Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2015-10-12 11:47:57
Energia i kalorie są nam niezbędne do życia
Wszystko co zjadamy i pijemy w ciągu dnia, dostarcza naszemu organizmowi niezbędnej do życia energii. Jej jednostką są kilokalorie, które potocznie nazywamy kaloriami. Energia pobierana z pożywienia jest nam niezbędna do utrzymania przy życiu organizmu – aż 60-70% dziennego zapotrzebowania energetycznego wydatkowane jest tylko na pracę wszystkich organów i utrzymanie podstawowych funkcji życiowych. Dzięki spożywanym kaloriom oddychamy, nasze serce bije, a mózg może pracować.
Kolejne 10% energii organizm zużywa na wytwarzanie ciepła, tak aby utrzymywać cały czas stałą temperaturę ciała. Od 20 do 30% codziennej dawki energii przeznaczane jest natomiast na szeroko rozumianą aktywność fizyczną – chodzi tutaj zarówno o uprawianie sportu, jak i czynności domowe czy najzwyklejsze poruszanie się. Jest to jedyny wydatek energetyczny, na który mamy większy wpływ, bo to od nas zależy, czy spalimy więcej czy mniej kalorii poprzez aktywność fizyczną.
Czym jest bilans energetyczny?
Bilans energetyczny jest zachowaniem równowagi pomiędzy energią, którą dostarczamy organizmowi, a tą, którą wykorzystujemy. Pozwala nam określić, jak organizm wykorzystuje energię dostarczaną mu w formie jedzenia – dopóki bilans jest zrównoważony (tzn. taka sama dawka energii jest przyjmowana i wydatkowana) nie ma większych powodów do zmartwień. Dodatni bilans energetyczny występuje wtedy, jeśli więcej kalorii dostarczamy niż wykorzystujemy, a ujemny, gdy więcej wykorzystujemy niż dostarczamy.
Jeśli zbyt długo będzie trwał stan, w którym nasz bilans energetyczny będzie dodatni, możemy nabawić się otyłości i związanych z nią problemów zdrowotnych. Nadmiar przyjmowanych kalorii odkładany jest w postaci tkanki tłuszczowej, przez co po prostu tyjemy. Natomiast utrzymywanie przez dłuższy okres ujemnego bilansu energetycznego będzie skutkowało obniżeniem masy ciała – organizm, który nie otrzyma na bieżąco kalorii, zacznie pokrywać zapotrzebowanie energetyczne z własnych tkanek. Wykorzystując licznik BMI możemy sprawdzać, na jakim poziomie powinniśmy utrzymywać bilans energetyczny – ujemny pozwoli nam na zrzucenie nadmiaru kilogramów, zaś dodatni na przybranie na wadze. Bardzo ważne jest, aby utrzymywać masę ciała w ramach wartości prawidłowych, zwłaszcza jeśli myślimy o naszych dzieciach.
Zapotrzebowanie energetyczne – inne dla każdego członka rodziny
Układając rodzinną zrównoważoną dietę, trzeba pamiętać, że inne dzienne zapotrzebowanie energetyczne ma dorosły mężczyzna, nie uprawiający żadnego sportu, inne młoda kobieta, regularnie grająca w tenisa, a jeszcze zupełnie inne małe dziecko, które codziennie biega i bawi się. Zapotrzebowanie jest różne w zależności od płci, wieku i poziomu aktywności fizycznej – średnio młoda kobieta codziennie powinna przyjmować ok. 2000 kalorii, a mężczyzna w tym samym wieku ok. 2500. Po ukończeniu 35. roku życia dawka ta zaczyna się obniżać o 0,2% na rok. Spowodowane jest to spowalnianiem metabolizmu podstawowego wraz z wiekiem i malejącą aktywnością fizycznąj.
Oczywiście istnieją wyjątki – dlatego dzienne zapotrzebowanie energetyczne powinniśmy ustalać indywidualnie dla każdego członka rodziny. Rodzinne zarządzanie kaloriami nie musi być trudne, o ile będziemy pamiętać o tym fakcie. Nasze dzieci potrzebują więcej energii, ponieważ ich organizm wciąż rośnie i się rozwija. Warto jednak pamiętać o tym, żeby dostarczać im wartościowe kalorie, które znajdziemy w owocach, warzywach, produktach mlecznych i zbożowych. Każdy członek rodziny powinien mieć nieco inną dietę, różniącą się chociażby wielkością porcji lub dodatkowymi przekąskami. Celem zbilansowanej diety jest utrzymanie energetycznej równowagi, a dzięki temu szczupłego i zdrowego ciała.
Dowiedz się więcej na zarzadzaniekaloriami.pl
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.