Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Darmowa komunikacja@flikr.com/photobeppus
Pomysł, aby dzieci mogły za darmo podróżować komunikacją miejską zgłosiła lewicowa radna Paulina Piechna-Więckiewicz. Bezpłatne przejazdy dla uczniów w Warszawie miałyby obowiązywać nie tylko w czasie roku szkolnego, ale także i w czasie wakacji. Podobne rozwiązanie wprowadził już Kraków.
Cel zmian, które mają zostać wprowadzone jeszcze w tym roku to nie tylko wsparcie finansowe dla rodziców ale przede wszystkim przyzwyczajenie najmłodszych warszawiaków do jazdy komunikacją miejską. Zasady darmowej komunikacji czekają jeszcze do marca na przegłosowanie przez Radę Warszawy, ale jak twierdzą urzędnicy Ratusza, to tylko formalność.
Wprowadzenie darmowych przejazdów dla uczniów nie będzie dużym uszczerbkiem dla budżetu Warszawy, zwłaszcza że do tej pory wpływy ze sprzedaży biletów pokrywają tylko jedną trzecią wydatków na komunikację miejską.
Pomysł darmowych przejazdów przerodził się w działania jesienią ubiegłego roku, chociaż było o nim głośno już od kilku lat. Zaowocował pracami przygotowawczymi nad projektem, które polegały na analizach i szacowaniu skutków wprowadzenia takiego rozwiązania oraz przeprowadzeniu ankiet wśród rodziców dzieci z warszawskich szkół, aby wiedzieć ile dzieci będzie korzystało z darmowej komunikacji. Aż 80% osób ankietowanych zadeklarowało rezygnację z odwożenia dziecka samochodem w przypadku darmowych miejskich przejazdów.
Darmowa komunikacja ma kosztować miasto około 13 milionów złotych, a będzie z niej korzystać około 150 tys. dzieci w tym 107 tys. z podstawówek, a 44 tys. z gimnazjów.
Formalności związane z darmowymi przejazdami szkoły będą załatwiać bezpośrednio z Zarządem Transportu Miejskiego. Będą one przesyłać do ZTM wnioski wraz ze zdjęciem dzieci oraz informację, na jaki okres należy wgrać uprawnienie. Uprawnienia będą wgrywane na okres nie dłuższy niż 4 lata. Po rozpatrzeniu wniosków spersonalizowane karty zostaną dostarczone do szkoły. Jeżeli chodzi o dzieci, które mieszkają na terenie Warszawy, ale uczęszczają do szkół poza miastem, będą mogły wyrobić kartę w każdym POP ZTM.
„Karta Ucznia to inwestycja w edukację i przyszłość. Zyskają na tym domowe budżety, zwiększy się liczba pasażerów i samodzielność dzieci" – czytamy w komunikacie prezydent Warszawy, który pojawił się na Twitterze.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.