Czytamy: Everest - ciekawa pozycja dla dziecka i rodzica! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czytamy: Everest - ciekawa pozycja dla dziecka i rodzica!

Czytamy: Everest - ciekawa pozycja dla dziecka i rodzica!

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie - mat. promocyjne partnera atykułu

Każde dziecko wie, że najwyższym szczytem Ziemi jest Mount Everest. Każdy rodzic słyszał o wyprawach organizowanych na górę Nanga Parbat czy wierzchołek K2 w Karakorum – dwa szczyty niezdobyte jeszcze zimą.

Zainteresowanie himalaizmem z każdym rokiem jest coraz większe i nie sposób się temu dziwić. Ludzie od zawsze podejmowali nowe wyzwania, a najwyższe góry świata to jedno z tych miejsc, gdzie staje się oko w oko zarówno z naturą, jak i z samym sobą. I między innymi właśnie o tym jest książka Everest, wyróżniona na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii.

Poza tym można się z niej dowiedzieć fascynujących rzeczy nie tylko o wyprawach na najwyższy szczyt świata, ale także o nim samym: zrozumieć proces geologicznego kształtowania się Himalajów, poznać ich geograficzne położenie, warunki naturalne i ekosystemy, a także historię i kulturę zamieszkujących tam narodów, szczególnie życie i tradycje Szerpów.

W książce znajdują się również – przedstawione w bardzo przystępny sposób – odpowiedzi na pytania, które mogą zadawać sobie nie tylko dzieci: Jak się mierzy góry? Co kryje się za tajemniczo brzmiącą nazwą „wielki pomiar trygonometryczny”? I kto odkrył, że to Everest jest najwyższą górą świata?

Historie o pierwszych próbach zdobycia szczytu przeplatają się tu ze znanymi i nieznanymi mitami i baśniami. Czytelnika mogą zaskoczyć informacje o różnorodności górskiej fauny i flory – wydawałoby się przecież, że w tak skrajnych warunkach, jakie panują w okolicach Everestu, prawie nie będzie roślin i zwierząt. Nic bardziej mylnego.

Opowieść jednak nie zatrzymuje się na przeszłości i teraźniejszości, lecz wybiega w przyszłość, dotykają tematu, który obecnie budzi szczególne zainteresowanie – ekologii. W Evereścieznajdziemy informacje dotyczące ochrony środowiska wysokogórskiego czy rozwijającej się turystyki alpejskiej i jej wpływu na ekosystem.

Doskonałe połączenie interesujących faktów, legend i wiedzy o himalaizmie gwarantuje, że czytanie Everestu będzie ciekawym i pouczającym doświadczeniem zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

Książka może stanowić doskonały punkt wyjścia do rozmów, zachęcić do zgłębiania wiedzy na temat Himalajów, a nawet wzbudzić zainteresowanie górskimi wędrówkami. Wspólna wycieczka zainspirowana lekturą Everestu – nawet, jeśli nie tak egzotyczna – na pewno będzie niezapomnianą przygodą.

Szczególną wartością tej książki są piękne i zharmonizowane z tekstem ilustracje. Choć zakres poruszanych w Evereście tematów jest tak szeroki, rysunki i informacje odnoszące się do poszczególnych zagadnień tworzą doskonale zgraną całość. Ilustracjom udaje się oddać różnorodność panującą w okolicach Everestu, czy to dotyczącą flory i fauny, czy tamtejszych wierzeń i legend. Jednocześnie tworzą aurę podkreślającą niezwykłość tego miejsca. Wyjątkowe piękno rysunków, robiące ogromne wrażenie na dzieciach i dorosłych, budzi w czytelnikach nie tyle chęć pojechania w Himalaje i zobaczenia tego wszystkiego na własne oczy, ile – i to jest dodatkowym przesłaniem książki – pragnienie, by chronić to miejsce przed zniszczeniem. Inspiruje do zaangażowania się w inne wyzwania niż wysokogórska wędrówka.

Sangma Francis, Lisk Feng, Everest, Gdańsk: Adamada 2019