Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-08-19 11:20:45
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Kolka jelitowa nie jest per se groźną chorobą. Należy ją leczyć, aby zwiększyć dobrostan dziecka oraz zapobiegać potencjalnym powikłaniom np. alergii pokarmowej. Diagnostyka kolki polega jednak niejako na wykluczeniu innych somatycznych chorób. W tym celu wykonywany jest pakiet badań obrazowych, takich jak: badanie ultrasonograficzne oraz dodatkowe badania laboratoryjne. Płaczliwość dziecka jest bardzo niecharakterystycznym objawem. Może być spowodowana kolką, poczuciem głodu, potrzebą zaopiekowania się lub w niektórych przypadkach różnymi schorzeniami. Objawy podobne do kolki mogą dawać infekcje, nieswoiste zapalenia, wady wrodzone oraz inne patologiczne stany zdrowia. Najważniejsze w leczeniu kolki jest wykluczenie innych schorzeń.
Należy pamiętać, że wiele objawów mogących świadczyć o chorobie dziecka jest niełatwo zauważalnych ze względu na trudność w artykulacji swojego stanu zdrowia przez niemowlę. Rodzice, będący najlepszymi obserwatorami swojego dziecka, w przypadku zaniepokojenia stanem zdrowia swojej pociechy powinni zgłosić się do lekarza, nawet jeśli niezauważalne są objawy alarmowe.
W celu zmniejszenia dolegliwości związanych z kolką niemowlęcą należy stosować metody oparte zarówno na farmakoterapii, jak również na działaniach opiekuńczych odciągających uwagę dziecka od bólu oraz zmniejszających objawy.
Leczenie farmakologiczne kolki niemowlęcej zwykle opiera się na zastosowaniu symetykonu. Jest to lek o bardzo dobrym profilu bezpieczeństwa oraz wysokiej skuteczności. Działanie polega na zmniejszaniu napięcia powierzchniowego bąbli powietrza zalegających w jelicie dziecka. Skutkuje to rozbiciem dużych pęcherzy, dzięki czemu powietrze mniej uciska na ściany jelita oraz może być w łatwiejszy sposób rozpuszczone w masie kałowej. Lekiem zawierającym symetykon jest Espumisan.
Niefarmakologiczne metody walki z kolką to między innymi pomoc dziecku w wypuszczaniu powietrza poprzez delikatne poklepywanie po plecach, przytulanie dziecka, odwracanie jego uwagi lub ciepłe kąpiele. Czasami najprostsze środki, takie jak przytulenie, są najskuteczniejsze. Poczucie bliskości oraz miłości skutecznie odwraca uwagę niemowlęcia od kolki oraz wykazuje działanie przeciwbólowe.
Podsumowując, kolka sama w sobie nie jest niebezpieczna i można ją skutecznie opanowywać. W przypadku trudnej do kontroli kolki lub zaniepokojenia stanem zdrowia niemowlęcia, należy szukać pomocy lekarskiej w celu wykluczenia występowania potencjalnie groźnych chorób.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.