Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Trampolina dla dziecka @ senivpetro / Freepik
Ciepłe, letnie dni zachęcają do aktywności, lepiej więc zapewnić dziecku rozrywkę na świeżym powietrzu niż pozwolić by w wakacje siedziało przed telewizorem czy komputerem. Dlatego właśnie trampoliny stały się tak wielką atrakcją dla maluchów, a i rodzice chętnie je kupują i korzystają z nich pod nieobecność dzieci. Lepiej przecież najpierw samemu wypróbować urządzenie zanim wejdzie na nie dziecko. Jednak to co dla rodzica wydaje się super zabawką, dla dziecka niekoniecznie musi być odpowiednie. Czy trampoliny są więc bezpieczne?
Ruch na świeżym powietrzu jakiego dostarcza trampolina to samo zdrowie. Dzięki temu maluch spala więcej kalorii, wzmacnia krążenie, wydolność oddechową i poprawia odporność. Ćwiczy mięśnie nóg, brzucha i rąk, a także usprawnia koordynację ruchową i równowagę. Skakanie na trampolinie to świetna zabawa, relaks i dużo śmiechu dla dziecka. Wszystko jednak z głową i umiarem.
Okazuje się bowiem, że zabawa na trampolinie jest przyczyną wielu wizyt na szpitalnej izbie przyjęć. Większość wypadków i urazów u dzieci zdarza się z powodu zbyt słabego nadzoru rodziców nad maluchami. To prawda, że dziecko jadąc rowerem czy biegając po podwórku może zrobić sobie taką samą krzywdę co skacząc na trampolinie. Jednak jako rodzice nie możemy uznać, że maluch będzie sam odpowiedzialnie i uważnie bawił się na tak nieprzewidywalnej zabawce. Dziecko nie ma jeszcze na tyle rozwiniętej wyobraźni, aby uzmysłowić sobie zagrożenie zanim się ono wydarzy. Nie przewidzi również jak odbicie z większą siłą zadziała na jego organizm, zwłaszcza że w czasie skoków znajduje się w stanie nieważkości i nie kontroluje swoich ruchów. Dlatego właśnie podczas korzystania z tej zabawki przytrafia się tak wiele wypadków.
Najczęstsze urazy jakie zdarzają się u dzieci korzystających z trampolin to naciągnięcia mięśni, zwichnięcia, złamania kończyn, urazy głowy, szyi i zranienia. Te urazy zdarzają się głównie wtedy, gdy z trampoliny korzysta więcej niż jedno dziecko. Maluchy wtedy na siebie wpadają, a najlżejsze z nich ma najmniejsze szanse na uniknięcie zranienia. Poza wymienionymi urazami ryzyko wybicia zębów, zadrapania czy zwichnięcia stawu jest dość wysokie. Również zbyt długie korzystanie z urządzenia zwiększa ryzyko jeszcze poważniejszych urazów, których od razu możemy nie dostrzec. Dziecko może doznać wstrząsu mózgu, mikrourazów kości oraz zaburzeń nerwowych.
Na urządzeniu znajdują się ostrzeżenia i zasady korzystania z niego, z którymi powinieneś się zapoznać zanim pozwolisz dziecku na zabawę. Trampolina nie jest odpowiednim urządzeniem dla dzieci poniżej 3 roku życia. Takie maluchy nie potrafią jeszcze panować nad swoimi ruchami i w ich przypadku istnieje dużo wyższe ryzyko upadku i urazów.
Nie zostawiaj dzieci samych na trampolinie, zawsze pilnuj ich jak się bawią. Dziecko na godzinę przed wejściem na urządzenie nie powinno nic jeść, bo wstrząsy mogą wywołać u niego odruch wymiotny. W czasie zabawy również maluch nie powinien mieć nic w buzi, np. gumy do żucia czy cukierka, bo może się nim zadławić.
Najlepiej, gdy z trampoliny korzysta równocześnie nie więcej niż dwoje dzieci. Wtedy każde ma swoją przestrzeń i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że na siebie wpadną czy zrobią sobie nawzajem krzywdę. Gdy na trampolinie znajduje się większa liczba dzieci zabawka może się nawet wywrócić. Zabezpiecz więc urządzenie przed upadkiem lub porwaniem przez wiatr wkopując w ziemię konstrukcję ją podtrzymującą. Zwróć też uwagę, aby podłoże, na którym stoi było równe i niezbyt twarde, najlepiej postaw ją na trawie z dala od drzew i budynków. Co jakiś czas sprawdzaj czy urządzenie stoi stabilnie, ponieważ pod wpływem drgań mocowania mogą się rozluźnić.
Trampoliny ogrodowe mogą stanowić doskonałe miejsce zabawy dla dziecka - duża dawka ruchu i energii na świeżym powietrzu ma same zalety. Należy tylko wybrać właściwie skonstruowaną i zabezpieczoną, aby maluch był bezpieczny.
Siatka zabezpieczająca - podczas zakupu trampoliny zwróć uwagę na to czy ma ona siatkę zabezpieczającą zawieszoną na zabezpieczonych gąbką prętach. Dzięki temu dziecko nie spadnie z trampoliny, a zderzenie z osłoniętym miękkim materiałem słupkiem nie spowoduje urazu. Zawsze pilnuj, żeby zamknąć siatkę, gdy dziecko wejdzie na trampolinę. Przez otwór w siatce maluch też może wypaść.
Sprężyny – powinny być osłonięte i znajdować się poza obrębem siatki zabezpieczającej tak, aby dziecko w czasie skakania nie miało możliwości zaplątania się w nie nogami.
Średnica trampoliny – jeśli kupujesz ją dla więcej niż jednego dziecka to lepiej żeby jej średnica również była większa, powyżej 3 m. Wtedy istnieje mniejsze ryzyko, że dzieci będą na siebie wpadać. Dla dzieci do lat 6 zaleca się natomiast trampoliny o średnicy nie przekraczającej 3 metrów.
Certyfikat – jeśli nie masz pewności czy wybrany przez ciebie sprzęt jest bezpieczny sprawdź czy posiada certyfikat jakości ISO lub GS.
Trampolina tak jak każda zabawka może być niezwykłą rozrywką dla dziecka, ale może też być dla niego niebezpieczna. Wszystko zależy od tego jak się jej używa, dlatego pamiętaj o podstawowych zasadach doboru odpowiedniego urządzenia i jak najlepszego zabezpieczenia dziecka przed możliwością urazu. Nie zostawiaj też malucha samego podczas zabawy, bo dzieci są nieprzewidywalne i mają różne pomysły, lepiej więc mieć je zawsze na oku.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
37.249.*.* 2018.03.06 15:44
Wszystko jest bezpieczne, ale z umiarem. Na trampolinie można skakać, ale to nie znaczy, że można szaleć. Absolutnie zakazane jest skakanie na siatkę. Na trampolinie powinno skakać tylko jedno dziecko, moje dzieciaki mają trampolinę[wymoderowano] i wszystko jest ok. Podczas ich zabawy mam cały czas na nie oko, to też bardzo ważne.
Stokrotka 2017.07.21 18:53
Fajna gimnastyka ale podobno najwięcej złamań jest na trampolinach właśnie
Sonia 2017.07.21 13:22
Trampoliny nie zawsze sa bezpieczne! Szczegolnie trzeba uwazac na małe dzieci...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.