Opublikowany przez: Kasia P. 2014-06-16 08:20:25
Co roku w tym okresie zachwycają nas swoją pomysłowością dekoracje na Boże Ciało. Dlaczego robią je tylko babcie? Może taka dekoracja zagości także w Twoim domu? W tym roku warto ołtarzykiem w oknie, czy na meblach lub ścianie podkreślić ważną dla wszystkich Polaków kanonizację Jana Pawła II. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to szczególne kościelne wydarzenie. Z uwagi na bogatą tradycję tego dnia, warto przeżyć go w wyjątkowy sposób, a nie tylko potraktować jako dzień wolny od pracy.
Właśnie to, że Boże Ciało zostało wybrane na dzień wolny od pracy, podkreśla jego wyjątkowość. Jest to święto ruchome obchodzone 60 dni po Wielkanocy. W tym roku obchodzimy je w czwartek 19-go czerwca. Obchody tego święta są wyjątkowo piękne. Stroimy swoje okna i domy, a dekoracje na Boże Ciało niekiedy są bardzo wymyśle, przypominające malutkie ołtarzyki. W tym dniu odbywa się wyjątkowa msza zakończona procesją, podczas której dzieci sypią kolorowe płatki kwiatów. Procesja obchodzi cztery ołtarze pod którymi czytana jest odpowiednia Ewangelia. Warto dziecku wytłumaczyć te zasady, zanim weźmie udział w procesji.
Uroczystość Bożego Ciała ma charakter wesoły i dziękczynny, a związana jest z cudem. Warto opowiedzieć o nim dziecku. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w ostatnią wieczerzę księdza zaczęła krwawić. Korporał przechowywany w katedrze w pobliskim Orvieto, jest uznawany za ten, na który wówczas spadły krople krwi. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła i dlatego już od wieków obchodzimy w sposób szczególny ten dzień.
DEKORACJE NA BOŻE CIAŁO
Motywem przewodnim domowych ołtarzyków, które postawione w oknach witają uczestników procesji jest obraz Jezusa z napisem: „Jezu ufam Tobie”, „Ja jestem chlebem życia” ( przy motywie ostatniej wieczerzy, czy „ Wierzę w Ciebie Boże”. Takie obrazki można wcześniej kupić w kościelnym sklepie, ale doskonale sprawdzą się także wycięte obrazki z gazetek niedzielnych z których można stworzyć piękne kolarze. Całość można przyozdobić świecami, różańcem i kwiatami oraz gałązkami krzewów i wstążkami. Można także dodać na ołtarz przechowywaną w domu figurę np. Matki Boskiej. Ważne aby dziecko także uczestniczyło w przygotowaniach ołtarzyka.
W tym roku motywem przewodnim wielu domowych ołtarzy będzie zapewne wizerunek Świętego Jana Pawła II, ponieważ kanonizacja papieże jest dla wielu Polaków w tym roku szczególnie ważnym wydarzeniem. Można także na ołtarzach prezentować swoich patronów, patronów rodziny, czy po prostu swoich ulubionych świętych.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.