeszcze więcej zapachów.
Słuch jest drugim zmysłem, zaraz po węchu, który jest najważniejszy dla naszych czworonożnych przyjaciół. Zmysły naszych pupili są znacznie bardziej wyostrzone niż nasze przez co odbierają świat zupełnie inaczej niż mu. Psy o wiele precyzyjniej są w stanie zlokalizować źródło słyszanego dźwięku w porównaniu do ludzi. To bardzo czuły zmysł, który służy do zbierania i analizowania informacji. Psi słuch jest znacznie bardziej wrażliwy - tyczy się to zarówno zakresu częstotliwości, natężenia dźwięków i selektywności słuchu. Przeciętny człowiek słyszy dźwięki o częstotliwości od 16 do 20 000 Hz. Pies natomiast od 16 aż do 47 000 - 65 000 Hz. To znaczna różnica, która powoduje, że psy mogą słyszeć dźwięki, których my ludzie nie słyszymy (nazywane ultradźwiękami). Psy rodzą się z zamkniętymi kanałami słuchowymi. Dopiero po paru dniach zaczynają do nich docierać dźwięki. Kanały słuchowy otwiera się około 10 dnia życia.Wcześniej odbiera wibracje za pomocą dotyku.
Psy potrafią, dzięki swojemu czułemu słuchowi usłyszeć z odległości 500 metrów ultradźwięki, które dla człowieka są całkowicie niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Nasi czworonożni przyjaciele nie tylko słyszą dźwięki lepiej niż my - także te dla nas nieuchwytne, ale są w stanie zlokalizować ich źródło. Psy są w stanie zapamiętać dźwięki różniące się od siebie zaledwie o 1/8 tonu. Dzięki swojemu bezbłędnemu niemal słuchowi psy bez problemu są w stanie zapamiętywać głos oraz kroki swojego właściciela i innych domowników od kroków i odgłosów innych osób. Są w stanie rozpoznać niemal nieomylnie znane dźwięki dochodzące z dużej odległości. Zatem zarówno słuch, jak i węch pomagają psu rozpoznawać znane mu osoby.
Dźwięki o dużym natężeniu są nie tylko nieprzyjemne, ale także mogą być szkodliwe dla psiego słuchu. Psi słuch jest czuły, dlatego głośna muzyka czy dźwięk odkurzacza może być dla naszego czworonoga nieprzyjemny i wywołać niepokój, dlatego pamiętajmy o naszych psiakach. Podczas jazdy z psem nie puszczajmy muzyki tak głośno, że całe auto będzie drgało w rytm muzyki.
Kopiowanie uszu to zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu uszu tak, aby nadać im inny kształt lub usunąć go jak bywa w przypadku ogonów. Zabieg ten przeprowadzano zazwyczaj w pierwszych czternastu dniach życia, ponieważ wówczas chrząstka w uchu jest miękka i jest elastyczna przez co łatwo ją uformować.
Kopiowanie uszu to także zabieg, który miał na celu podkreślenie groźniejszego wyglądu czworonoga. Często takim zabiegom poddawane były psy obronne jak doberman, bokser, pitbull, amstaff, dog argentyński, cane corso. Jednak także inne psy były poddawane kopiowaniom. Obecnie jest to zabroniony zabieg - niezależnie od rasy.
Kopiowanie zostało niegdyś zapoczątkowane przez Rzymian, którzy wierzyli, że uchroni to psy przed epidemią wścieklizny. Zwyczaj ten później został przez hodowców psów do walk czy myśliwych, gdzie obcinanie uszu i ogonów miało uchronić czworonogi przed obrażeniami podczas walki i polowań. Do dzisiaj wiele osób uważa, że kopiowane uszy nadają psy wyraz i charakter.
