Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-02-24 13:19:32
Autor zdjęcia/źródło: @materiały partnera artykułu
Chyba każdy z nas wie, jak działają kuchnie gazowo-elektryczne. Z racji tego, że łączą w sobie płytę gazową i piekarnik elektryczny, wymagają podłączenia do dwóch źródeł zasilania. Płytę zazwyczaj podłącza się do gotowej instalacji gazowej lub do butli propan-butan, w zależności od wymagań producenta kuchenki. Natomiast piekarnik wymaga już podłączenia do sieci elektrycznej.
Kuchenka gazowo-elektryczna to dobra opcja pod względem oszczędności, zarówno jeśli chodzi o cenę zakupu urządzenia, jak i jego eksploatację. Takie kuchenki są bowiem o wiele tańsze niż kuchenki z płytą ceramiczną czy indukcyjną. Do tego dochodzi również cena gazu, która jest niższa od ceny prądu.
Wybierając kuchenkę gazowo-elektryczną nie musimy się martwić, że nasze rachunki znacznie wzrosną. Jednak aby maksymalnie ograniczyć zużycie energii, powinniśmy wybrać kuchenkę o jak najwyższej klasie efektywności energetycznej. Informację o energooszczędności znajdziemy na etykiecie urządzenia. W przypadku kuchenek gazowo-elektrycznych za energooszczędne uważane są modele oznaczone literką A - taką klasę ma choćby kuchenka Gorenje K5351 SH. Na rynku można również spotkać kuchenki w klasie energetycznej B, jednak nie są one warte zainteresowania.
Energooszczędne kuchenki gazowo-elektryczne powinny mieć również piekarnik z termoobiegiem. Dzięki tej praktycznej funkcji możliwe jest pieczenie potraw w niskiej temperaturze oraz skrócenie czasu pieczenia, co wpływa na mniejsze zużycie energii. W niektórych kuchenkach termoobieg wspierany jest przez inne technologie, które odpowiadają za optymalną cyrkulację gorącego powietrza. Tak jest w przypadku kuchenki gazowo-elektrycznej Gorenje K5351SH. Producent wyposażył ją bowiem w technologię MultiAir, która połączona z termoobiegiem stwarza idealne warunki do pieczenia kilku potraw jednocześnie. Zamiast więc czekać, aż jedna partia ciastek się upiecze, do komory pieczenia będziemy mogli z powodzeniem włożyć nawet cztery blaszki. W ten sposób oszczędzimy nie tylko energię elektryczną, ale i ogromną ilość czasu.
Poza tym warto sprawdzić, czy piekarnik elektryczny oferuje możliwość szybkiego podgrzewania. Jest to bardzo użyteczna funkcja, która eliminuje konieczność rozgrzewania piekarnika na długo przed wstawieniem do niego potrawy. Aby niepotrzebnie nie zużywać energii, należy również pamiętać, by podczas pieczenia nie otwierać drzwi piekarnika. Każde otworzenie sprawia bowiem, że w komorze pieczenia spada temperatura nawet o 25°C.
Warto pamiętać, że choć płyta gazowa zasilana jest gazem, zużywa też nieznaczne ilości prądu. Dodatkowe udogodnienia, takie jak: elektryczne zapalarki gazu, timery czy programatory wymagają bowiem podłączenia do sieci elektrycznej. Nie zużywają dużych ilości energii, ale wpływają na ostateczne zużycie prądu. Jeśli chodzi o piekarnik elektryczny w takich kuchenkach, to przy grzaniu konwencjonalnym nie pobiera on więcej niż 1 kWh. Te wartości będą jednak znacznie niższe podczas korzystania z termoobiegu.
Natomiast na zużycie gazu wpływa wiele czynników, m.in. rodzaj gazu (ziemny czy płynny), moc i wielkość palników, a także wybór odpowiednich naczyń do gotowania.
Energooszczędne kuchenki gazowo-elektryczne mają nie tylko wysoką klasę energetyczną, ale również funkcje, które pozwalają obniżyć pobór prądu. Sam sposób użytkowania również ma duży wpływ na ilość zużytego prądu czy gazu. Właśnie dlatego zawsze powinniśmy kierować się wskazówkami producenta. Dzięki nim gotowanie będzie przebiegać nie tylko wygodnie, ale również szybko i oszczędnie.
Zastanawiasz się, gdzie kupić wspomniany produkt? Oferuje go na przykład sieć sklepów stacjonarnych Max Elektro (maxelektro.pl).
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.