Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-12-07 15:26:16
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Tak zwane poranne mdłości są typowym objawem występującym u wielu kobiet spodziewających się dziecka. Zwykle pojawiają się na samym początku ciąży i ustępują w końcówce I trymestru. Czasami jednak zdarza się, że trwają aż do porodu.
Główną przyczyną mdłości ciążowych są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. W tym okresie wyraźnie rośnie poziom progesteronu, który – poprzez rozleniwienie pracy żołądka – zaburza jednocześnie jego pracę. Ponadto progesteron może przyczyniać się do podrażnienia błony śluzowej, co stanowi bezpośrednią przyczynę nudności.
Problem nasila wzmożone wydzielanie gonadotropiny kosmówkowej – głównego hormonu ciążowego. Im wyższy jego poziom, tym większe prawdopodobieństwo wymiotów. Świadczy o tym chociażby ciąża bliźniacza – kobiety spodziewające się bliźniaków znacznie częściej uskarżają się na uciążliwe mdłości.
Warto przy tym podkreślić, że nieprzyjemne objawy nasilają między innymi pod wpływem konkretnych aromatów. Niektóre panie miewają mdłości, gdy tylko poczują kawę, dym papierosowy, zapach konkretnych potraw itp.
Chociaż trudno jest uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, mdłości w ciąży można złagodzić na wiele sposobów. Warto skorzystać z poniższych wskazówek – być może przyniosą ulgę.
Chcąc uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, nie zrywaj się z łóżka. Gdy się obudzisz, poleż jeszcze chwilę, zamiast wstawać gwałtownie.
Zanim wstaniesz z łóżka i zjesz śniadanie, sięgnij po przekąskę. Może to być kawałek banana, sucharek, wafel ryżowy, herbatnik itp. Pozwoli to zaspokoić pierwszy głód po nocnej przerwie, dzięki czemu unikniesz uczucia ssania w żołądku.
Mdłości najczęściej pojawiają się w momencie silnego uczucia głodu, dlatego nie możesz do niego dopuścić. Z tego powodu staraj się jeść częściej – nawet co 2-3 godziny. Pamiętaj przy tym, aby posiłki były nieco mniejsze.
W okresie ciąży zmysł węchu staje się bardzo wrażliwy – szczególnie źle znosi intensywne zapachy. Staraj się więc ich unikać – nie używaj wyrazistych perfum lub perfumowanych balsamów do ciała, ogranicz otwieranie lodówki itp.
Dobrym sposobem na wyeliminowanie ciążowych nudności są migdały. Sięgaj po nie zawsze, gdy tylko poczujesz nadchodzące mdłości. Możesz także je przegryzać doraźnie – co 2-3 godziny.
Mdłości typowe dla kobiet w ciąży zwykle nie wymagają stosowania przeciwwymiotnych środków farmakologicznych. Jeżeli jednak męczą Cię wymioty, zgłoś się do lekarza. Ginekolog zaleci odpowiedni sposób postępowania i przypomni o konieczności dostarczania odpowiedniej ilości płynów pozwalającej uniknąć odwodnienia.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.