Pomimo zakazu to procedura, która wciąż praktykowana jest przez wielu weterynarzy. Według art. 6 ust.1 Ustawy o ochronie zwierząt kopiowanie uszu i ogona bez wskazania medycznego a jedynie z przyczyn estetycznych jest przejawem znęcania się nad zwierzętami. Z złamanie tego przepisu na terenie naszego kraju grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Zakaz ten został zawarty w Europejskiej Konwencji o Ochronie Zwierząt Domowych. Szczenięta dalej mogą mieć kopiowane uszy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Rosji i Meksyku, dlatego wciąż da się sprowadzić psa z kopiowanymi uszami. Do dzisiaj wielu właścicieli i hodowców jest zwolennikami obcinania uszu czy ogona. Twierdzą, że jest to zabieg niebolesny, ponieważ wykonywany jest podczas znieczulenia a zwierzęciu dodaje charakteru. Inni uważają jednak, że jest to nieuzasadnione okaleczenia psa jedynie kierując się względami estetycznymi. Wielu weterynarzy jednak objęło stanowisko, że zabieg ten może sprawiać ból czworonogowi. Należy także pamiętać o jednym z najbardziej istotnym fakcie jakim jest to, że obcinanie uszu i ogonów zaburza psią komunikację.
Ogon i uszy to jedna z ważniejszych część ciała czworonoga za pomocą, której komunikują się ze sobą. Psy za pomocą ogona pokazują swoje nastawienie i humor. Pozbawione go nie mogą pokazywać innym psom swoich emocji (a także swoim opiekunom) przez co może dochodzić do sytuacji konfliktowych i niekomfortowych.
W wyjątkowych sytuacjach może dojść do kopiowania uszu ze względów medycznych. Wiele osób próbuje wykorzystać ten fakt do przycinania uszom swoim psiakom. Krajowa Inspekcja Weterynaryjna nadzoruje każdy taki przypadek i jest on monitorowany i rozpatrzony.
Obowiązkiem każdego właściciela jest dbanie o swojego psa. Tyczy się to nie tylko kochania, kontrolowania stanu zdrowia czy dbania o prawidłowe odżywianie, ale także odpowiednią pielęgnację - w tym także pielęgnacji uszu. Do dzisiaj jednak panuje błędne przekonanie, że uszu psom nie trzeba czyścić. Inni z kolei notorycznie i zbyt często czyszczą uszy czworonoga. Prawda zawsze leży pośrodku i tak jest także i w tym wypadku. O uszy należy szczególnie dbać - nie robić tego ani za często ani zbyt rzadko.
To co, ile należy czyścić uszy czworonoga to kwestia indywidualna. Najlepiej, jeśli raz w tygodniu skontrolujesz stan uszu i ocenisz, czy są brudne i wymagają mycia. Sprawdź czy nie ma w nich ciemnej woskowiny lub jakiś ciał obcych, które mogły się do nich dostać na spacerze jak źdźbła trawy, źdźbła kłosów. Podczas sprawdzania stanu uszu czworonoga należy być bardzo delikatnym, ponieważ niedelikatne ruchu mogą wyrządzić psu ból i wiele krzywdy. Na początku należy delikatnie odchylić ucho, wywinąć je, jeśli budowa nie pozwala na łatwe dostanie się do ucha. Ucho należy czyścić przy świetle dziennym. Ewentualnie można wspomóc się latarką. Sprawdzając ucho należy sprawdzić na stopień zabrudzenia ucha, kolor skóry w środku ucha, jak i samego płatka, zapach, który się z niego wydostaje oraz temperaturę ucha, ponieważ zdrowe ucho nie powinno znacznie odbiegać od temperatury ciała czworonoga. Częstotliwość czyszczenia uszu uzależniona jest od ich stanu. Psy z oklapniętymi uszami jak na przykład bassety czy spaniele mają większą skłonność do powstawania zanieczyszczeń. Spowodowane jest to ciężkim dostępem do ucha. Do oklapniętego ucha nie dociera światło a środowisko jest wilgotne co może przyczynić się zapaleń i infekcji. Zbyt częste czyszczenie uszu może jednak doprowadzić do nadprodukcji, jak i zwiększania intensywności wydzielania woskowiny. Regularne czyszczenie uszu poprawia wentylację i zapobiega nagromadzeniu się wilgoci.
Do czyszczenia ucha nie należy używać patyczków do uszu, waty czy innych tego typu materiałów. Do pielęgnacji i ucha najlepiej sprawdzi się wacik lub gazę. Inne materiały mogłyby doprowadzić do niedrożności ucha i w efekcie przyczyni się to do jeszcze większych problemów. Czyszczenie uszu za pomocą specjalnych preparatów zapewnia czworonogi bezpieczeństwo. Po czasie wskazanym przez producenta należy ucho delikatnie przetrzeć. Środki, które przeznaczone są dla czworonogów co ważne mają bezpieczny i przetestowany dla nich skład.
