Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja Źródło artykułu: Artykuł partnera 2020-07-20 10:00:59
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Jak karmić szczenięta, by rozwijały się prawidłowo i były zdrowe?
Młode, rosnące zwierzęta mają większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż starsze osobniki, dlatego żywienie szczeniaka powinno wyglądać inaczej niż dieta psa, który osiągnął już dorosłe rozmiary. Karma dla szczeniąt musi charakteryzować się wysoką strawnością (powyżej 80%), odpowiednią wartością biologiczną i stosunkowo dużą kalorycznością.
Szczenięta mają w porównaniu z psami dorosłymi wyższe zapotrzebowanie na tłuszcz, który stanowi dla nich doskonałe źródło energii. Wymagają też większej ilości budulca do rozwoju tkanek, czyli białka. Bardzo istotna jest odpowiednia ilość i proporcje witamin oraz składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje stosunek wapnia do fosforu, który w diecie szczeniąt powinien wynosić między 1:1 a 1,8:1 z przewagą wapnia. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych zaburzeń w budowie układu kostnego.
Szczenię karmione jest przez swoją matkę do około 6.-8. tygodnia życia, jednak już od 4. tygodnia można wprowadzić do jego diety pokarm stały, np. namoczoną suchą karmę lub karmę mokrą. Po 6-8. tygodniu życia, namaczanie suchej karmy nie jest już konieczne.
Najważniejszą kwestią w żywieniu szczeniąt jest to, żeby pokarm, który otrzymują, zaspokajał potrzeby intensywnie rosnącego organizmu. Pełnoporcjowe karmy gotowe przeznaczone dla szczeniąt, na przykład Pedigree® Junior dostarczają im wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach.
W przypadku samodzielnego przygotowywania pokarmu przez opiekuna właściwe zbilansowanie diety dla szczenięcia jest bardzo trudne i często nie do końca się udaje, co może przyczyniać się do niedoborów pokarmowych u psa. W dodatku domowe gotowanie jest bardzo pracochłonne, a często nawet droższe niż żywienie szczenięcia karmą gotową.
W porównaniu do karmy dla psów dorosłych pokarm pełnoporcjowy dla szczeniąt charakteryzuje się większą gęstością energetyczną i zawiera więcej składników odżywczych w tej samej masie. Oznacza to, że podawanie szczeniętom karmy dla psów dorosłych może powodować niedobory i hamować ich wzrost oraz rozwój.
Szczenięta, w zależności od rasy, w różnym wieku osiągają rozmiary psów dorosłych. Dopóki rosną, powinny otrzymywać pełnoporcjową karmę dla psów rosnących. Dla przykładu rasy miniaturowe jak Yorkshire terrier uzyskują dorosłe rozmiary już w 6-8 miesiącu życia, a psy olbrzymie np. bernardyny, rosną aż do drugiego roku życia.
Karmienie szczenięcia powinno odbywać się o stałych porach. Kształtujemy w ten sposób właściwe nawyki żywieniowe naszego czworonoga, które zaowocują w jego dorosłości.
Częstotliwość karmienia szczeniąt powinna być większa niż u psów dorosłych. Można kierować się następującym schematem:
Psom ras dużych i olbrzymich po 7.-8. miesiącu życia warto podawać nawet 3 posiłki dziennie. Taki sposób odżywiania powinniśmy kontynuować również po osiągnięciu przez psa dorosłości.
Podczas planowania posiłku dla szczenięcia należy pamiętać o zachowaniu przerwy między jedzeniem a zabawą. Nadmierne porcje pokarmu w połączeniu z aktywnością mogą prowadzić u niektórych ras (np. owczarek niemiecki, berneński pies pasterski, bernardyn) do niebezpiecznego rozszerzenia i skrętu żołądka.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.