Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-07-06 12:51:13
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały poki.pl
Niemalejące zainteresowanie tego typu grami, które zaczęło się od znanego i lubianego tytułu Agar.io i trwające aż do dzisiaj, wraz z powstawaniem kolejnych pozycji, nie powinno nikogo dziwić – wiele gier z tego gatunku charakteryzuje się bardzo oryginalnym podejściem twórców do tematu rozgrywki wieloosobowej, a przy tym prostej do opanowania i jednocześnie wciągającej oraz zjednującej sobie serca graczy na całym świecie.
W ostatnim czasie na wspomnianej platformie pojawiła się kolejna produkcja z serii, a mianowicie Paper.io, która jest, podobnie jak reszta „rodziny”, dosyć unikalną grą, która pozwala nam rywalizować z innymi graczami w zupełnie nowej formie, choć niekoniecznie nikomu nie znanej wcześniej. Specyfika Paper.io polega na połączeniu klasycznego mechanizmu rozgrywki przypominającego trochę kultowego „Węża” z wieloosobową walką o terytorium na dwuwymiarowej arenie, która okazuje się, zgodnie z tytułem, kartką papieru. Naszym zadaniem jest osiągnięcie jak najwyższego wyniku podczas rozgrywki, który to wynik zależy od tego, ile procent powierzchni kartki uda nam się zagarnąć jako nasze terytorium.
Terytorium zdobywamy natomiast kierując naszym „bohaterem”, którym jest kolorowy kwadrat – kolor jest nam przydzielany losowo po dołączeniu do rozgrywki i pozwala zidentyfikować gracza wśród pozostałych. Kwadrat może poruszać się tylko w pionie bądź poziomie i oczywiście możemy zmienić kierunek ruchu w jego trakcie, ale nie możemy poruszać się po skosie. Aby zająć dany fragment papieru jako nasze terytorium, musimy wykonać zamknięty obwód, który następnie wypełnia się a uzyskana w ten sposób powierzchnia zostaje doliczona do naszego wyniku, wyświetlanego w prawym górnym rogu ekranu, wraz z wynikami innych graczy na serwerze. Zajmować możemy także terytoria innych graczy, w ten sam sposób, ale wówczas często będziemy musieli liczyć się z tym, że nasi przeciwnicy będą albo próbowali odbić utraconą powierzchnię bądź w ogóle wyeliminować nas z dalszej rozgrywki.
Walka pomiędzy graczami przypomina przytoczonego wcześniej „Węża”. Podczas rysowania obwodu kształtu, który chcemy włączyć do naszego terytorium musimy pamiętać nie tylko o tym, aby nie przeciąć pozostawianego przez nasz kwadrat „ogona”, gdyż skończy się to natychmiastową porażką i koniecznością rozpoczęcia naszego wysiłku od początku, ale także na innych graczy, którzy z pewnością będą czatować na nasze błędy i starać się wykruszyć konkurencję, zwłaszcza jeśli udało nam się zająć już całkiem sporo terytorium. Jak już możemy się domyślić, jesteśmy najbardziej wrażliwi podczas rysowania, czyli, gdy poruszamy się poza naszym terytorium – wówczas inny gracz może po prostu uderzyć w pozostawianą przez nas linię i przeciąć ją, tym samym eliminując nas z zabawy; oczywiście, to samo znajduje zastosowanie do naszych przeciwników.
Sama mechanika zabawy, jak widać, nie jest skomplikowana w żadnym stopniu. Niemniej jednak, niejednokrotnie będziemy musieli wykazać się umiejętnością planowania i rozważnego podejmowania ruchów, zwłaszcza, gdy nasze terytorium zacznie być zauważane wśród innych graczy. Będziemy musieli nauczyć się przede wszystkim wyczuwać, kiedy możemy pozwolić sobie na bardziej odważne zapuszczenie się na ziemię niczyją i zgarnąć więcej terytorium, a kiedy posługiwać się metodą małych kroków i skoncentrować przede wszystkim na obronie już zajętej powierzchni.
Na zakończenie warto wspomnieć trochę o oprawie graficznej Paper.io – podobnie jak w przypadku pozostałych gier.io, również i tutaj mamy do czynienia przede wszystkim z minimalistycznym stylem, ale jednocześnie kolorowym i przyjemnym dla oka. Grafika jest poza tym bardzo przejrzysta, co umożliwia praktycznie bezproblemowe odczytanie pozycji zarówno naszego terytorium i kwadratu, którym się poruszamy i odróżnienie ich od należących do innych graczy. Możemy również odblokować szereg niestandardowych styli kolorystycznych poprzez podzielenie się linkiem na jednym z portali społecznościowych – wystarczy w tym celu wcisnąć odpowiedni przycisk w menu głównym gry.
Artykuł powstał we współpracy z poki.pl
Gry dla najmłodszych, czyli w co się bawić? >>
ROLA ZABAW I GIER RUCHOWYCH W WYCHOWANIU I ROZWOJU DZIECKA >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.