Opublikowany przez: Familiepl 2022-08-04 11:32:51
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Peter Dlhy on Unsplash
W Kodeksie Pracy planowane są zmiany w związku z ogólnie przyjętą dyrektywą w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej, która ma zapewnić przejrzystość, co do warunków pracy wszystkich pracowników. Jej celem jest także promowanie bezpieczniejszego i bardziej przewidywalnego zatrudnienia, przy równoczesnym zapewnieniu zdolności adaptacyjnej rynku pracy i poprawie warunków pracy. Rząd pracuje właśnie nad zmianami w kodeksie pracy, które mają uwzględnić te zmiany.
Jako nowość w kodeksie pojawi się zwolnienie z pracy z powodu działania siły wyższej, czyli pilnej sprawie spowodowanej chorobą, wypadkiem w rodzinie itp. Urlop taki wynosiłby dwa dni (lub 16 godzin w roku kalendarzowym), a za każdy dzień przysługiwałaby mu połowa stawki wynagrodzenia.
Kolejną planowaną nowością będzie urlop opiekuńczy dla rodziców, czyli dodatkowe pięć dni w roku kalendarzowym, bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę nad dzieckiem. Co ciekawe urlop taki będzie można wziąć również na opiekę nad innym członkiem rodziny, zamieszkującym wspólne gospodarstwo domowe, który wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.
Rodzice martwią się jednak, że planowane zmiany zlikwidują przysługujące dotychczas 2 dni płatnej opieki na dziecko, które zastąpi 5 dni bezpłatnych.
Dotychczasowe dni wolne na opiekę na dziecko reguluje Art. 188 Kodeksu pracy, którego § 1. stanowi, że pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Natomiast planowane w kodeksie zmiany przewidują 5 dni wolnych na opiekę, które będą tym razem bezpłatne.
Redakcja serwisu Bankier.pl zapytała Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, jak będzie wyglądała wówczas sytuacja rodziców i czy stracą oni dotychczasowe 2 dni płatnej opieki.W odpowiedzi opublikowanej na stronie bankier.pl możemy przeczytać:
"W ww. projekcie ustawy nie proponuje się uchylenia ani art. 188 Kodeksu pracy, dotyczącego 2-dniowego (albo 16-godzinnego) zwolnienia od pracy przysługującego w roku kalendarzowym pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, ani też przepisów dotyczących zasiłku opiekuńczego przysługującego na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zatem pracownikowi nadal, tj. także po wprowadzeniu prawa do urlopu opiekuńczego, będzie przysługiwało prawo do korzystania z wymienionych wyżej uprawnień”.
Rodzice mogą się więc chyba nieco uspokoić, ponieważ nie tracą 2 płatnych dni na opiekę. Jednak na ostateczne brzmienie zmian w Kodeksie pracy muszą jeszcze chwilę zaczekać.
CZYTAJ TEŻ >> SOK jabłkowy dla dzieci wycofany! ZOBACZ, czy masz go w domu
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.