Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-05-21 08:12:26
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa freepik
Komunia Święta wiąże się zwykle z intensywnymi przygotowaniami, a także spotkaniami w gronie rodziny. Dlatego też wielu rodziców zastanawia się, czy w związku z tym na komunię można wziąć urlop okolicznościowy?
Urlop okolicznościowy, jak sama nazwa wskazuje, udzielany jest pracownikowi na okoliczność specjalnych wydarzeń – zarówno tych planowanych, jak i nieprzewidzianych. Można go uzyskać w przypadku ślubu własnego lub swojego dziecka, zgonu bliskiej osoby czy urodzenia dziecka. Czy na komunię dziecka można wziąć urlop okolicznościowy? Niestety, Kodeks pracy nie wymienia okolicznści komunii, jako faktu uprawniającego rodzica do tego urlopu. Urlop okolicznościowy jest urlopem płatnym, a pracownik powinien udokumentować pracodawcy okoliczności na jakie się powołuje podczas brania urlopu (akt urodzenia, akt zgonu itp.).
Pracownicy w związku ze szczególnymi wydarzeniami mogą ubiegać się o 1 lub 2 dni urlopu okolicznościowego. I tak pracownikowi przysługuje 1 dzień urlopu okolicznościowego na okoliczność ślubu dziecka, a także w przypadku zgonu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką. Natomiast 2 dni urlopu możemy otrzymać na własny ślub, z powodu urodzenia dziecka, a także w przypadku zgonu małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.