Opublikowany przez: Isabelle 2010-04-09 11:53:52
Déjà vu (fr. już widziane) - odczucie, że przeżywana obecnie sytuacja wydarzyła się już kiedyś, w jakiejś nieokreślonej przeszłości, połączone z pewnością, że to niemożliwe.
Przykład: Osoba znajduje w pewnym mieście po raz pierwszy w życiu i nagle ma dziwne uczucie, że już kiedyś tu była, widziała te same budynki, gołębie i przejeżdżającą obok taksówkę.
Przeciwieństwem déjà vu jest jamais vu (fr. nigdy nie widziane).
"Przydarzyło mi się to w Sudanie - opowiada podróżnik Marcin Jamkowski. Po kilku tygodniach spędzonych z misją archeologiczną odłączyłem się od grupy i podróżowałem samotnie. Dotarłem w góry, przypominające gigantyczne głowy cukru, wyrastające ponad pustynię. Zmierzałem w stronę najwyższego szczytu, gdy naraz zobaczyłem w dole miasto Khatmija. Poczułem, że już je kiedyś widziałem, choć oczywiście byłem tam pierwszy raz. Nie wiem, skąd miałem pewność, że gdy wyjdę za załom skalny, w dole pojawi się meczet"
Ostatnio para badaczy, Akira O'Connor i Chris Moulin z University of Leeds, zaproponowała nowe wytłumaczenie tego zjawiska. To właśnie oni dwa lata temu obalili najbardziej rozpowszechnioną teorię, która zakładała, że jest ono powodowane przez nierównoczesne przekazywanie obrazu z oczu do mózgu. Sądzono, że jedno oko robi to wcześniej niż drugie, a opóźnienie - przypuszczano - trwa zaledwie kilka milisekund. To wystarczy, aby mózg zarejestrował informację, która dotarła do niego pierwsza. Kiedy więc otrzymuje spóźniony obraz z drugiego oka, błyskawicznie porównuje go z wcześniejszym i wyciąga wniosek, że to już było.
Optyczne wyjaśnienie wydawało się logiczne, dopóki psychologowie z University of Leeds nie opisali przypadku niewidomego mężczyzny, który doznawał déjà vu za pośrednictwem węchu, słuchu i dotyku. Dziwne wrażenie, że to już było, wywołują zwykłe, codzienne czynności, takie jak rozsuwanie suwaka czy strzępy rozmowy zasłyszanej w czasie obiadu w stołówce. Dlatego naukowcy zaproponowali nowe wytłumaczenie tego fenomenu. Otóż déjà vu to coś w rodzaju żartu, który robi sobie mózg - jego sens oddaje termin: znajomość bez rozpoznawania.
Czym zatem jest deja vu ? Figlem pamięci?
Zawsze pojawia się nagle i nagle znika! Sama doświadczyłam tego nie raz! Zawsze wzbudzało to moje zainteresowanie! Może w "innym" życiu tu byłam? Stawałam się wtedy sama dla siebie kimś ciekawszym i niepospolitym!
Jednocześnie podobało mi się to uczucie i wywoływało lekki lęk! Jakby odniesienie do obecnej rzeczywistości było nierealne i przez króciutki moment traciłam przynależność do "tu" i "teraz".
Deja vu ma kilka odmian:
Na objawy deja vu narażane są osoby z dużą wyobraźnią, dużo śniące i dużo fantazjujące. Istnieje teoria iż na tego rodzaju przeżycia "narażone" są osoby pomiędzy 15 a 25 rokiem życia ze względy na intensywny rozwój i wielorakość przeżyć.
Osoby regularnie mające deja vu mogą mieć uszkodzone pewne okolice mózgu, może byś sygnałem epilepsji lub schizofrenii.
Na pewno deja vu jest zjawiskiem bardzo częstym i każdy człowiek prawdopodobnie doświadczył go choć raz w życiu!
Za newseek.pl
Za onet.zdrowie.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
dziecinka 2010.04.09 22:58
AlusiaSz napisał 2010-04-09 21:33:58 Malwinka napisał 2010-04-09 14:27:00 Nie miałam jeszcze deja vu... pewnie przede mną jeszcze.
Musisz poczekać do 30-tki
Ja doświadczyłam tego uczucia kilka razy. Ale już od wielu lat nie miałam błędu systemu.
znowu ulepszyli matrixa;)AlusiaSz 2010.04.09 21:33
Malwinka napisał 2010-04-09 14:27:00Nie miałam jeszcze deja vu... pewnie przede mną jeszcze.
Musisz poczekać do 30-tki
Ja doświadczyłam tego uczucia kilka razy. Ale już od wielu lat nie miałam błędu systemu.
Kasiella 2010.04.09 21:29
Ojjjjj.... Miałam juz tak kilka Razy...;)Coś Dziwnego
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.