Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P.
Autor zdjęcia/źródło: pixabay @
Zęby mleczne są bardzo ważne i konieczne jest dbanie o nie, ponieważ to właśnie one szykują miejsce pod zęby stałe. Właściwą pielęgnację jamy ustnej dziecka powinniśmy zacząć już od wyrznięcia pierwszego zęba. Nie mniej istotny jest okres wypadania „mleczaków” przypadający na okres przedszkolny i wczesnoszkolny.
W przedszkolach mycie zębów nie jest obligatoryjne, ale warto o to zadbać. W trosce o prawidłowy rozwój zębów rodzice powinni wymagać od przedszkola wprowadzenia regularnego szczotkowania i zapewnienia im przy tej czynności asysty wychowawcy. Dzięki temu dziecko utrwala prawidłowe nawyki wyniesione z domu. Poza tym pod wpływem zachowań grupy rówieśniczej dziecko może przekonać się do mycia zębów. Pamiętajmy również, że ze względu na niepełną mineralizację „mleczaki” są znacznie bardziej narażone na próchnicę i wymagają szczególnej troski. Dlatego, jeśli dziecko je w przedszkolu posiłki, powinno mieć możliwość umycia po nim zębów. Bez tego resztki pokarmu pozostają w przestrzeniach międzyzębowych, przy dziąsłach i w bruzdach na powierzchni zębów, a pozostawienie ich tam przez dłuższy czas to prosta droga do próchnicy.
Droga jest prosta i wymaga jedynie dobrych chęci ze strony zarządu placówki i wychowawców. Wystarczy tylko przygotować odpowiednio łazienki w przedszkolu i przestrzegać kilku ważnych zasad, których stosowania wymaga SANEPID :
1. Przy jednej umywalce może myć zęby maksimum trójka dzieci.
2. Szczoteczki powinny być dobrze oznaczone, aby dzieci nie myliły ich. Najlepiej, aby rozdawał je przed myciem wychowawca.
3. Dzieciom przedszkolnym pastę powinien nakładać dorosły. Zarówno ilość używanej pasty, jak i zawarte w niej stężenie fluoru powinny być dostosowane do wieku dzieci.
4. Wychowawca zaprasza dzieci na szczotkowanie po każdym posiłku, nie robiąc wyjątków.
5. Szczoteczki mogą być przechowywane razem, ale nie mogą stykać się główkami. Jeśli są wkładane do pojemników pamiętajmy, że muszą mieć dostęp powietrza, który umożliwia wysychanie szczoteczki.
„Dzieciństwo bez próchnicy” to największy ogólnopolski program profilaktyczno-edukacyjny skierowany do dzieci w wieku od 0 do 5 lat, ich rodziców, nauczycieli, pielęgniarek, położnych, lekarzy pediatrów. Za jego realizację odpowiada lider projektu - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wspólnie z ośmioma innymi uczelniami medycznymi w Polsce. Finansowanie zapewnia Szwajcaria w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, przy współfinansowaniu Ministerstwa Zdrowia. Projekt realizowany jest latach 2012-2016.
W ramach projektu prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci w przedszkolach, a także dla ich rodziców, nauczycieli oraz dla pielęgniarek, położnych i pediatrów. We wprowadzaniu najmłodszych w świat zdrowych zębów pomaga maskotka projektu – Królik Pampiś. Projekt zakłada dotarcie do szerokiego grona odbiorców podkreślając konieczność kompleksowego dbania o zęby i wyrabiania dobrych nawyków od jak najwcześniejszych lat. Od października 2016 roku działania edukacyjne zostaną wsparte kampanią reklamową promującą higienę jamy ustnej.
Przeciwdziałanie próchnicy wśród dzieci to nie tylko dbanie o higienę jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty, lecz także odpowiednia dieta. Stosujesz w domu zasady zdrowego żywienia? Świetnie! Zwróć jednak uwagę na to, czy na pewno robisz to dobrze. Oto kilka ogólnie przyjętych przekonań, za którymi mogą kryć się błędy żywieniowe.
107.167.*.* 2018.08.03 23:16
Nie rozumiem sensu wymogu aby szczoteczki się nie stykały, bez jednoczesnego wymogu aby każde dziecko miało swoją pastę, przecież gdy pani nakłada paste z jednej tubki po kolei na każdą szczoteczkę, to sprzedaje bakterie próchnicowe od szczoteczki do szczoteczki. Na jedno wychodzi.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.