Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-06-20 16:49:31
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały promocyjne PZU
Na co zwrócić szczególną uwagę, by ubezpieczenie zdrowotne było dopasowane do potrzeb?
Długi czas oczekiwania na wizytę do lekarza specjalisty, kolejki do badań laboratoryjnych i diagnostycznych sprawiają, że coraz więcej Polaków wybiera dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Stanowiąc uzupełnienie obowiązkowego ubezpieczenia, pozwala skrócić okres oczekiwania na wizytę u specjalisty, badania i drobne zabiegi operacyjne.
Ubezpieczenie zdrowotne – w zależności od wysokości składki – może różnić się dostępem do lekarzy. Wybierając polisę, należy wziąć pod uwagę listę specjalistów, z których w przyszłości ubezpieczony będzie chciał skorzystać.
Wybór ubezpieczenia zdrowotnego powinien uwzględniać zakres badań diagnostycznych i laboratoryjnych objętych polisą. Warto wziąć pod uwagę m.in. te badania, na które okres oczekiwania w ramach NFZ jest bardzo długi.
Wybierając polisę zdrowotną, warto zwrócić uwagę na okres karencji. Jest to dość istotne, ponieważ w wielu przypadkach z usług medycznych będzie można skorzystać dopiero po określonym czasie.
Przykładowo, ubezpieczyciel może zastosować 60-dniową karencję na rehabilitację, w efekcie czego z usług można skorzystać dopiero po 2 miesiącach od wykupienia polisy.
Chociaż ubezpieczenie to daje dostęp do wielu usług medycznych, polisę można dodatkowo rozszerzyć.
Przykładowo, do standardowej polisy zdrowotnej można dokupić ubezpieczenie lekowe. Dzięki temu osoba ubezpieczona może obniżyć koszty leczenia nawet o 80%.
W ramach standardowego ubezpieczenia zdrowotnego ubezpieczyciel najczęściej nie pokrywa kosztów leczenia ciężkich chorób. Warto to sprawdzić, a w razie istnienia tego rodzaju wyłączeń, należy pomyśleć o rozszerzeniu zakresu ochrony.
Przykładowo, ubezpieczenie PZU Z Miłości do Zdrowia zapewnia kompleksową opiekę lekarską, diagnostyczną, rehabilitację, a nawet wsparcie psychologa w razie chorób nowotworowych, udaru mózgu czy zawału serca.
Decydując się na dodatkowe ubezpieczenie tego rodzaju, należy zapoznać się z liczbą placówek oraz ich dostępnością w odniesieniu do miejsca zamieszkania pacjenta. Może się bowiem okazać, że konkretna oferta polisy daje dostęp do zaledwie 1-2 placówek zlokalizowanych z dużej odległości od miejsca zamieszkania.
Refundacja kosztów leczenia może mieć charakter bezgotówkowy lub przyjmować formę zwrotu poniesionego wydatku.
Chociaż oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, najwygodniejszy sposób to rozliczanie bezgotówkowe. Dzięki temu pacjent nie będzie musiał czekać na zwrot środków od ubezpieczyciela, unikając przy tym sytuacji związanych z odmową wypłaty świadczenia.
Z założenia, ubezpieczenie zdrowotne daje dostęp do prywatnej opieki medycznej bezpłatnie – w ramach opłacanej składki (miesięcznie lub rocznie). Warto jednak mieć świadomość o istnieniu wyłączeń odpowiedzialności w prywatnych polisach. Zgodnie z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia), ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów wizyty czy leczenia w konkretnych przypadkach zastrzeżonych w umowie.
Firma ubezpieczeniowa najczęściej nie przejmuje odpowiedzialności za zdarzenia, które powstały w wyniku lub w następstwie:
Ponadto ubezpieczyciel nie pokrywa kosztów diagnostyki i leczenia niepłodności, leczenia następstw uczestnictwa w badaniach medycznych, leczenia zatrucia alkoholem czy środkami odurzającymi.
Posiadając dostęp do podstawowej opieki medycznej, warto rozważyć dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Jest to rozwiązanie, z którym wiąże się wiele korzyści przekładających się bezpośrednio na stan zdrowia pacjenta.
Dobrze dobrana polisa zdrowotna:
Chcąc wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, należy dokładnie przeanalizować konkretne oferty dostępne na rynku. Określając swoje oczekiwania i potrzeby, można dotrzeć do najlepszych polis uwzględniających najważniejsze parametry wpływające na jakość usług medycznych.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.