Opublikowany przez: Monika C. 2018-08-10 17:14:42
Autor zdjęcia/źródło: Pies w domu @unsplash
Większość właścicieli psów pozwala swoim pupilom na lizanie się po twarzy. Uważają to za oznakę więzi pomiędzy nimi, okazywanie miłości, czułe powitanie albo zwyczajnie uważają, że jest to przyjemne. Nie widzą w tym nic złego, zwłaszcza jeśli pies jest regularnie odrobaczany i szczepiony.
Przyczyny należy szukać u bliskich kuzynów psów – wilków. Robią tak ich młode – liżą pyski rodziców kiedy są głodne. W dorosłym wieku jest to już tylko rytuał podtrzymujący relacje. Psy robią to jeszcze z kilku innych powodów: witają się i komunikują z innymi przedstawicielami swojego gatunku, ciekawią je inne zapachy i smaki, a czasem po prostu w ten sposób zwracają na siebie uwagę i pokazują swoją uległość wobec nas, przewodników jego stada. Nie ma w tym nic złego dopóki pies liże Cię tylko po skórze, bo bakterie nie są w stanie przeniknąć jej bariery ochronnej.
Lepiej uważać, kiedy pies liże nas po nosie, oczach i ustach. Wtedy jego ślina ma kontakt z naszymi śluzówkami i pojawia się ryzyko infekcji. W ślinie psa znajduje się bowiem mnóstwo bakterii, między innymi typu zoonotycznego, czyli tych wywołujących u ludzi choroby odzwierzęce. Większość z nich trafiając na podatny grunt, wywołuje jedynie niegroźną niestrawność. Ciężkie choroby mogą natomiast wywołać bakterie: clostridium, salmonella, e,coli, gronkowiec złocisty. Pies może też zarazić Cię liszajem obrączkowym. Rzadko, ale zdarza się także zakażenie bakterią MRSA- gatunkiem gronkowca, odpornego na antybiotyki – szczególnie groźny gdy przedostanie się do krwi, może wywołać nawet sepsę! Wszystkie te bakterie występują na odchodach innych zwierząt, a psy lubią je wąchać, czasem też je zjadają…. Do ciała człowieka dostają się drogą fekalno – oralną.
By uniknąć zarażenia się groźnymi chorobami nie pozwalaj psu na lizanie oczu, nosa i ust. Pamiętaj też o dokładnym myciu rąk po każdym kontakcie z domowym czworonogiem. Jeśli Twój pies ma skłonności do zjadania tych „przysmaków” – często zdarza się to szczeniętom i młodym osobnikom – wtedy na spacer zakładaj mu kaganiec. Najbardziej skuteczne sposoby oduczania zjadania psich „przysmaków” znają trenerzy. Warto skorzystać z ich wiedzy.
CZYTAJ TEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
83.6.*.* 2018.08.20 10:24
Ostatnio odwiedzili mnie znajomi. Byli na spacerze z psem i jedli lody. W pewnym momencie właścicielka przestała jeść loda, dała go polizać trochę psu i kontynuuowała jedzenie. Myślałam, że pawia puszczę. Od razu przypoomniała mi się pewna stara pudernica z dzieciństwa, która miała czarnego pudla. Dała jemu coś jeść, on nie chciał, więc zebrała z dywanu i sama zjadła
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.