Dla psów nie jest to naturalna czynność, dlatego należy je odpowiednio do tego przyzwyczaić, aby czyszczenie przebiegało dla niego w komfortowej atmosferze i zdawał sobie sprawę, że to nic złego. Tak ważne jest więc odpowiednie przygotowanie psa już od małego szczeniaka do zabiegów pielęgnacyjnych. Dla naszych czworonożnych przyjaciół dotykanie w niektórych miejscach ciała nie jest normalne i należy je z tym oswoić, dzięki czemu psiak będzie traktować to jako normalną sytuację i nie będzie odczuwał niepokoju. Podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych nagradzaj pupila tak, aby tworzyć pozytywne wspomnienia co uważane jest za jedną z najlepszych metod szkoleniowych. Na początku jednak musisz czworonoga przyzwyczaić do dotyku okolic uszu, następnie ich podnoszenia i dotykania a dopiero w następnej kolejności ich czyszczenia. Pamiętaj, aby robić to stopniowo i za każdym razem nagradzać pupila pysznym, aromatycznym smaczkiem. Najlepiej zabiegi pielęgnacyjne wykonywać po długim spacerze lub zabawie, kiedy psiak jest zmęczony. Jest to żmudny proces, dlatego uzbrój się w pokłady cierpliwości i pod żadnym pozorem nie krzycz na psa.
Do pielęgnacji używaj specjalnego płynu do tego przeznaczonego, wody lub soli fizjologicznej wacika. Nie używaj waty, ponieważ jej fragmenty mogłyby utkwić w psim uchu. Zrezygnuj z używania patyczków przeznaczonych do pielęgnacji psich uszu. Używanie ich mogłoby być dość nieprzyjemne dla czworonoga a nagły niespodziewany ruch mógłby nawet uszkodzić ucho.
Nie używaj do czyszczenia także spirytusu, wody utlenionej czy jodyny. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego środka do czyszczenia uszu to w takim wypadku najlepsza będzie zwykła woda. Najlepszym wyborem będą specjalne płyny przeznaczone do pielęgnacji psich uszu. Są to płyny, które można nanieść na płatek kosmetyczny a następnie delikatnie przetrzeć ucho, płyny, które wkrapla się do kanału słuchowego a następnie wyciera resztki brudu wraz z płynem lub wilgotne chusteczki. Nie wkładaj płatka zbyt głęboko do kanału słuchowego. Do czyszczenia za każdym razem użyj osobnego płatka, by nie przenosić infekcji. Tyczy się to także każdego ucha. Pielęgnacja psiego ucha powinna być delikatna tak, aby nie wyrządzić krzywdy pupilowi. Specjalne środki do czyszczenia ucha bez problemu dostaniesz w sklepie zoologicznym lub u swojego weterynarza.
U psów krótkowłosych pielęgnacja głównie opiera się na utrzymaniu czystości w uchu. Do tego stosuje się preparaty, które zmiękczają zaległą w uchu wydzielinę a następnie wyciera się jej wypływający nadmiar.
U innych ras z dłuższą sierścią należy zadbać o oczyszczanie przewodów słuchowych z rosnących obficie tam włosów. Włosy te oblepione zostają brudem, który tworzy brudne filce, które blokują dostęp świeżego powietrza do kanały słuchowego co przyczynia się do stworzenia doskonałego środowiska do rozwoju bakterii i grzybów co w konsekwencji przyczynia się do powstania zapalenia bakteryjnego lub grzybiczego. Umiejętne usuwanie włosów zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji. Nie usuwa się włosów z wnętrza ucha co mogłoby doprowadzić do nieprzyjemnych podrażnień.
W przypadku psów z dłuższą sierścią niewskazane jest stosowanie preparatów oleistych, które mogą powodować sklejanie sierści.
