Dlaczego coraz częściej decydujemy się na badania DNA? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Dlaczego coraz częściej decydujemy się na badania DNA?

Dlaczego coraz częściej decydujemy się na badania DNA?

Autor zdjęcia/źródło: materiał partnera

Jednym z wielu zastosowań badań DNA jest możliwość ustalenia ojcostwa. Obecnie test na ojcostwo wykonać może praktycznie każdy – łatwo, dyskretnie, bez skierowania, za stosunkowo niewielką cenę i co więcej nawet w trakcie ciąży!

Próbkę do badania DNA najczęściej stanowi już nie krew, jak to było kiedyś, ale wymaz z policzka oraz coraz częściej tak zwane próbki dyskretne, takie jak m.in. włosy z cebulkami, paznokcie, niedopałek papierosa, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, smoczek, sztućce, szklanka, słomka, kubek, butelka, guma do żucia i wiele innych.

To właśnie dostępność, łatwość wykonania badania, przystępność cenowa, szybki wynik (nawet w 48h!) oraz pewność i niepodważalność wyniku sprawiają, że testy na ojcostwo cieszą się coraz większą popularnością.

Jeśli interesuje Cię to, dlaczego coraz częściej sięgamy po badania DNA na ojcostwo i jak możesz łatwo przeprowadzić taki test, to zapraszamy do lektury tego artykułu.

Spis treści:

  • Co sprawia, że coraz częściej sięgamy po testy na ojcostwo?
  • Test na ojcostwo jeszcze w czasie ciąży
  • Czy udział matki w badaniu na ojcostwo jest wymagany?
  • Jak wykonać test na ojcostwo?
  • Na co zwrócić uwagę wybierając laboratorium?

Co sprawia, że coraz częściej sięgamy po testy na ojcostwo?

Przede wszystkim decyduje o tym ich dostępność i łatwość wykonania. Kilkadziesiąt lat temu mężczyzna, który wątpił w swoje ojcostwo nie miał możliwości rozstrzygnięcia, kto faktycznie jest ojcem dziecka, które wychowuje. Tymczasem konsekwencje takiej niepewności są bardzo dotkliwe
i towarzyszą zwykle do końca życia.

Mężczyzna który nie jest pewny swojego ojcostwa bardzo często nie potrafi otoczyć swojego dziecka prawdziwą ojcowską opieką i dać mu tyle miłości, na ile ono zasługuje. Często uporczywie wpatruje się w potomka doszukując się podobieństwa lub jego braku. Samo dziecko jest w stanie wyczuć to, że ojciec traktuje je „inaczej”. Zdarza się, że ojciec unika kontaktu z dzieckiem ponieważ niepewność nie daje mu spokoju.

Dlatego też wykonanie testu na ojcostwo i rozstrzygnięcie kwestii spornego ojcostwa nie tylko pozwala rodzinie odzyskać równowagę, ale też zacieśnić więzi. Dla dziecka jest to też szansa na zbudowanie swojej tożsamości. Biorąc pod uwagę fakt, że test na ojcostwo wykonuje się tylko raz w życiu, a jego wynik będzie też ważny w przyszłości np. w przypadku konieczności posłużenia się nim w sprawie spadkowej, tak warto wykonać to badanie. Pozbycie się uczucia stresu i niepewności z pewnością korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i życie. A to tylko część korzyści, które gwarantuje przeprowadzenie testu na ojcostwo.

Test na ojcostwo jeszcze w czasie ciąży

Współczesne metody ustalania ojcostwa pozwalają na wykonanie pewnego badania DNA jeszcze w trakcie ciąży. Możliwe jest to przy okazji badań prenatalnych (amniopunkcji i biopsji kosmówki) albo wykorzystując do testu wolne DNA płodowe wyizolowane z krwi matki.

Szczególnie ta druga metoda cieszy się dużą popularnością, ponieważ jest w pełni bezpieczna dla dziecka i dostępna już od skończonego 8. tygodnia ciąży. Samo badanie w wykonaniu jest bardzo proste i przypomina zwykłą morfologię.

Test na ojcostwo w ciąży pozwala uniknąć stresu i lepiej przygotować się do roli rodzica. Daje też szansę na unormowanie sytuacji rodzinnej jeszcze przed przyjściem dziecka na świat. Badania DNA na ojcostwo w ciąży umożliwiają także sprawdzenie stanu zdrowia płodu pod kątem wad genetycznych – dzięki temu możesz wykonać dwa badania jednocześnie.

