Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-04-23 12:03:57
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Trójglicerydami nazywane są kwasy tłuszczowe, będące jednym z najważniejszych materiałów energetycznych organizmu. Dostarczają one energię niezbędną do procesów życiowych, a także magazynują tę energię. Gromadzą się przede wszystkim w cytoplazmie komórek tłuszczowych, np. w postaci podskórnej tkanki tłuszczowej. W pewnym stopniu są produkowane przez wątrobę, jednak najważniejszym ich źródłem jest dieta. Trójglicerydy przenikają do krwi oraz są transportowane do mięśni wskutek przetwarzania i przyswajania pokarmów i tam ulegają spaleniu. W przypadku, gdy jest ich zbyt wiele, odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej.
Jak już wspomniano, trójglicerydy częściowo produkowane są przez wątrobę, która syntezuje je z kwasów tłuszczowych oraz węglowodorów. Stamtąd w postaci lipoprotein trafiają one do krwi. Zdecydowana większość trójglicerydów dostarczana jest jednak wraz z pokarmami. Są one wchłaniane z jelita do krwi i transportowane pod postacią specyficznej frakcji lipoprotein, nazywanych chylomikronami, do mięśni. Zapewniają one mięśniom niezbędną do pracy energię, a jeśli jest ich zbyt dużo, to zostają zmagazynowane w tkance tłuszczowej.
Kolejną ważną funkcją trójglicerydów jest ochrona skóry przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Z racji tego, że stanowią one naturalny składnik zewnętrznej warstwy skóry, zapobiegają również nadmiernej utracie wody z naskórka.
Nadmiar trójglicerydów negatywnie wpływa na zdrowie, dlatego należy systematycznie wykonywać badanie określające ich poziom, czyli lipidogram. Szczegółowe informacje na temat wyników i ich interpretacji znajdują się na stronie https://dietadlaserca.pl/artykuly/wszystkie/normy-cholesterolu-hdl-ldl-i-trojglicerydow/. Obecnie ustalona norma to 150 mg/dl, przy czym zależy ona od płci oraz wieku:
dla kobiet – 35-135 mg/dl;
dla mężczyzn – 40-160 mg/dl;
dla dzieci – poniżej 100 mg/dl.
Należy pamiętać, że poziom trójglicerydów wzrasta u osób, które nadużywają alkoholu oraz w przypadku ostrego zapalenia trzustki.
Podwyższonym trójglicerydom zwykle towarzyszy podwyższony poziom cholesterolu – czytaj tutaj więcej. W związku z tym najczęściej lekarz przepisuje statyny, czyli leki, które normują profil lipidowy. Jednak same farmaceutyki nie pomogą, ponieważ równie ważna jest zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia.
Terapeutyczne działanie wykazuje wykonywanie ćwiczeń przez przynajmniej 30 minut 4-5 razy w tygodniu, w tempie umiarkowanym. Podstawę jadłospisu przy podwyższonych trójglicerydach stanowią zdrowe węglowodany oraz błonnik pokarmowy. Z diety trzeba wykluczyć tłuste mięsa i wędliny oraz tłuszcze zwierzęce. Zalecane są zdrowe oleje oraz tłuste ryby morskie, np. makrela, sardynka czy śledź.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.