Czyszczenie, jak i samo kontrolowanie cotygodniowe powinno odbywać się w spokojnej atmosferze. Jeśli przyzwyczajasz psa od szczeniaka dotykaj go w różnych miejscach ciała - po łapach, ogonie, uszach, pysku tak, aby zdawał sobie sprawę z tego, że jest to całkowicie normalne. Dzięki temu zabiegi pielęgnacyjne czy wizyty u weterynarza będą przebiegały spokojniej. Kiedy psiak jest wyluzowany dosłownie przez chwilę dotykaj psiaka w różnych miejscach na ciele.
Uczenie i oswajanie psa to żmudny proces, w którym musisz uzbroić się w cierpliwość i nie zapomnieć o konsekwencji. Sesje na początku powinny trwać po kilka, kilkanaście sekund.
Najlepiej samodzielnie przyzwyczaić czworonoga do czyszczenia uszu w zaciszu domowym. Najlepiej także zabiegi pielęgnacyjne czy to czyszczenie uszu, obcinanie pazurków czy mycie zębów wykonywać po spacerze lub zabawie. Psiak jest wówczas zrelaksowany. U siebie w domu nasz czworonożny przyjaciel czuje się bezpiecznie. Wizyta u weterynarza dla wielu psów może być stresująca i wywołać niepokój. Nie wszystkie psiaki dobrze znoszą także podróż samochodem czy samą wizytę, dlatego dodatkowy bodziec jakim byłoby czyszczenie uszu mogłoby spowodować, że bodźców będzie zbyt dużo. Oczywiście, jeśli nie czujemy się na siłach sami wyczyścić psie ucho możemy skorzystać z pomocy weterynarza. Jednak wówczas tak czy siak należy w domu od szczeniaka najlepiej przyzwyczaić psa do dotykania w okolicach uszu. Należy także, jeśli decydujemy się na pomoc weterynarza jeździć do weterynarza nie tylko na wykonywanie zastrzyków co nie jest przyjemne dla pupila, ponieważ wówczas całe miejsce nie będzie kojarzyło mu się dobrze. Weterynarz z dobrym podejściem przygotuje smaczki jako nagrody i będzie przyzwyczajać naszego psiego przyjaciela do tego zabiegu stopniowo.
Tak, na naszą prośbę groomer także wyczyści psie uszy. Warto jednak w domu wcześniej przyzwyczajać czworonoga do dotyku w okolicach uszu, ponieważ w innym wypadku groomer może mieć problem z wyczyszczeniem ucha w atmosferze dla psa komfortowej. W zabiegach pielęgnacyjnych nie chodzi o to, żeby robić to na siłę a to to, żeby psiak to zaakceptował i traktował ze spokojem jako rutynową czynność.
Włosy stanowią pewnego rodzaju filtr, który wyłapuje zanieczyszczenia z zewnątrz i powietrza. Nadmierne skracanie włosów spowoduje, że kanał słuchowy narażony będzie na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, ponieważ pozbawiony on zostanie “filtrów”. Nadmiar włosów się wyrywa, ponieważ blokują one dostęp do powietrza do środka ucha. Ucho w środku ma podwyższoną temperaturę, a nadmiar włosów tworzy doskonałe beztlenowe warunki dla rozwoju wielu grzybów i bakterii. Najlepiej udać się z tym problemem do weterynarza lub salonu pielęgnacji zwierząt, gdzie wykwalifikowani groomerzy zrobią to za nas i nie wyrządzą pupilowi krzywdy. Jednak, jeśli czujesz się na siłach zabieg ten wykonać samodzielnie to nic nie szkodzi na przeszkodzie. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się w jaki sposób to wykonywać, aby nie doprowadzić do stanów zapalnych.
Pies podobnie jak i ludzie może borykać się z chorobami narządu słuchu. Także u naszych psich przyjaciół występują zapalenia czy infekcje. Uszy są do tego bardzo unerwione przez co reakcja zachodzi bardzo szybko. Do objawów zalicza się między innymi:
Pies będzie sygnalizować swoje dolegliwości już w początkowej fazie zapalenia, dlatego warto obserwować swojego czworonoga, który komunikuje się z Tobą za pomocą swojego ciała. To właśnie przez ogon i uszy oraz pysk komunikuje swoje emocje. Podczas choroby psie ucho niemal nieruchomieje i nie pokazuje żadnych emocji.
