Opublikowany przez: ULA 2011-11-04 10:00:03
Jeśli karmi Pani piersią, a dziecko ma objawy uczulenia na białko zawarte w mleku, w pierwszej kolejności eliminacji podlega mleko i jego przetwory. Należy zatem zrezygnować z jogurtu, twarożku, kefiru, maślanki, kwaśnego mleka, masła (można zastąpić margaryną bezmleczną), serów (homogenizowanych, żółtych, topionych).
Uczulać może także cielęcina i wołowina oraz produkty zawierające mleko w formie dodatku (margaryny, czekolady, pieczywo, cukierki, budynie, ciastka, pasztet, wędliny i kiełbasa).
Wyeliminowanie z diety mleka i jego przetworów wiąże się ze zmniejszeniem podaży wapnia. Dlatego należy spożywać produkty bezmleczne bogate w ten składnik (kapustę, brokuły, fasolę, botwinkę).
Wapń znajdujący się w tych produktach jest jednak słabiej przyswajalny niż wapń pochodzący z mleka i jego przetworów. Z tego powodu w niektórych przypadkach lekarz zaleca suplementację preparatami zawierającymi wapń.
Na rynku dostępne są również preparaty mlekozastępcze. Można przyrządzać na nich kaszki ryżowe i kukurydziane, naleśniki i placuszki, dodawać je do ziemniaków i innych warzyw.
W czasie karmienia naturalnego powinno się ostrożnie wprowadzać do diety inne często uczulające pokarmy (ryby, cytrusy, jaja, czekoladę i kakao).
Warto zaznaczyć, że produkty mleczne mogą być mniej alergizujące niż samo mleko, ponieważ w procesie fermentacji i dojrzewania struktura białek w tych przetworach ulega zmianom. Zdarza się, że niektóre dzieci z nietolerancją laktozy mogą bezpiecznie spożyć zupę z niewielką ilością śmietany, czy masła, a nawet małą porcję jogurtu lub sera.
Bardzo ważne jest, by specjalista właściwie rozpoznał stan zdrowia dziecka. Samodzielne eksperymenty są ryzykowne!
Opracowanie: Medycyna Praktyczna - Lekarze pacjentom
mgr Paulina Jamrozik
dietetyk
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
Piśmiennictwo:
Myłek D.: Alergie. Warszawa, Wydawnictwo W.A.B., 2010
Górniakowska A.: Zdrowy start – zaprogramuj swoje dziecko na zdrowie. Warszawa, Wydawnictwo W.A.B., 2009
TUTAJ ZADASZ SWOJE PYTANIE
EKSPERTOM WYDAWNICTWA MEDYCYNA PRAKTYCZNA
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.