Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-01-03 15:24:40
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Z problemem wypadania włosów po ciąży zmaga się zdecydowana większość kobiet i jest to zupełnie normalne. Odpowiadają za nią głównie zmiany hormonalne. Oto, na czym polega tzw. łysienie telogenowe.
Proces wzrastania włosów można zasadniczo podzielić na 3 etapy. Są to:
Warto pamiętać, że na przebieg cyklu wzrostu włosa ma wpływ wiele czynników – także te hormonalne. To właśnie one odgrywają kluczową rolę w trakcie ciąży, kiedy to poziom estrogenu w kobiecym organizmie ulega znacznemu podwyższeniu. W efekcie nie dochodzi do katagenu, a co za tym idzie – włosy wypadają znacznie rzadziej.
Co jednak dzieje się tuż po porodzie? Stężenie hormonów stopniowo wraca do normy, co oznacza spadek poziomu estrogenu i przywrócenie prawidłowego cyklu wzrostu włosów. W efekcie kosmyki, których naturalne wypadnięcie zostało zatrzymane, zaczynają „nadrabiać zaległości” i wypadać w dużych ilościach. Proces ten może wydawać się dość gwałtowny, pamiętaj jednak, że sytuacja unormuje się po ok. 6-9 miesiącach od porodu.
Związane z huśtawką hormonalną wypadanie włosów po ciąży trudno jest ograniczyć. Organizm musi pozbyć się włosów, które miały wypaść wcześniej. Warto jednak zadbać w tym okresie o ich troskliwą pielęgnację i, co najważniejsze, podjąć działania, które będą sprzyjały wzrostowi nowych kosmyków. Aby bowiem fryzura odzyskała dawną gęstość, muszą pojawić się włosy, które „wypełnią pustkę”. Co to oznacza w praktyce?
Powrót Twoich kosmyków do idealnego stanu potrwa dłuższą chwilę. Aby go nieco przyspieszyć, warto o nie zadbać już od pierwszych tygodni po porodzie. Po kilku miesiącach prowadzenia zdrowej diety, suplementacji i uważnej pielęgnacji dostrzeżesz, że włosy znów stają się bujne i mocne.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.