Nie można lekceważyć niepokojących objawów, ponieważ czas reakcji jest kluczowy i odgrywa znaczącą rolę. Szybka reakcja właściciela a następnie weterynarza jest w stanie uchronić czworonoga przed dalszym rozwojem chorób czy infekcji. Dlatego tak ważne jest skrupulatne dbanie o kontrolowanie stanu uszu psiaka.
Do najczęstszych chorób, które spotykają nasze psiaki to zapalenie ucha środkowego, zapalenie ucha wewnętrznego i zewnętrznego. Często dochodzi także do zapalenia o podłożu alergicznym czy obecności ciała obcego lub krwiaka. Wszystkie schorzenia czy infekcje stanowią niebezpieczeństwo dla pupila, dlatego nie można ich lekceważyć a wdrożenie szybkiego leczenia zminimalizuje ryzyko kolejnych etapów. Kuracja opiera się na podawaniu leków przeciwzapalnych, antybiotyków, ale także wykonanie chirurgicznego cięcia. W przypadku alergicznych zapaleń należy wyeliminować czynnik, który alergię wykonał.
Przyczyn chorób uszu jest wiele. Niektóre psy są bardziej narażone na wystąpienie infekcji. Każdy jednak psiak wymaga kontrolowania stanu uszu i ich czyszczenia a w razie konieczności szybkiej reakcji weterynarza i podjęcia odpowiedniego leczenia.
Do czynników predysponujących zalicza się uszy ciężkie, zwisające a także te o wąskim kanale słuchowym czy takie, gdzie występują włosy. Nadmierna wilgoć spowodowana częstym pływaniem, kąpielom także jest znaczącym czynnikiem, który predysponującym. Nieprawidłowe leczenie nie tylko może nie poprawić stanu ucha, ale znacznie je pogorszyć. Co ważne nadmierne czyszczenie uszu także może doprowadzić do chorób ucha. Choroby uszu mogą powstać także w wyniku działania pasożytów. Najczęściej spotyka się świeżb, nużeńca czy kleszcza. Kleszcz może doprowadzić do nieprzyjemnego zapalenia kanału słuchowego. Coraz częściej weterynarze spotykają się również stanem zapalnym wywołanym przez ciało obce jak kamyczki, trawa, kłosy. Jeśli zauważymy niepokojące nas objawy to jak najszybciej należy udać się do weterynarza, który fachowym okiem sprawdzi stan ucha, pobierze wymaz z ucha. Najczęściej stosuje się wówczas antybiotyki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze lub inne leki, które będą odpowiednie w przypadku tej choroby. Z biegiem czasu stale rośnie liczba psiaków, które zmagają się z alergią i nadwrażliwością.
Jeśli u Twojego czworonoga występują niepokojące objawy udaj się jak najszybciej do weterynarza, aby wdrożyć skuteczne leczenie odpowiednio ukierunkowanego.
Aby zapobiec wystąpienia chorób uszu decydując się na psa sprawdź czy nie jest on w grupie psów, których budowa anatomiczna zwiększa ryzyko wystąpienia tego typu schorzeń. W tym wypadku regularne kontrolowanie uszu to podstawa. Do tych ras zaliczają się spaniele, bassety, jamniki, sznaucery czy nowofundlandy. To samo tyczy się Twojego psiaka, który kocha pływanie i oddaje się tej czynności często.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów do czyszczenia uszu, dzięki czemu każdy właściciel znajdzie taki sposób, który jemu odpowiada najbardziej. Dostępne są preparaty w formie płynów, olejków czy pudrów a także chusteczek.
Dr Lucy ECO - płyn do higieny uszu - Pozwala utrzymać ucho w czystości. Eliminuje nadmiar woskowiny. Zapobiega także stanom zapalnym. Dzięki swojej formule pielęgnuje i odżywia naskórek wewnątrz ucha i łagodzi podrażnienia. Zawarty w nim olej z winogron wygładza skórę, olejek jojoba nawilża i chroni przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Witamina E odbudowuje warstwy lipidowe naskórka.
