Opublikowany przez:
karola_gabi
2011-08-23 17:23:57
Katar u dzieci jest szczególnie uciążliwy. Czasami zwykłe kichnięcie jest pierwszym objawem kataru. Czy katar u dziecka musi oznaczać nieprzespaną noc?
Autor zdjęcia/źródło: Photoxpress.com
Czy katar = nieprzespana noc?
Każdy z nas wie, że katar jest uciążliwą dolegliwością. Nam dorosłym sprawia on kłopot, a co dopiero małym dzieciom. Zawsze jest mi przykro, gdy moja Gabrysia ma katarek. Małe dzieci bardzo się męczą, gdyż nie potrafią oddychać przez usta. Moja babcia powtarzała, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony 7 dni. Jednak istnieje wiele sposobów, żeby ułatwić oddychanie i sprawić, żeby katar nie uprzykrzał nam codziennego życia.
Czym jest katar czyli nieżyt nosa ?
Katar jest chorobą wywoływaną przez różne wirusy. Błona śluzowa staje się obrzęknięta i produkuje wodnistą wydzielinę. To właśnie prowadzi do trudności z oddychaniem. Często dochodzi do wtórnego zakażenia przez bakterie. Wtedy wydzielina staje się gęsta, koloru żółtego lub zielonego.
Katar jest uciążliwy szczególnie u noworodków i małych dzieci. Nie jest on co prawda niebezpieczny, ale bardzo nieprzyjemny.
Problemy spowodowane katarem:
- Głównym problemem u niemowląt jest fakt, że nie potrafią one oddychać przez usta. Dzieci do pierwszego roku życia oddychają niemal wyłącznie przez nos. Przez usta oddychają jedynie wtedy, gdy płaczą.
- Problem szczególnie staje się widoczny, gdy dziecko próbuje pić. Zatkany nosek utrudnia dziecku jedzenie, a także sen.
- Dziecko jest bardzo niezadowolone z powodu kataru. Często jego niezadowolenie objawia się poprzez płacz.
Pomóc dziecku można na wiele sposobów:
- Jednym z nich jest zapuszczenie do nosa soli fizjologicznej. Sól fizjologiczną można zakupić w aptece. Roztwór soli fizjologicznej powoduje upłynnienie wydzieliny, co umożliwia łatwiejsze oczyszczenie noska.
- Również możemy udać się do lekarza pediatry, aby przepisał nam odpowiednie krople, stosowne dla wieku dziecka. Krople takie powinniśmy jednak stosować wyłącznie na polecenie lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. Przedawkowanie kropli może spowodować uszkodzenie błony śluzowej nosa.
- Do oczyszczenia noska noworodka i małego dziecka należy stosować gruszkę lub aspirator do nosa. Aspirator pozwala na łatwe oczyszczenie noska. Ułatwia łagodną aspirację śluzu, który może blokować jamy nosowe niemowlęcia. Jeśli dziecko jest starsze i potrafi już wydmuchać nos, powinno się regularnie zachęcać je do tego. Należy pamiętać o tym, że wycierając dziecku nos zawsze trzeba zamykać jeden przewód nosowy, tzn. dziecko powinno wydmuchać każdą dziurkę z osobna.
- Starym sposobem naszych babć jest zakraplanie noska pokarmem matki. Kilka razy dziennie należy zapuścić do noska jedną lub dwie krople mleka matki. Pokarm kobiecy zawiera substancje przeciwzapalne.
- Innym sposobem są inhalacje. Inhalować można przez maskę twarzową, czyli inhalator. Jeżeli nie posiadamy inhalatora wystarczy na przykład miska oraz ręcznik w celu nakrycia głowy. Metoda ta polega na wdychaniu rozpylonego środka leczniczego. Zioła przeznaczone do inhalacji i pomagające w walce z katarem to rumianek, eukaliptus, tymianek lub olejek sosnowy. Zioła mają działanie rozkurczające, odkażające, a także wykrztuśne. Jeżeli dziecko jest za małe do wykonania inhalacji, wtedy można dodać olejek z ziół do nawilżacza powietrza. Jeżeli nie posiadamy nawilżacza można zagotować zioła z wodą i przebywać z dzieckiem w tym pomieszczeniu.
- Należy również zadbać o to, aby powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko było wilgotne. Gdy nie mamy nawilżacza powietrza wystarczy położyć mokry ręcznik na grzejniku.
- Innym sposobem jest smarowanie okolic noska maścią majerankową lub maścią witaminową.
- Dziecku można podać również witaminę C. Nie likwiduje ona kataru, ale łagodzi jego skutki. Witamina C wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa. Wirusom trudniej jest przenikać do wnętrza komórek, co skutkuje nie nasilaniem się infekcji.
- Obecnie na rynku dostępne są olejki zawierające mentol, które ułatwiają oddychanie. Olejek taki stosuje się poprzez skropienie nim ubranka dziecka lub kołderki na noc.
- Dorośli i starsze dzieci mogą również stosować tabletki na katar.
Myślę, że jest jeszcze wiele sposobów na katar, o których nie wspomniałam. Najbardziej radosną jednak informacją jest fakt, że katar sam po paru dniach przechodzi, a życie wraca do normalności. Katar nie oznacza nie przespanej nocy dla dzieci i rodziców.
Rodzice głowa do góry!
Katar można złagodzić i przetrwać te parę dni w umiarkowanym spokoju.