Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-01-31 10:15:13
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Zacznijmy od początku. Czym właściwie jest żakard i skąd on się w ogóle wziął? Historia tkaniny sięga XIX wieku, kiedy to pewien tkacz francuskiego pochodzenia skonstruował profesjonalną maszynę tkacką. Urządzenie wyposażone w mechanizm Żakarda umożliwiło produkcję kolorowych materiałów w niebanalne wzory, czyli głównego bohatera artykułu – żakardu.
Najprościej ujmując, maszyna Żakarda jest urządzeniem, które wykorzystując specjalną technikę tkania, umożliwia trwałe uzyskanie niemal każdego wzoru (już na etapie produkcji materiału wzór staje się jego integralną częścią). Dlatego też tkaniny żakardowe wyróżnia bogate wzornictwo. Co więcej, charakterystyczny splot nici sprawia, że motywy na materiale wydają się bardziej trójwymiarowe.
Pierwotnie żakard produkowano z naturalnych włókien takich jak wełna, bawełna lub jedwab. Obecnie materiał wzbogacany jest o włókna syntetyczne, dzięki czemu zyskuje elastyczność i jest bardziej podatny na układanie. W zależności od grubości włókien rozróżniamy cienkie i grube żakardy.
Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom żakard znalazł szereg zastosowań. Gruby splot sprawia, że materiał jest bardzo trwały, a jednocześnie – za sprawą wzorów – niezwykle efektowny. Żakard nie jest podatny na gniecenie się i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Większość tkanin żakardowych można prać w pralce w temperaturze 30oC lub czyścić chemicznie. Co istotne, nie należy ich wirować lub suszyć na słońcu.
Tkaniny żakardowe sprawdzą się na wielu płaszczyznach, począwszy od odzieży, przez dodatki domowe, na meblach kończąc. Co możemy uszyć z żakardu?
Zastanawiasz się, jaka tkanina będzie idealnym materiałem na elegancki żakiet? A może chcesz własnoręcznie uszyć dodatki do domu? Postaw na żakard i poznaj jego właściwości na własnej skórze. W poszukiwaniu najlepszej jakości materiałów odwiedź stronę materialytkaniny.pl!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.