Tropiclean Ear Cleaner Alcohol Free - To delikatny i szybko działający preparat, który skutecznie usuwa nadmiar woskowiny i nieprzyjemny zapach z uszu. Preparat nie ma działania drażniącego. Działa kojąco.
PSH Clean Ear Gel - Preparat w formie żelu, który pozwala na usunięcie z małżowiny usznej brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Stworzony został na bazie olejku z drzewa herbacianego, który działa antyseptycznie i antygrzybiczo. Zmiękcza także zrogowaciały naskórek. Produkt wolny od silikonów i parabenów. Jest w 100% wegański. Do jego produkcji nie zostały użyte substancje pochodzenia zwierzęcego.
Groom Professional Fresh Ear Cleaner - Preparat służący do czyszczenia uszu na bazie wody. Przeznaczony do czyszczenia uszu kotom i psom. Usuwa brud i nagromadzona woskowinę. Eliminuje niepożądany zapach. W skład preparatu wchodzą mieszanki naturalnych składników (jak olejek eukaliptusowy, ekstrakty roślinne) i gliceryna, która czyści ucho a jednocześnie je nawilża i koi suchą skórę. Produkt nie zawiera alkoholu i parabenów.
Bio-groom Ear-Fresh Powder - Pomaga zachowywać czyste uszy i zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi wydobywającego się z uszu spowodowanego pasożytami. Posiada działanie ściągające, dzięki czemu doskonale sprawdza się podczas usuwania włosów z uszu (w przypadku ras o dłuższym włosie zabieg konieczny). Po dokładnym wyczyszczeniu ich rozpylić puder w uchu, dzięki czemu pozostanie suche. Następnie można usuwać nadmiar włosów uważając, aby nie wyrządzić pupilowi niepotrzebnego bólu.
Tropiclean Ear Cleaning Pet Wipes Deodorizing - Chusteczki przeznaczone do czyszczenia uszu dla psa i kota. Delikatnie myją i odświeżają. Są proste i wygodne w użyciu. Nie zawierają mydła, parabenów, barwników oraz alkoholu. Chusteczki służą do przecierania zabrudzonych części ucha.
Totobi - Naturalny płyn do czyszczenia uszu, który rozpuszcza woskowinę i zmniejsza ewentualne swędzenie. Zapobiega nagromadzeniu się brudu. Zmiękcza naskórek i pobudza jego odbudowę. W skład wchodzi woda oczyszczona, która doskonale czyści ucho czworonoga, woda morska o działaniu łagodzącym i antybakteryjnym. Sok aloesowy działa przeciwzapalnie, regeneruje łagodzi i nawilża. Naturalny probiotyk przywraca równowagę florze bakteryjnej. Wyciąg z alg brunatnych i melisy nawilża, koi podrażnienia i chroni. Witamina B zawarta w składzie regeneruje, działania antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Ujędrnia i nawilża. Produkt nie zawiera kwasu borowego, sterydów, alkoholu, sztucznych barwników, aromatów i silikonów. Jest w 100% wegański.
Jeśli posiadają Państwo pytania dotyczące któregoś z produktów zapraszamy do kontaktu z obsługą naszego sklepu, która z przyjemnością Państwu doradzi.
Uszy to jeden z ważniejszych zmysłów dla naszego czworonoga. Nieczyszczone ucho, bagatelizowanie zabiegów może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych naszego psiego przyjaciela. Pielęgnacja uszu nie jest trudna a konieczna, aby zminimalizować ryzyko wystąpień zapaleń. Raz w tygodniu zajrzyj do uszu czworonoga i w razie konieczności przemyj je. Do czyszczenia możesz używać płynów w formie płynnej, żeli, psik-psików, chusteczek nawilżanych czy pudrów. Dobierz taką metodę, która najbardziej Ci odpowiada. Przed czyszczeniem nie zapomnij jednak odpowiednio przygotować do tego psiaka stopniowo go przyzwyczajając. Nie zapomnij o nagrodzie dla dzielnego psiaka! Jeśli zauważysz niepokojący kolor wydzieliny, ale także jej zapach czy konsystencję. Nie czekaj! Reaguj. Jeśli nie masz pewności czy postępujesz słusznie - zapytaj o to weterynarza.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.