Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2016-05-04 10:32:49
Na czym polega prowadzenie domowego budżetu? Aby sprawdzić, jak wydatkowane są pensje i pozostałe dochody rodziny, niezbędne jest nieustanne notowanie. W przygotowanym zestawieniu konieczne jest uwzględnienie każdej wydanej złotówki, bo dopiero wówczas widać, na jakich polach można najwięcej zaoszczędzić. A jak pokazują liczne badania, z oszczędzaniem problem ma wiele osób. Nie dotyczy to jednak wyłącznie tych, którzy zarabiają najmniej – również ci, którzy mają dochody w wysokości przekraczającej średnią krajową, mają problemy z regularnym odkładaniem nawet drobnych sum.
Kobiety lepiej zarządzają?
W firmach bywa różnie – stanowiska menedżerów obejmują zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jeżeli chodzi o trzymanie pieczy nad domowymi funduszami, to sytuacja prezentuje się inaczej – najczęściej to panie domu są odpowiedzialne za zarządzenie pieniędzmi, to również one muszą zmierzyć się z problemem nagłych, i często dużych, wydatków. Dlaczego?
Odpowiedź na pytanie, dlaczego to właśnie kobiety najczęściej są odpowiedzialne za dbanie o domowy budżet jest złożona. Do dziś obowiązuje stereotyp, że to kobieta powinna czuwać nad domowym ogniskiem. Znaczenie ma również to, że to panie częściej rezygnują z życia zawodowego, aby zająć się domem i dziećmi. Skoro również one robią zakupy i opłacają rachunki, to naturalnym, że mają doskonałe rozeznanie w cenach i łatwiej im kontrolować wydatki.
Prowadzenie domowego budżetu to… sztuka
Jesteś kobietą? Zatem z pewnością wiesz, że prowadzenie domowego budżetu jest wyzwaniem. Wspomóc mogą cię nie tylko nowoczesne aplikacje zaprojektowane z myślą o kontroli wydatków, dzięki którym zrezygnujesz z prowadzenia papierowych zapisków, lecz także liczne poradniki. W ostatnich latach oszczędzanie i gospodarowanie pieniędzmi to bardzo modne tematy.
Jak zabrać się za oszczędzanie? Gdzie szukać oszczędności? Czy można obniżyć wysokość rachunków, np. za energię elektryczną lub media? Jeżeli chcesz coraz sprawniej zarządzać domowymi finansami, to niezbędne będzie dokształcanie się. Pomogą napisane przystępnym językiem poradniki, z których dowiesz się, na co musisz zwrócić szczególną uwagę.
Znam potrzeby, szukam rozwiązań
Skoro kobiety statystycznie częściej kupują, a nawet samodzielnie podejmują decyzje o zakupie np. sprzętów AGD czy RTV, to powierzenie prowadzenia domowego budżetu właśnie im, wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Jeżeli twoja rodzina zawierzyła tobie w kwestii rodzinnych finansów, to – poza dokształcaniem się – powinnaś również gruntownie poznać potrzeby swoich najbliższych. W domu jest nastolatek? Przyznasz, że odmówienie mu pieniędzy na kolejny sweter lub jeansy jest prawdziwym wyzwaniem.
Prowadzenie domowego budżetu to sztuka i ciągłe poszukiwanie kompromisu między wpływami a wydatkami. Szczególnie trudny może być początek drogi. Z biegiem czasu powinnaś jednak radzić sobie coraz lepiej, wystarczy tylko, że będziesz nieustannie notować i wymieniać się doświadczeniami z innymi kobietami, które – podobnie, jak ty – podjęły się zadania prowadzenia domowego budżetu. Gdy zobaczysz pierwsze efekty w postaci oszczędności na rachunku bankowym, z pewnością będzie ci jeszcze łatwiej.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.