Opublikowany przez: paula_cy 2012-04-17 18:00:41
Cukier trzcinowy, obok zwykłego białego cukru jest jedną z najpopularniejszych odmian cukrów spożywczych. Jego głównym składnikiem jest sacharoza. Nierafinowany cukier trzcinowy otrzymuje się z trzciny cukrowej - byliny pochodzącej z Nowej Gwinei, obecnie uprawianej w strefie tropikalnej. Właśnie w tej formie - bez oddzielania melasy i kryształków, stanowi istotny składnik dań kuchni indyjskiej, a także meksykańskiej.
Cukier ten ma postać kryształków w barwie od złotej do brązowej, smakiem przypomina miód oraz karmel, jest więc idealny do podkreślania smaku potraw z czekoladą oraz wanilią.
Cukru trzcinowego używano w Indiach już ponad pięć tysięcy lat temu. Stanowił on wówczas ekskluzywne lekarstwo podawane głównie przy bólach głowy, przypisuje mu się także działanie bakteriobójcze oraz wykrztuśne. Stosowano go więc do leczenia ran i oparzeń, a także do łagodzenia objawów astmy, przeziębień i stanów gorączkowych.
Cukier trzcinowy jest dobrym źródłem naturalnego żelaza, zawiera również wapń, miedź, magnez oraz witaminy B6 i B12. Dzięki temu wzmacnia odporność organizmu, poprawia wydolność fizyczną oraz dodaje energii.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.