Czym jest lęk uogólniony u dzieci i w jaki sposób z nim walczyć? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czym jest lęk uogólniony u dzieci i w jaki sposób z nim walczyć?

Czym jest lęk uogólniony u dzieci i w jaki sposób z nim walczyć?

Autor zdjęcia/źródło: fot. materiały prasowe

Lęk uogólniony dotyka wielu dzieci i niesie za sobą różne objawy. Sprawdź, czym się charakteryzuje i w jaki sposób można pomóc najmłodszym. Szczegółowe informacje znajdziesz w tym poradniku.

Co to jest lęk uogólniony?

Osobom, które zmagają się z lękiem uogólnionym zazwyczaj towarzyszy strach bez konkretnej przyczyny. Ten problem bardzo często dotyka dzieci oraz nastolatków, którzy pierwszy raz w życiu muszą podejmować bardzo ważne decyzje (np. wybór szkoły). Wielu rodziców lekceważy te kłopoty, co może znacznie pogłębić lęki, a nawet doprowadzić do zaniedbywania obowiązków oraz wycofywania się z relacji społecznych. 

Każdego dnia warto obserwować zachowanie dziecka oraz szczerze z nim rozmawiać. Natomiast po zauważeniu pierwszych poważniejszych symptomów najlepiej odwiedzić specjalistę, który pomoże pokonać zaburzenia i ponownie cieszyć się komfortem życia. Doskonałą propozycją może być oferta Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMEDIC.pl, która zrzesza wyłącznie doświadczonych lekarzy. Wizytę można odbyć online lub wybrać jedno z miast, w których przyjmuje psycholog: Gdańsk, Poznań, Łódź, Kraków, Katowice, Wrocław czy Bydgoszcz to niektóre z nich. 

W jaki sposób rozpoznać problem?

Objawy lęku uogólnionego mogą się różnić, dlatego specjaliści do każdego przypadku podchodzą w sposób indywidualny. Częste są również stany obniżenia nastroju, z którym czasem zmaga się każde dziecko. Jeśli jednak taki stan powtarza się dość często, warto skontaktować się z psychologiem.

Dzieci mogą stale zamartwiać się nauką, relacjami z rówieśnikami, a nawet własnym bezpieczeństwem. Niekiedy lęk jest na tyle silny, że pojawiają się zaburzenia snu, problemy z koncentracją czy częste wybuchy złości. 

Warto podkreślić, że lękowi często towarzyszą objawy somatyczne. Mowa tu o bólach brzucha czy głowy. Niekiedy dochodzi również do ataków paniki. Symptomy psychiczne i fizyczne sprawiają, że proces dojrzewania obfituje w liczne wyzwania. Warto więc stale wspierać dziecko i w razie wystąpienia poważniejszych trudności, odwiedzić stronę Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMEDIC.pl, a następnie umówić się z ekspertem. Tutejsi specjaliści pomogli już wielu dzieciom, którzy dziś mogą cieszyć się komfortową nauką oraz wartościowymi relacjami z innymi. 

Skuteczne leczenie

Pamiętaj, że lęk uogólniony może zdiagnozować tylko specjalista. Natomiast leczenie polega zarówno na psychoterapii, jak i współpracy z całą rodziną. Zanim jednak odwiedzisz psychologa, porozmawiaj z wychowawcą oraz pedagogiem szkolnym na temat zachowania dziecka w szkole. Dzięki temu uzyskasz informacje, które będą pomocne w określeniu najlepszych metod terapii.

Pamiętaj, że im wcześniej udasz się po pomoc, tym łatwiejsze będzie leczenie. Bardzo często regularne spotkania z psychologiem wystarczą, aby rozwiązać problem dziecka. Niekiedy specjalista psychiatra, do którego psycholog skieruje dziecko, decyduje o zastosowaniu leków. 

Terapia psychologiczna może obejmować kilka spotkań, a także trwać wiele miesięcy. Warunki te zależne są od stopnia nasilenia objawów oraz postępów leczenia.