Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-04-26 11:48:42
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Zastanawiasz się, co i jak powinno znaleźć się na talerzu Twojego dziecka, by jego serce biło długo, mocno i bez zakłóceń (doradza kardiolog dziecięcy Poznań)? Poznaj kilka zasad, które pomogą Ci w tym wyborze!
Dla ogólnego rozwoju malucha ważna jest regularność posiłków, najlepiej 4 do 5 niewielkich porcji. Dzięki temu unika się podjadania, nadmiernego łaknienia słodyczy i spożywania pustych kalorii, które w konsekwencji mogą prowadzić do nadwagi obciążającej serce.
Sól zatrzymuje wodę w organizmie i znacząco spowalnia metabolizm. Podnosi także ciśnienie. Spożywana w nadmiarze, szczególnie od młodego wieku, podnosi ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Kiedy już decydujemy się na jej użycie, wybierajmy zdrowsze wersje — zamiast kamiennej, na przykład różową himalajską
Smak soli z powodzeniem w kuchni można zastąpić ziołami. Nadadzą doskonały aromat potrawom, stanowiąc jednocześnie zdrowy dodatek. Tymianek, oregano, bazylia, majeranek czy pietruszka powinny na stałe zagościć w Waszej rodzinnej kuchni.
Według badań głównym winowajcą epidemii otyłości dzieci w krajach rozwiniętych jest cukier. Spożywany w nadmiarze nie może być metabolizowany w wątrobie i innych narządach. Może zostać zamieniony w tłuszcz, a następnie odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej.
Nadmiarowy cukier sprawia, że wzrasta znacząco poziom trójglicerydów oraz ciśnienie. Zwiększa się wtedy ryzyko cukrzycy, miażdżycy oraz wielu chorób serca, nawet w bardzo młodym wieku.
Warto, by Twoje dziecko spożywało jogurty, maślanki czy kefiry. Dzięki zawartym w nich naturalnym bakteriom kwasu mlekowego, jego organizm może łatwiej wydalać cholesterol. Dodatkowo warto wspomnieć, że nabiał jest źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, które również jest potrzebne do prawidłowej pracy serca.
Jeśli wykorzystujesz do smażenia oleje, wybierz te z dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Należą do nich między innymi olej rzepakowy oraz lniany. Dodatkowo w diecie Twojego dziecka powinny znaleźć się ryby morskie (na przykład makrela i łosoś), które mają wysoką zawartość omega-3, a także różnorodne kasze. W ramach przekąski dostępnej w zasięgu ręki malucha możesz zostawiać orzechy i ziarna słonecznika.
Błonnik to istotny element zdrowej diety. Jego niedobór może prowadzić do zaburzeń i chorób krążenia. Gdzie najłatwiej go szukać? Jego bogactwo to kasze, płatki owsiane, owoce kiwi, jabłka oraz pełnoziarniste pieczywo. Dlatego postaraj się, by Twoja pociecha polubiła owsianki z owocami na śniadanie. To doskonały sposób na dobry początek dnia, budowanie dobrych nawyków, a także dbanie o jego najważniejszy mięsień.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.