Czy udział matki w badaniu na ojcostwo jest wymagany?

Jeśli mowa o badaniach do celów prywatnych, wykonywanych po narodzinach dziecka, to odpowiedź brzmi „NIE”. Ważne jednak, aby zwrócić uwagę na liczbę badanych markerów DNA. Jeśli badamy tylko ojca i dziecko to taki test na ojcostwo powinien obejmować analizę co najmniej 24 markerów DNA. Wtedy pewność wyniku jest zdecydowanie większa. Próbka od matki nie jest jednak konieczna, aby wykonać test na ojcostwo. Wystarczy pobrać materiał od ojca i od dziecka.

Jak wykonuje się test na ojcostwo?

To normalne, że w przypadku tego rodzaju badania większość rodzin chciałaby zachować dyskrecję.
W związku z tym istnieje szereg rozwiązań, które gwarantują stuprocentową poufność. Badanie można wykonać anonimowo, bez wychodzenia z domu, a wynik można odebrać online.

Całe badanie można zorganizować całkowicie wygodnie, nie tylko w tygodniu, ale i w weekendy. Test na ojcostwo można wykonać nawet w lokalnej przychodni – takich placówek jest w Polsce bardzo dużo. Można też pobrać próbki samodzielnie w domu albo poprosić o przyjazd pielęgniarki, która we wskazanym miejscu pomoże w pobraniu próbek do badań.

Czy „wysyłkowy” test na ojcostwo jest mniej pewny? Absolutnie nie! Bez względu na to, czy próbki są pobrane w domu czy w przychodni analiza przebiega dokładnie tak samo i wynik jest tak samo pewny i wiarygodny.

Jak więc wykonać test na ojcostwo? Pierwszym krokiem jest kontakt z wybranym laboratorium
i umówienie wizyty lub też zamówienie specjalnego zestawu testowego do domu. Próbki do badania mogą stanowić wymazy z policzka lub wspomniane wcześniej próbki dyskretne takie jak szczoteczka do zębów, szklanka, puszka po napoju, słomka, sztućce – jednym słowem wszystko, na czym mogą znajdować się ślady DNA. Takie próbki pakujemy do czystej, papierowej koperty (zgodnie z instrukcją laboratorium), wypełniamy formularz zlecenia badania i odsyłamy lub dostarczamy do laboratorium.

Wyniki badań DNA przekazywane są dość szybko – od 48 godzin do maksymalnie 10 dni roboczych.

Na co zwrócić uwagę wybierając laboratorium?

Testy na ojcostwo dostępne są w wielu laboratoriach w Polsce. Przed wyborem tego właściwego warto pamiętać, że takie badanie wykonuje się raz w życiu! Dlatego cena badania DNA nie powinna być głównym kryterium przy wyborze laboratorium.

Zanim zadecydujesz, komu powierzysz wykonanie testu na ojcostwo, sprawdź:

  1. Ile markerów zostanie zbadanych?
  2. Czy laboratorium pobiera dodatkową opłatę za badanie próbek dyskretnych? W wielu laboratoriach niestety jest to praktyką, a tak być nie powinno. Każda próbka jest tak samo pewna – bez względu na to, czy jest to wymaz z policzka czy próbka mikrośladowa jak np. guma do żucia, smoczek czy niedopałek papierosa.
  3. Czy masz gwarancję na próbki - w sytuacji, gdy analiza pierwszych próbek nie powiedzie się, upewnij się czy możesz kolejne dostarczyć za darmo (pamiętaj, że to materiał biologiczny
    i choć są to rzadkie sytuacje, to nie można ich wykluczyć).
  4. Czy laboratorium posiada AKTUALNE certyfikaty i akredytację PCA – to bardzo ważne ponieważ wtedy masz pewność, że dane laboratorium zostało sprawdzone przez zewnętrzne ograny.
  5. Jakie opinie ma dane laboratorium.
  6. Czy istnieje możliwość uzyskania wyniku z danymi osobowymi osób badanych.
  7. Z jakim prawdopodobieństwem potwierdzenia ojcostwa laboratorium wydaje wyniki (prawdopodobieństwo przy potwierdzeniu ojcostwa zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii powinno wynosić minimum 99.9999%).

Więcej informacji o testach na ojcostwo możesz przeczytać na blogu www.testynaojcostwo.info

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Osagura88
    Osagura88Ikona zgłaszania komentarza
    Takie badania powinny być refundowane z NFZ, wtedy nikt by nie miał wątpliwości