Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2019-03-25 13:19:59
Autor zdjęcia/źródło: Ząbkowanie bywa trudne dla dziecka
Jednak są sposoby na to, by ulżyć dziecku i ułatwić przetrwanie tego trudnego czasu. Znajdziesz je w poniższym artykule.
Upewnij się, że przyczyną objawów jest wyrzynanie się zębów mlecznych. Niemowlak niestety nie powie nam co go boli, a widoczne dla rodziców objawy nie są w stu procentach charakterystyczne. Stan podgorączkowy i drażliwość, oprócz ząbkowania, mogą zwiastować także infekcję dróg oddechowych czy układu pokarmowego. Jeżeli podwyższona temperatura ciała utrzymuje się 2 dni lub wartość na termometrze przekracza 38,5 st. Celsjusza, należy udać się do pediatry. Podobnie jeżeli dziecko jest wyjątkowo rozdrażnione, przez dłuższy czas niechętnie przyjmuje posiłki i śpi więcej niż zwykle. Natomiast nadmierne ślinienie się, lekkie podwyższenie temperatury ciała, płaczliwość, wsadzanie rączek do buzi i zaczerwienienie dziąseł to typowe symptomy wskazujące na ząbkowanie. Warto wiedzieć, że każdy kolejny pojawiający się mleczak przyzwyczaja dziecko do odczuć związanych z ząbkowaniem i z czasem maluch staje się mniej marudny.
Wybierz się do apteki. Jednak zanim to zrobisz, zapoznaj się z możliwymi opcjami. W sekcji ,,na ząbkowanie” znajdziesz szereg rozmaitych preparatów. Wiele z nich zawiera substancje miejscowo znieczulające, np. lidokainę, których nie wolno przedawkować, bo mogą wywoływać poważne powikłania, np. silne reakcje alergiczne. Na aptecznych półkach są także produkty pozbawione tego typu składników . Można sięgnąć np. po Anaftin® Baby Żel na ząbkowanie. Jest to bioadhezyjny żel, który szybko tworzy ochronny film na dziąśle, łagodzi ból i podrażnienie, a silikonowa szczoteczka aplikatora umożliwia masaż dziąsła.
Podrażnione dziąsła swędzą i bolą. Dobrym sposobem na łagodzenie tego typu dolegliwości jest wykonywanie delikatnego masażu. Można wykorzystać do tego celu specjalne nakładki na palec lub czystą gazę zamoczoną w wodzie lub naparze z rumianku. Fajnym rozwiązaniem są także specjalne gryzaczki wypełnione płynem. Chłodzi się je w lodówce (nigdy w zamrażalniku, aby nie narażać niemowlaka na odmrożenia rączek lub buzi) i podaje dziecku do gryzienia. Przed i po każdym użyciu należy taki gryzak dokładnie umyć, aby nie wprowadzać do jamy ustnej malucha drobnoustrojów.
Pierwszy ząb może być świetnym pretekstem do pierwszej wizyty u stomatologa. Nie chodzi oczywiście o leczenie zabiegowe wyrzynających się mleczaków, a o to, by powoli przyzwyczajać malucha do gabinetu stomatologicznego i do lekarza dentysty. Ponadto spotkanie ze specjalistą pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości związane z higieną jamy ustnej i zdobyć cenną wiedzę z zakresu dbania o zdrowie zębów niemowlaka.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.